Жадни за още бизнес
Компаниите за бутилиране на минерална вода ще могат да ползват повече ресурс от изворите си


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Бутилирането на минерална вода изглежда лесна работа - пълниш и продаваш. Но държавата се беше погрижила да усложни задачата, като не разрешаваше на концесионерите да пълнят толкова бутилки, колкото пазарът иска. В края на мандата си предишният парламент се съгласи да отстрани това недомислие и прие промени в Закона за водите. За редакциите настояваха самите фирми концесионери.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
"Но държавата се беше погрижила да усложни задачата, като не разрешаваше на концесионерите да пълнят толкова бутилки, колкото пазарът иска."
Авторката на статията да не се изказва неподготвена. Питейната вода, особено подземната, е силно ограничен природен ресурс и количеството й не е съобразено с желанието на пазара и алчността на концесионерите. Това, че последните нарушават закона или подкупват МОСВ и законотворците да променят условията на концесиите за ползване на подземните води, не може да бъде оправдано, както и факта, че "работодателските организации застанаха на страната на нарушителите заради техните "накърнени едностранно права и инвестиционни интереси".
Инвестиционните интереси са ясни - един литър бутилирата вода се продава 500 (петстотин) до 1000 (хиляда) пъти по-скъпо от напълно годната за пиене и специално пречистена вода от централния водопровод. При равна или много по-ниска себестойност. Не случайно бутилиращят бизнес беше узурпиран най-напред от влиятелни политици и мутри.
Статията откровено работи в тяхна полза.
Ако пазарът може да поеме такива количества вода, какъв е проблемът, държавата може само да печели от концесионните възнаграждения, защо да не им разреши да пълнят, вместо изкуствено да ги поставя в ролята на нарушители. По-добре ли е, ако водата се излива просто така, както е с десетки други извори в страната. И кои са мутри - "Банкя", която е собственост на "Кока-Кола" - така ли? Има си минимум на използване на извора, който не може да се пипа и едва ли някой си позволява да го прави. Държавата в случая е постъпила умно, защото насърчава използването на водата, оставила е и за гражданите, и за природата.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.