Камуфлажен конкурс

Министерството на отбраната поръча нови военни униформи. По 1100 лв. за брой

Смяна на облеклото на контингентите в чужбина ще струва 2.6 млн. лева<br />
Смяна на облеклото на контингентите в чужбина ще струва 2.6 млн. лева<br />
Смяна на облеклото на контингентите в чужбина ще струва 2.6 млн. лева<br />    ©  Георги Кожухаров
Смяна на облеклото на контингентите в чужбина ще струва 2.6 млн. лева<br />    ©  Георги Кожухаров
Бюлетин Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Чували сте за понятието информационна война. Казано най-просто, това е процес на демотивация и разстройване на противника чрез подаване на различен вид информация. Съвсем наскоро Министерството на отбраната реши да направи показно как се прави това, след като беше накарано да даде информация за поредната си засекретена поръчка, около която има много въпросителни.

Няколко дни, след като "Капитал" поиска подробности (на 2 февруари) за проведена поръчка чрез пряко договаряне за изработка и доставка на камуфлажни униформи за армията, от ведомството решиха сами да разгласят информация за нея. На 11 февруари министърът на отбраната Николай Цонев съобщи, че министерството е сключило договор с фирма "Аполо" ООД за изработване на 2400 нови униформи за 2.64 млн. лв. - т.е. по 1100 лв. за брой. Те ще бъдат произведени за българските контингенти в Афганистан. Ден по-късно, на 12 февруари, от министерството дойде и официалният отговор на запитването на вестника. В него се потвърждава вече известната от министър Цонев информация. "Избраната фирма използва високотехнологични платове и материали за облекла, в които е вложена най-добрата защитна мембрана GORE-TEX. Този тип облекла са приети на въоръжение в 23 европейски държави", се посочва в съобщението.


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата

Вижте абонаментните планове
4 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    dravalanche avatar :-|
    DrAvalanche

    Бездънна е държавната каца, но малцина са допуснатите да бъркат в нея.

    Нередност?
  • 2
    Avatar :-|
    гарабед

    За да не пусне търг, МО се позовало на текст в Закона за обществени поръчки...при изпълнение на международни договори...мисии в чужбина.
    Хайде холан. Това може и да се отнася до афганистанската партида по 1100 лв, но не и за другите 12 хил униформи по 750. Цялата си войска ли в чужбина смята да праща МО?

    Нередност?
  • 3
    Avatar :-|
    цую
    • + 2

    Талибаните ще почнат да гърмят нашите, само за да плячкосат униформите. По един златен ланец и един ролекс няма ли да им отпуснат?

    Нередност?
  • 4
    Avatar :-|
    Анонимен
    • + 1

    Спомням си репетицията за клетвата на президента Обама. Завиждах на войниците, които участваха при минус 10 градуса студ. Всички бяха със специални "ушенца" за да не мръзнат, униформите им бяха съобразени освен за студ и удобство, но и за "респект" пред цивилните. За какви хиляда и кусур лева говорим - просто е сбъркана цялата схема. До скоро бяхме свидетели на паради, където началници - генерали бяха облечени в камуфлажи и едвам закопчаваха коланите си на огромните си търбуси... Сега пък друга песен - колкото по-скъпо, по-скъпо (като в рекламата "да имаш"). Объркана е политиката и за рекламата за привличане на войници, коята отпраща кандидатите в "наборните центрове", отдавна идлезли в "небитието"...

    Нередност?
Нов коментар