Българска фондова борса - София, започва изчислението на нов индекс - BG-40, който ще следи изменението в цените на най-ликвидните акции. Вторият български индекс след SOFIX вероятно ще стартира от началото на следващата година, като дотогава ще бъде тестван. Разликата между двата индикатора на пазара ще е, че BG-40 ще отчита само промяната в цената, без броят на акциите на дадено дружество да има значение. Това означава, че всички 40 компании ще са с равно тегло от 2.5% при формирането на индекса. По подобен механизъм се изчислява Dow Jones Industria· Avarage.
В новия индекс ще бъдат включени акциите на 40-те компании с най-голям брой сделки през последните шест месеца. При отпадане на дадено дружество мястото му ще бъде заемано от друга ликвидна компания, без ръководството на борсата да има право на преценка, както е при SOFIX. Актуализацията на списъка ще става веднъж на половин година или ако настъпи корпоративно събитие с дадено дружество (фалит, отписване от публичния регистър и т.н.). BG-40 ще стартира от 100 базисни пункта. Методиката на индекса позволява в него да влязат и бившите приватизационни фондове, сега холдинги. По решение на ръководството на борсата те не се допускат в SOFIX. „Новият индекс дава възможност за алтернативно наблюдение на пазара“, смята Маню Моравенов, директор „Търговия и надзор“ на БФБ. Една от целите на новия индикатор е да се стартира търговия с деривати на база индекси. „Взехме това решение, за да има индексът достатъчно история и да имаме алтернатива от два индекса“, обясни изпълнителният директор на борсата Георги Драйчев. Той не се ангажира със срок за стартиране на дериватна търговия.SOFIX стартира преди четири години, като в момента включва 13 компании. Той се изчислява като съотношение между сумата на пазарната капитализация на тези дружества от текущия ден и сумата на капитализацията им от предходния ден. Броят на включените в него компании може да варира между пет и 50.
Ако индексът стартира към момента, той би съдържал следните компании (по справка на БФБ за ликвидността през последните шест месеца, считано от 12 април): „Доверие обединен холдинг“, „Индустриален холдинг България“, „Албена инвест холдинг“, „Синергон холдинг“, „Петрол“, „Българска холдингова компания“, „Лукойл Нефтохим Бургас“, ИД „Златен лев“, „Благоевград БТ“, „Булгартабак холдинг“, Централна кооперативна банка, „Северкооп гъмза холдинг“, „Софарма“, „Стара планина холдинг“, „Неохим“, „София БТ“, „Биовет“, „Албена“, холдинг „Света София“, „Кремиковци“, „Ем Джи Елит холдинг“, „Златни пясъци“, „Акционер фаворит холдинг“, „ТК-холд“, ДЗИ, „Оргахим“, „Алкомет“, „Св. Св. Константин и Елена“, „Ривиера“, „М+С хидравлик“, „Слънце Стара Загора БТ“, „Слънчев бряг“, „Развитие индустрия холдинг“, „Пловдив БТ“, „Фазерлес“, „Пловдив Юрий Гагарин“, „Капитан Дядо Никола“, „Холдинг кооп-юг“, „Спарки Елтос“, „Проучване и добив на нефт и газ“. |
Българска фондова борса - София, започва изчислението на нов индекс - BG-40, който ще следи изменението в цените на най-ликвидните акции. Вторият български индекс след SOFIX вероятно ще стартира от началото на следващата година, като дотогава ще бъде тестван. Разликата между двата индикатора на пазара ще е, че BG-40 ще отчита само промяната в цената, без броят на акциите на дадено дружество да има значение. Това означава, че всички 40 компании ще са с равно тегло от 2.5% при формирането на индекса. По подобен механизъм се изчислява Dow Jones Industria· Avarage.
В новия индекс ще бъдат включени акциите на 40-те компании с най-голям брой сделки през последните шест месеца. При отпадане на дадено дружество мястото му ще бъде заемано от друга ликвидна компания, без ръководството на борсата да има право на преценка, както е при SOFIX. Актуализацията на списъка ще става веднъж на половин година или ако настъпи корпоративно събитие с дадено дружество (фалит, отписване от публичния регистър и т.н.). BG-40 ще стартира от 100 базисни пункта. Методиката на индекса позволява в него да влязат и бившите приватизационни фондове, сега холдинги. По решение на ръководството на борсата те не се допускат в SOFIX.
51 коментара
Маню Моравенов е с дългогодишен опит в сферата на финансите и инвестициите, но дали
името и професионализмът му са толкова кристално чисти и ясни за публичността? И защо
човек откраднал 11 милиарда публични средства ще заема толкова висок пост? Именно
заради неясен произход на средства и липсващите баснословни суми са причината г-н
Моравенов да бъде обект на масови разпити от органите на реда. В момента се води
разследване за финансови пирамиди, които е управлявал в сферата на капиталовите пазари
и използването на сладки държавни постове, които е заемал през годините.
Маню е работил е за Марио Захариев, свързан с арести на кметове. Той лично носи парите в плик, а кметовете лично са признали на разпит за рушветите. Маню договорил държавна автобусна линия от несебър до други курорти. Държавата плаща, а в замяна Маню обещава да се преизбере кмета.
Маню е откраднал 50 000 долара от фирмата, която управлява.
Общия капитал,който е управлява там е 9 милиарда, които може би и тях ще открадне.
Познавам г-н Моравенов от скоро.Крайно разочарована съм от Маню, ако наистина всички тези неща за него са верни. Как може?!
Съгласна съм с вас. Изобщо не е редно да бъде оставян да си върти мръсните схеми, а хората не подозират дори...
Няма да се оправи тази държава с такива като МАНЮ- ПЪЛЕН ПОТРЕС
До кога такива хора ще заемат високи постове? Чувал съм за въпросната случка и мислех, че след уволнението му ще се приключи с кражбите, но явно няма да е така.
Мислех, че само моето мнение е хич добро за г-н Моравенов… Толкова нагъл тип не съм виждал. Тази алчност няма да му донесе нищо хубаво!
Замесеният в корупционни схеми доц. д-р Маню Моравенов е предложен да влезе в
състава на Съветът на директорите на Българска фондова борса (БФБ) на мястото на
досегашния изпълнителния директор Иван Такев. Но май изобщо не му е чиста работата.
Каква е връзката на Маню Моравенов с кмета на Созопол? Моравенов е помагал на Панайот Рейзи в присвояването на средства в особено големи размери и документални престъпления. По времето когато Моравенов управлява "Феърплей пропъртис", компанията купива търговски сгради, басейн и нови апартаменти във ваканционното селище Санта Марина, в Созопол. С фалшиви документи и фирми фантоми, той присвоява големи суми от приходите на комплекса, за лична облага като за пореден път ощетява дружеството, което управлява.