Бизнес като слънце
Заводите за соларни панели се множат. Слънчевите паркове обаче са в нормативно затъмнение
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
По света един бизнес вече трайно отчита ръст от 40-50% годишно. В България обаче той тепърва стъпва. Ако не ви хрумва къде е тази незаета ниша - става дума за производството на електричество от слънцето. Добрата новина е, че напоследък България също е част от тази световна тенденция. Лошата - че го правим типично по нашенски. В страната вече има доста проекти за енергия от другите екологични възобновяеми източници и новият хит е производството на ток от слънчеви (фотоволтаични) панели. Обявените проекти за соларни паркове вече са десетки, но засега малка част са се случили в действителност.
Успоредно в страната си пробива път и производството на самите панели. Доколко и как обаче ще се развие то зависи както от интереса на бизнеса (който не липсва), така и от държавните стимули за производство на екологична енергия. Предстои да заработи първата фабрика, която ще произвежда панели. Вече работи една за сглобяване, а друга фирма пък планира да навлезе в бранша.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
39 коментара
" Когато се наливаха основите "
Производството на ток от слънце е по-изгодно от бизнес гледна точка, а не от потребителска.
>>>> Или казано с други думи, 8 собственика на фотоколектори печелят, 8 милона потребителя плащат. Това кауза ли е, която си заслужава да се защитава???????
Електроразпределителните дружества в момента изкупуват тока, произведен от фотоволтаичните панели, между 718 и 782 лв. за мегаватчас, без ДДС, в зависимост от мощността на централата. За сравнение - токът от ТЕЦ-овете се изкупува между 35 и 58 лв. за мегаватчас без ДДС, а от АЕЦ - за 12.68 лв. за мегватчас.
>>>> Ало, ало, хайде да помислим няколко години напред. Днес черпим ток от ТЕЦ (0,035 и 0,058 лв. за киловатчас без ДДС ) и потребителите плащат крайна цена 0,15 лева. При наличие на компонента с 25-торно по-висока цена, какво става? Става това, че е достатъчно нейният дял да стигне 1%, за да се качи общата цена с 25%. При 5% дял - скок 2,3 пъти. И затова ще ви кажа, гледайте си работата! Каолин да си продава стоката на държави, в които еконеномралщината (на немски има и дума за това: Umweltwahnsinn) им е първа грижа, заедно с други екзистенциални теми като правото на хомосексуален брак и екскурзиите до космоса.
В България 98% от стените са неизолирани, селата се топлят масово на камини и кюмбета с КПД 20%, другото излиза през комина. Там трябва да се хвърлят средства и там трябва да се очаква висока възвращаемост, а не като плащаме за детски играчки-измишльотини като тези фотоколектори.
Намаляването на загубите от около 26% при преноса до нормалните за Европа около 13-15% би могло да стане с около 1 млрд евро. Това е равно на едно АЕЦ Белене за 1/7 от цената без другите еко проблеми.
В България се очаква към края на 2010 г. да има инсталирани около 800 мегавата мощности за ток от вятър, слънце, вода и биомаса. Това означава покриване на около 4% от енергийните нужди на страната.- никой не може да гарантира, че фотоволтаиците ще бъдат с постоянна мощност, за да покриват постоянните нужди на страната от ток. Абе я строете още един АЕЦ.
Само където не сте сложили ценоразпис и телефон за връзка.
Но идеята иначе е прекрасна, дано да има положително развитие в бъдеще.
Бихте могли също да мрънкате( т.е да 'лобирате') освен за по регулиран пазар и за задължително поставяне на панели на покривите на къщите по местата където климата го позволява( май имаше някакъв град в Германия в който беше въведено това). Което си е сигурна пазарна ниша за манифактурата на г-н Прокопиев... така че дерзайте;).
Хора пишете врели-некипели!
Само да ви напомня, че към 2020 20% от енергията добивана в ЕС трябва да е от възообновяеми източници, а това важи и за България (стига да не са ни изхвърлили от ЕС до тогава). Така че забравете за АЕЦ-а като единствено решение.
Възообновяеми източници може да изискват висока начална инвестиция, но рано или късно се изплащат. Освен това технологията се подобрява с всяка година. Още повече, че това ще ни гарантира поне някаква енергийна независимост от Русия, на която в последно време не може да се има много доверие като надежден доставчик.
Loshiat, много тъпотии си написал ама качествени при това-който не е наясно с нещата може и да ти вържи на абсолютно грешното мислене и предполагам че така ще се получи-типично за българската ни сюреалистична действителност.Има си законови разпоредби относно изкупуването на електроенергия произведена от фотоволтаични електрогенератори-ако искаш ще
ти дам линк-прочети малко и пак ще си говорим:)))
"Представителите на бизнеса виждат вариант и във въвеждането на система на т.нар. зелени сертификати. Това са вид ценни книги, които удостоверяват, че дадена компания произвежда ток от ВЕИ."
Така си го обесняваш ти :) Дано не си мислиш, че ти е ясно...
Много интересно . От къде ще вземат пари електроразпределителните дружества
за да купуват по 0.78 лева за киловат а да продават по 0.16лева . Някой трябва да доплати тази разлика . Ако доплати държавата на електроразпределителните дружества - това значи че всички в България плащат тази дотация индиректно . Другият начин е да се повишат цените на тока и то драстично . Аз мисля че това ще стане малко по малко. Това е направено група хора да спечелят много пари от държавата а после данъкоплатците да ги плащат . Това е истината.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.