

Орлин Хаджийски

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Едно от най-често повтаряните послания от управляващите през последните години е, че България е страната с най-ниски данъци в Европа, като това се възприема за самодостатъчна мярка за стимулиране на преки чуждестранни инвестиции и икономически растеж. Оставям настрана дали и в каква степен това послание отговаря на реалността (само споменавам, че в Европа не една или две държави предлагат същите и дори по-добри от нас условия като преки корпоративни данъци).
Безспорно е, че с ниските си нива на преки данъци България се превръща в привлекателна данъчна юрисдикция. Същевременно обаче само ниските ставки не са достатъчно условие за стимулиране на бизнес и практиката го доказва – от началото на 2007 г. в България има плосък 10% данък, но въпреки това до момента страната ни не се е превърнала в средище на бизнес и капитали. Извън чисто обективните причини (малък пазар, лоша инфраструктура и образование, корупция, политически риск и т.н.) има и чисто данъчни причини, които пречат. Затова освен ниските нива на преки данъци са нужни и допълнителни по-фокусирани и креативни мерки, които да повишат конкурентоспособността на данъчната ни система и в резултат да се постигне крайната цел - по-благоприятна бизнес среда. В следващите редове ще дам и няколко конкретни идеи.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
15 коментара
Добре се замисихте за дивидентите чуждите фирми, ама а драснете някой ред, защо собствениците на най-дребите фирми (ЕТ) плащат 15% данък върху дохода от дейността си, а всички свободни професии, самонаети с булстат, мениджъри във филиали на световни компании с нечувани медиджърски премии и т.н. минават с 10% облагане на личния доход. Не казвам второто да се вдигне, а първото да се намали
май госпожата не говори за подобряване на макрорамката за инвеститори и инвестиции, а за клиенти на адвокатски кантори и счетоводни компании без реална икономическа дейност в страната.
ако наистина бе се загрижила за инвеститори и инвестиции в реален бизнес, би адресирала проблемите с разрешителните, с бюрокрацията, абсурдните данъчни основи на облагане и рекета, които съпътстват една фирма в ежедневното и (нежелано) съприкосновение с държавата.
България Е данъчен рай, но у нас това не води (и няма да доведе) до рекорден за Европа икономически растеж. (Даже и заложените в Бюджет 2011 3,6 % растеж няма да бъдат постигнати.) Дянков и Борисов са неграмотни, особено в областта на икономиката!
Изключително жалко е, че всички български обществени институции като започнем от партиите и парламента, през здавеопазването, отбраната, МВР, до образованието и данъчната администрация са пълни предимно с хора, които на времето са "учили", за да не работят - нищо не са научили, не желаят да научат, но не желаят и да освободят място за хора, които искат и могат да променят нещата. При стотиците милиони евро наляти за информационни технологии това, за което се говори в статията трябваше да е отдавна постигнато, а положителният ефект за обществото щеше да се измерва с милиарди евро годишно. Вместо това България предлага продукт в промоционална опаковка от 10 % корпоративен данък и съдържание, чиито срок на годност е изтекъл на 10.11.1989г.
MONEY FOR NOTHING AND CHIPS FOR FREE
До № 4: Не беше "CHIPS", друго беше? ... и от него (другото) не остана нищо/нещо в тази неблагоприятна среда. Но да не се отклоняваме от темата за райската среда ...
Трябва да се увеличат данъците до някакви ниски американски или европейски стойности, ако искаме да престанем да бъдем "неразвита държава". Най-добре да се увеличи данък общ доход и той да стане пропорцонален, както е навсякъде в развития свят, а да се махнат колкото се може повече такси и скрити данъци, които затрудняват работата на бизнеса.
До коментар [#6] от "zuckersusser":Това последното - за скритите такси и данъци - си е сън в лятна нощ.За съжаление!Ако изчезнат от где "нашите правилни" хора ще цоцат - така мислят всички избираеми лица, от които в по-малка или по-голяма степен зависи промяната.Отново за ОГРОМНО СЪЖАЛЕНИЕ на данъкоплатците и на дребния и средния бизнес.
Наистина може още "много " да се направи!Я малко факти-пример БТК фин.отчет 2009г.
Приходи- 931млн.
Балансова Печалба- 80млн.
Заеми- 1024млн.
Дивидент одобрен - 361млн./НЕФ Телеком го изнася нанякъде си/
Заплати за управлението-38,5млн./10души -управителен и надзорен съвет/
Определени възнаграждения на ръководството се плащат от Компанията – майка и се
префактурират както е оповестено по-горе. Тези управленски разходи възлизат на 38,556 хиляди
лева за 2009 година (35,701 хиляди лева за 2008 година) като включват в себе си и редица разходи
за заплати, технически услуги и административни разходи, които се понасят от Компанията –
майка за сметка на Групата и се оказва невъзможно от общата сума да се отделят сумите
изплатени като възнаграждение на членовете на Управителния съвет.
Предлагам да се увеличат заплатите на
Управителен съвет:
Росен Борисов Хаджиев
Мадхусудан Мокилмаратур Балакришна
Бернар Жан Люк Москени
Пиер Франсоа Жорж Мелингер
Дейвид Кун-уа Янг
Томаш Якуб Войташек
Надзорния съвет :
Красимира Йорданова Стоянова
Венислав Александров Йотов
Владимир Пенков Пенков
Иван Любомиров Марков
Своя дял трябва да е получил и Левон Карекин Хампарцумян и Михаела Калайджиева(сестра на Гергана Паси) главен секретар на Виваком и още няколко креатури,спомогнали за осъществяване "повишаване ЕФЕКТИВНОСТТА" на компанията.
А след по обстоен анализ ще се види че вследствие на ЛОШИТЕ условия за бизнес обществото ни е загубило над 3 милиарда лева,без да броим 20000 изхвърлени "доброволно " от компанията.
Като се направи асоциация с ЧЕЗ ,ИВН ,ЕОН ,Балкан и др.ще стане ясно защо сме на това диридже.
Добра статия, поздрави на Орлин, наистина основното което куца е приложението на законите, мит е че сме данъчен рай, който не е имал вземане даване с администрацията само може да го твърди. Мога и много да добавя като примери но няма нужда.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.