Новият брой:
Първият опит за ротационен кабинет в България

Откъде идва интернетът ми

Около 30% от международния онлайн-трафик на България е всъщност се купува направо в София

Бюлетин: Вечерни новини Вечерни новини

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"

Можете ли да си представите, че една-единствена грузинска баба е достатъчна, за да спре целия, повтарям ЦЕЛИЯ, интернет трафик на дадена държава? Може да ви звучи невероятно, но точно това се случи по-рано тази година с Армения. Онлайн връзката на страната бе изцяло прекъсната за няколко часа, след като въпросната грузинска баба прерязала оптични кабели в търсене на неизползвани медни жици, които искала да предаде за скрап. Възрастната жена веднага получи прякора "Хакерът с лопатата" и предизвика съвсем резонния въпроса дали може някой ден и България да стане жертва на подобна диверсия. И отговорът е "не".

Дори цяла армия ядосани грузински баби няма да са достатъчни, за да спрат връзката на страната ни с интернет. Причината е, че свързаността на страната ни минава по множество различни трасета, идващи предимно от Франкфурт и Виена. А и голяма част от т.нар. доставчици от първо ниво вече имат точки на присъствие в София и гарантират, че интернет ще има, каквото и да стане. Стига да не е поредният "край на света", следващият от които е насрочен за 21 октомври тази година... 


Четете неограничено с абонамент за Капитал!

Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.

Абонирайте се

Възползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент

2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата

Всички абонаменти планове

* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.

6 коментара
  • Най-харесваните
  • Най-новите
  • Най-старите
  • 1
    epoc avatar :-|
    epoc
    • - 5
    • + 33

    Лични наблюдения - от момента на масовото консолидиране на интернет доставчиците (разбирай масово изкупуване от страна на големите) отпреди около година, цените на услугата в общия случай се променят незначително за сметка на качеството, което обаче забележимо се влошава.

    Тази простотия външен интернет/пиъринг я има само в страни като България и Русия, където по-големия обем съдържание е нелегално и се обменя между компютрите на хората вътре в страната (чрез торенти, магарета и др.)

    От всичко това аз си правя друг извод - пазарът изобщо не е конкурентен а се монополизира, а изводът че цените няма да растат, а качеството ще се увеличава, е меко казано, странен.

    Нередност?
  • 2
    vladiznaiko avatar :-|
    Vladiznaiko
    • - 1
    • + 44

    Без да искате се е получила малко тенденциозна статия за Нетерра и останалите.
    Първо - международния в България живна покрай факта, че геополитически сме на пътя на телеком трасетата към Турция. Ако си мислите, че Турция и Близкия Изток купуват от Армения, Гърция, Израел - се лъжете - всичко минава през нас. И не случайно Инвител/Пантел вече е част от Тюрк Телеком. И когато возиш много на брой (десетки) 10Г към Турция и си Дойче Телеком (Новател), ТеляСонера, Инвител/Пантел и т.н. е нормално да дропнеш малко(10Г) капацитет в България - така и така имаш регенерационна точка и си плащаш хардуера и колокацията. И скоростите са по-големи от 70Г. Само вижте на http://www.bix.bg/bg/bix.bg_members.html колко е общия пиъринг капацитет.
    Второ - колко според вас струва на "едро" интернет? 2 лева? 3 лева? това са цифрите. Т.е. при 70 Гигабита - ми това са 140к на месец, милион и половина на година - което си е смешен бизнес, дори да контролираш целия пазар. По сладката част е препродаването - от 4 до безкрайност. Защото ако сложим 500 000 потребителя (а те са повече), ползващи всеки по 30 мегабита (или поне плащайки за толкова на доставчика си), то сметката е за 15 Терабита - т.е. има няма 200 пъти препродажба. Така, че да вдигат скоростите и да свалят цените!!!
    Трето - Нетера да не обясняват, че Фейсбук си държат хардуер при тях - Акамай се казва фирмата, която географски оптимизира сайтовете. Техни сървъри се появиха в България през 1999-та в Орбител. И ако си мислите, че ЮТюб-а който българите зяпат може да се кешира на 30 сървъра - блажени са вярващите ,-)
    Но успех пожелавам на всички Интернет доставчици и да се напънат малко в предлагането на по-разнообразни услуги, а не само голо АйПи.

    Нередност?
  • 3
    vladiznaiko avatar :-|
    Vladiznaiko
    • - 1
    • + 26

    И за Грузинската бабичка също е малко неверен мита. Два малки БобКет багерчета, 10 минути бръм-бръм на правилните места и една седмица не могат да се оправят връзките към Интернет. Защото колкото и да са много международните трасета точките в които финишират са краен брой - Нетера, БТК, Телепоинт, 3 Ди Си, Мтел/Кукуш, Вестител.

    Ако някой му се занимава и му се всява смут - не е проблем да клъцне нета. А Яне и Волен са способни на подобна диверсия ,-) И накрая ще излезе, че са искали да изолират Турция от останалия свят!

    Нередност?
  • 4
    sstoyanov avatar :-|
    Стоян Стоянов
    • - 5
    • + 14

    Много добра статия. Явно си проучил добре темата преди да я напишеш. Въпреки това мисля изводите са доста оптимистични ако погледнем от страна на крайните потребители.

    Цената няма да се вдигне това е ясно (няма кой да плаща повече) капацитета на международните канали ще се вдигне щото е ефтин, но невиждам как алчни компании като мтел ще си подобрят мрежата в процеса на добавяне на абонати. Суичове, рутери, кабели всичко ще си остане на това ниво и само ще се увеличават абонатите на клона. Например откакто пуснаха айфон официално мрежата на мтел съвсем сдаде багажа, смятам че същото нещо ще се повтори и с нет-а след като управлението на мегалан и спектър мине изцяло под шапката на мтел.

    Нередност?
  • 5
    misho73 avatar :-(
    misho73
    • - 2
    • + 19

    До някои от горните:

    Защо бе хора, защо на бялото веднага казвате черно. Колко струва и какъв е нета в Италия например? За страни като Украина да не говорим (200 долара за 1 мегабит). Ми то в щатите 6 мегабита са 60 долара. Ми видно е че откъм интернет го докарваме. Откъм дейта центрове също и имаме относителни преимущества. Ама бли сме напът. Е и? Да се дръпнем настрани ли, какво? Не казвам че трябва да се самодоволни, но имаме някакви постижения, и редно да се отчетат.

    Нередност?
  • 6
    zlatev avatar :-|
    Златин Златев
    • + 7

    Не разбирам защо в такава статия която обсъжда технологични въпроси, не се въвеждат и използват общоприети международни съкращения като CDN (Content Delivery Network), при положение че са обяснени в текста:
    "Става въпрос за т.нар. мрежи за разпределение на съдържание, които позволяват на вече споменатите генератори на трафик да съхраняват данните си на няколко места по света и на практика да го дублират"

    И както Vladiznaiko правилно отбелязва в коментар [#2] - наличието на CDN сървъри на Akamai в България е причината да се "радваме" на по-качествен достъп до YouTube, Facebook и други световни доставчици на съдържание.

    Нередност?
Нов коментар