Краят на висящите кабели
Продажбата на "Мегалан" и "Спектър нет" е кулминацията в окрупняването на българските телекомуникации


Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
LAN технологията спокойно може да се нарече запазената марка на българския интернет. Във времето, когато бившият държавен телефонен монополист упорито отказваше да види потенциала на глобалната мрежа, висящите между блоковете кабели дадоха на хората това, от което те имаха нужда.
В края на 90-те години необходимостта от високоскоростен интернет вече беше назряла и свободният пазар сам запълни празнината, която големите телекоми бяха оставили да зее.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
24 коментара
Корпоративни глупости на търкалета!
Именно конкуренцията между многото малки доставчици изстреля българския интернет до световно качество! "Неспособността" им да инвестират в нови технологии е само в очите и в ПР-съобщенията на корпорациите-динозаври. След като могат да осигуряват качествена услуга, защо им е да променят модела си?
Знаете ли - не всички компании еволюцират до корпорации, както и не всички животни са еволюирали до големи и хищни тиранозаври; някои са "избрали" да останат малки, специализирани и умни... И един ден дошъл катаклизъм, и огромните измрели, а малките заели мястото им.
Каквото и да правят огромните хищни корпорации, технологичните катаклизми са не по-малко смъртоносни от астероидните...
Ето как изглежда "астероидът", способен да убие всички мтел-и по всичките земни кълбета: отворен протокол + хардуерен стандарт за телефони, работещи на принципа на интернет протоколите - рутиращи пакети цифрови данни без нужда от базови станции (всеки телефон е и клетка в общата мрежа). Свободна комуникация без оператори! Технически възможно е отдавна, и зависи единствено наличието на свободни честоти.
Изявление главният стратегически директор на FN Cable Holdings Ищван Полони от 1 авг 2008:
"Българският интернет пазар е най-конкурентният, който съм виждал".
За тези две години много неща се промениха и за съжаление не в полза на крайните клиенти. Колкото и да ме убеждават Теодор Захов и Иво Джоков не мога да приема, че след 1.5 години, когато Спектърнет (вкл. Орбител) и Мегалан се влеят официално в Мтел това ще е в полза на потребителите. Финансовите условия по договорите със сигурност са доста изгодни за управителите на тези дружества, т.к. бизнесът им ще се развие в цялата страна, а финансирането ще е надеждно подсигурено от австрийците. Ние обаче губим два от най-качествените независими интернет доставчика, които предлагат скорости на световно ниво. Само ще припомня, че според едно проучване на BBC България е в топ 5 държави с най-бърз интернет.
Ако Мтел иска да ни спечели нека наистина да инвестира в инфраструктура и да изготви план, както в Корея - 1Gbps до 2012 г.
До коментар [#1] от "gligi":
Абсолютно си прав. Малките доставчици бяха буквално изтикани от пазара и то с непозволени средства. То не беше рязане на кабели, разбиване на офиси, заплахи, данъчен тормоз и т.н.
За съжаление големите корпорации смазват, малкия бизнес и конкуренцията се намалява драстично, което никак не е от полза за потребителите видно при цените на мобилните телефони например.
Социалния ефект пък съвсем, вместо малки гъвкави собственици на квартални бакалии, зле платени работници в големи дискаунтери...
но динозаврите...
а автора добре си е написал
домашното - Корпоративни глупости на търкалета!
Ми аз като най-обикновен потребител, мога да кажа, че колкото по-голяма компания ми доставя интернет, толкова по-лошо става качеството. Сега мрежата е купена от Близу и те определено ми скъсват нервите.
Оф, още веднъж да простена: дано тази новина не повлияе на малкия ми квартален доставчик на нет - перфектни са и не искам да ги сменям.
При тези новини е учудващо, че Виваком не използва предимството си да е собственик на каналите в градовете и не пуска оптика до всеки компютър с тройна услуга - данни, глас и видео.
Признавам, че съм скаран с математиката, но какво точно означава следното изречение?
"Тя няма да се отрази съществено на финансовото състояние на компанията майка Telekom Austria Group, тъй като стойността й е 0.05 пъти по-малка от очакваната оперативна печалба на групата за 2010 г."
Сделката е за 72 млн. Печалбата на ТАG е 75,6 млн? Тези 72 млн са 0,05% от печалбата на групата? Така написано, не става много ясно.
Това определено не ми харесва. Интернет доставчикът ми беше Global Lan. Като нямах интернет и им се обадех и идваха до 5 минути, нета беше PPPoE и беше изключително надежден и сигурен. После стана Air Bites, и почнаха разправиите. Първо че вече имаха нов номер за поддръжка (и то някакъв псевдокорпоративен некомпетентен call център), за който не си бяха направили труда да ме уведомят по никакъв начин. После стана Power Net и оттогава също идват много много бавно при проблем, за късмет проблеми няма често. Скоростта ми е твърдо 50Mb/деня и 100Mb/нощта. Ако сега някой от тия изедни мобилни оператори вземе да купи и Power Net, ще се прехвърля към Net1 - хората са изключително сериозни, за кабелна телевизия (аналогова) ми прекараха оптика до сградата, и то през тръбите и шахтите както си трябва. Белязаха си кабелите с лепенки. Кабелната телевизия е с неограничен брой телевизори (пълен сигнал), за 17 лева. За 25 получаваш нея + 30Mb нет. Скоро ще се прехвърля, но на по-широкия нет. Горещо препоръчвам Net1! А тия да си се консолидират...
"Тя няма да се отрази съществено на финансовото състояние на компанията майка Telekom Austria Group, тъй като стойността й е 0.05 пъти по-малка от очакваната оперативна печалба на групата за 2010 г."
"два пъти по-малко":
100 / 2 = 50
"0.05 пъти по-малко":
100 / 0.05 = 2000
което, както и да го гледаш не е по-малко от 100..
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.