Няма отчет, няма проблем
Много фирми не подават финансови данни в Агенцията по вписванията, но никой не ги наказва за неспазването на закона
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
"Не може да се очаква от нас да доносничим" - тази реплика не е дело на някой герой, който издържа на нечовешки мъчения, но така и не издава бойните си другари, а е на изпълняващия длъжността изпълнителен директор на Агенцията по вписванията Анастас Георгиев. И е отговор на прост въпрос - следи ли агенцията компаниите, които не са подали годишните си финансови отчети в Търговския регистър и дава ли детайлна информация към Националната агенция за приходите (НАП), която да глоби нарушителите на закона. Така се получава порочен кръг - много фирми не разкриват финансовото си състояние, двата държавни органа си прехвърлят отговорността и в резултат всяко трето дружество безнаказано скрива информация.
Ето малко предистория и факти.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
23 коментара
Автора не е прочел добре закона и отново тръгват некомпетентни журналисти да коментират. Фирмите, които не са пререгистрирни не са длъжни да подават. Това става в момента на пререгистрация и срока е до края на тази година.
Има нещо сбъркано. Щом веднъш си уведомил един държавен орган (приходната администрация) за отчетите, защо трябва да го правиш отново и отново и то да плащаш за това?
Уважаеми г-н Николов (авторът на тази статия), далеч по-просто е след като НАП получи декларацията, да я попълни и в търговския регистър, а фирмите да бъдат оставени на спокойствие за да могат да изкарат заплатите на тези от НАП. Докато не се научим да ценим времето на тези които произвеждат реален продукт, не можем да очакваме нищо добро за икономиката !
До коментар [#1] от "1111":
В статията става въпрос за вече пререгистрираните и новорегистрираните, които са длъжни да подадат отчет, а около една трета от тях не са го направили
Регистрирах фирмата си в Търг. регистър още в 2008 г.,за да не стане после като всичко останало-паника и тичане в последния момент.Сега чета,че щели да удължат срока поне с 3 месеца.За тези 3 години подавам финансов отчет и плащам като поп по 35 лв. всяка година.И какво излиза-аз,редовният,ще платя 105 лв. повече заради това,че съм спазил закона съвестно,а за тези ,които чакат последния момент-отсрочка?!И че всеки малоумен чиновник ще ми иска "актуално състояние",а аз ще му обяснявам,че след като съм се регитрирал в Търг.регистър,не може да иска "актуално състояние",а просто трябва да провери он -лайн.Познайте какво става след това!Е,да ви пикая на законите и още нещо по роднинска линия да ви кажа,държавни управници!!!
Аз много се надявам, като платя тея 35 лева (вариант подаване с електронен подпис), повече никой да не ме занимава с глупости. Агенцията за защита на личните данни да приеме, че съм оператор на данни, защото първо съм приложил справка за брой служители, второ въртя обороти - значи съхранявам и даннни за контрагенти. Второ, да не ме безпокоят от НСИ, защото статистиката работи със статистически извадки. Ако нещо ги вълнува, да си пуснат извадка от ТР, вместо да ровят по мазетата сред чувалите с данни, които 1 милион фирми са им изпратили с обратна разписка по принудата на закона. Трето като отида в КАТ, да не ме карат да нося актуално състояние, защото това е противозаконно. Те това го знаят и като им направи човек забележка, ходят до единствения компютър с интернет и се чакат един-друг по 5 минути. Това са малоумия, които подлудяват цялата държава, изсмукват енергията, губят времето и разболяват хората.
Аз ако бях един политик, за мен би било гъдел хората да казват "По времето на еди кое си народно събрание, министър еди кой си разписа края на това малоумие". Някак си по-ме блазни това, отколкото да прибера рушветеца на някоя печатница за бланки.
Аз бих казал "Няма булстат - няма проблем". Отвори фирма, не дай Боже по ДДС се регистрирай и екшънът почва. Забавена с 1 ден месечна ДДС-декларация: 500 лева глоба. Нищо, че е била нулева. И нулевите им трябвали. Назначен 1 работник: най-голямата ти грешка. Всеки месец декларация 1, декларация 6 и пачка различни бордера към НОИ, на брой 7. Нищо, че залатата си му е все същата - забавиш ли се, 100 лева е глобата. Фонд ГВРС - 40 стотинки, платежното: 1,20 лева. Както казва народа по този повод, "банките са бутнАли сухо на кого требе"! Ако дойде и някоя ревизийка, още по-зле става. Все някоя разходна фактура ще си загубил, или данъчното събитие било предния месец според договора, или се водело "доставка на услуга с отсрочено плащане", или фирмата, от която си пазарувал вече я няма - т.е. насрещната проверка не е потвърдила разхода...
И така мъчих се аз, мъчих се, па накаря минах в сивата икономика и рахатясах. А като мене много, многооооооооооо и все повече ще стават!
Некой май се е пообъркАл;-)
Изпълнителният директор на АВ:
"Не е наша работа да следим кой е подал и кой не е, казва Анастас Георгиев. И прехвърля отговорността към Националната агенция за приходите, която по закон трябва да глобява. "Не може да се търси от нас нещо, което не ни е вменено като задължение", заявява още той."
Закон за търговския регистър:
Чл. 5. В търговския регистър се обявяват актове, които се отнасят до търговците и клоновете на чуждестранни търговци, за които е предвидено със закон, че подлежат на обявяване.
Чл. 6. (3) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) Актовете по чл. 40, ал. 1 - 3 от Закона за счетоводството се заявяват и представят за обявяване в търговския регистър по реда и в сроковете, предвидени в Закона за счетоводството.
Чл. 40. (1) Лице, което е задължено, но не заяви вписване на обстоятелство по чл. 4 или не представи акт по чл. 5 в определения от закон срок, се наказва с глоба от 500 до 1000 лв.
Чл. 41. (1) Нарушенията се установяват с актове, съставени от длъжностни лица, определени от изпълнителния директор на агенцията, а наказателните постановления се издават от изпълнителния директор на агенцията или от оправомощени от него длъжностни лица.
Подкрепям u2h2. Съгласно чл. 2 ал 1 на Закона за електронното управление Търговкият регистър (Агенция по вписвануията) трябва да си събере отчетите, подадени пред НАП
Какво става с фирмите, които няма да бъдат пререгистрирани ? Фирмата ми е замразена от 10 години и не искам да я подновявам. Ходих до агенцията по вписванията да питам, казаха ми, че ще има глоба. В момента, в който си отворих устата да попитам колко ще е, служителката каза "Сега сигурно ще питате колко ще е глобата?". На утвърдителното ми кимане, тя отговори, че досега няма никакъв издаден документ по този въпрос и никой не знае колко ще е глобата. Моля за съвет как да постъпя - да предприема закриване на фирмата ( разходи за адвокат, съдебна такса и т.н.) или да изчакам ?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.