Един е врагът - Google
Microsoft и Yahoo най-накрая обединиха сили срещу големия си конкурент
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Когато мегакомпании с активи за милиарди долари договарят обединения и дългогодишни партньорства, корпоративният свят обикновено започва да се тресе. Когато обаче става дума за продължилото няколко години надлъгване между технологичните гиганти Yahoo и Microsoft, новините по-скоро предизвикват прозявки. Стратегическият съюз между тези две компании се чака от толкова отдавна, че повечето наблюдатели и анализатори вече бяха започнали да губят надежда, че нещо ще се случи. Е, през изминалата седмица той все пак се случи... Крайната цел: обединение срещу всемирния хегемон при онлайн търсенето - Google.
Сагата започна още през 2005 г., когато изпълнителният директор на Microsoft Стив Балмър започна агресивно да притиска тогавашния шеф на Yahoo Тери Семъл. До сделка не се стигна, а Семъл беше заменен от един от основателите на Yahoo, Джери Янг. През февруари 2008 г. натискът продължи: Балмър предложи умопомрачителните 44.6 млрд. долара за търсачката, но Янг отхвърли офертата, което в крайна сметка му коства поста след бунта на няколко ключови акционери. Microsoft даваше и 1 млрд. долара за бизнеса с онлайн търсене на Yahoo. Но отново не се стигна до споразумение... През този безкраен фатален флирт Yahoo смени много мениджъри и преживя две реорганизации.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Нека сега Гугъл да извади една почти безплатна ОС пък да видим кой кого...
Обединиха, сега погледни акциите на Яху, от 17+ долара прдеи два дни - днес отиват към 14:)
Статията е пълна с неточности:
- Yahoo от много години ползват външни решения за search.yahoo.com, а не свои собствени. MS сега просто си правят реклама с това, че Yahoo ще ползват тяхното решение.
- Изобщо не може да става дума за обединяване на усилия и "ключово" партньорство. Yahoo много добре знаят, че милионите им потребители ще се стопят в секундата, в която услугите предлагани от тях (поща, снимки, и т.н.) станат собственост на MS. Помните какво стана когато MS купиха Hotmail, нали.
Извинете ме, но докога ще продължавате да превеждате статии. Нали сте журналисти толкова ли ви е трудно да напишете нещо. И за да не ме обвините, че пиша глупости съм приложил линка за да може всеки да си направи изводи.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/business/8174838.stm
Писал съм за факти от отношенията между двете компании, които се знаят отдавна. По темата пиша от една година. А статията в ВВС въобще не съм я чел
ами прочети я :)
Г-н Николов, Yahoo и Microsoft имат над 10-годишна история в мрежата. Yahoo -предимно успехи, Microsoft - предимно провали. Мрежата дължи днешния си вид в немалка степен на постиженията на Yahoo. Именно затова мнозинството от хората не се радват на новината за сближаване между двете компании. И затова приемат негативно статията ви. Хората предпочитат Мрежата да се движи от идеи идващи от Yahoo, а не от Microsoft. Затова и миналата година нямаше сделка. Не че тази сделка беше нещо повече от злепоставяща кампания за Yahoo, Microsoft чудесно знаят че не могат да ги купят, ама това е друга тема ...
За в бъдеще би било добре да изучите в подробности историята, преди да се опитвате да правите анализи. Анализите от типа "ах колко хубаво/лошо е това за собствениците на акции" рядко са смислени.
А защо никъде в коментарите към Майкрософт не се отразява обстоятелството, че основният им двигател ( и водеща "черна фигура ) Бил Гейтс не е там? Че МС предлагат не-малко безплатни продукти към ОС, че признаха и ще експлоатират отвореният код? Мисля, че статията е добра и анализа точен от гледна точка на автора. Който може да анализира и да я напише по-добре - да го направи.
Коментарите след технолгочина статия в Капитал:
1. "Защо авторът не е писал откъде е преписал статията" (нищо че статията oтразява новини и даже има доста външни линкове)
2. Майкрософт са лоши.
3. "Анализът не струва - другият път се подгответе по-добре"
4. Майкрософт са лоши.
5. "Тук една запетайка сте объркали, докога ще ви търпим некадърните писания" (Възмущението задължително е написано на маймуница или пък от някой с титла инж.)
6. А "дабеда", провери малко като пишеш - Yahoo не са използвали ВЪНШНА търсачка след Google. Купува ли са фирми занимаващи се с търсене и са ги интегрирали. Същото правят и Майкрософт - виж да речем покупката на PowerSet.
"Технологичните" статии в "Капитал" обиновено са повърхностни - това е причината често да има негативни коментари.
Един от девизите на QA екипите е "ние не чупим софтуера, той идва при нас счупен". Тук се получава същото, ние просто посочваме грешките :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.