Когато с добро не става
Отношенията между веригите и техните доставчици ще се регулират със закон. Биснесът е застрашен от свръхрегулация


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Група мъже и жени в костюми сядат около масата в сградата на министерството на икономиката, раздават си листове. Продължават работата си, започнала преди няколко месеца. С леко закъснение влиза втора група в костюми и също сяда около масата. Първите молят вторите да станат и да заемат местата на втория ред като гости. Настава смут.
Това е поредното заседание на работната група за законовите промени, които трябва да въведат уж ред в отношенията между търговските вериги и техните доставчици. За пръв път, след като тази група започна да мисли регламент, в понеделник бяха поканени и представителите на самите вериги. Поканени, но като гости, а не като участници. Те трябваше да са свидетели на дискусия точка по точка от проекти, с които са могли да се запознаят само дни преди това. Дискусия обаче не се състоя, нямаше и диалог, а само задълбочаване на конфликт.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
37 коментара
"Група мъже и жени в костюми сядат около масата в сградата на министерството на икономиката, раздават си листове. Продължават работата си, започнала преди няколко месеца. ..."
Ще пишат, че и хоро ще играят....Дефиницията на Айнщайн за невменяемост е "да правиш едно и също нещо, а да очакваш различни резултати". Колкото успяха фармацевтите да "преборят" пазарната логика със законодателни въртели, толкова ще успеят и доставчиците. А иначе е ясно, че на чиновника веднага са заиграли пламъчета в очите, щом са му намекнали за подобни функции. Веднага си е направил сметката, че веднъж облечена законодателно, цялата работа ще иска контрол, проверки, актове, инспекции, ще се занижат обжалвания - първо пред вътрешния инспекторат, после пред съда, първа, втора, трета инстанция...... а покрай това все хора ще трябват - нови щатни бройки ще се отворят най-малкото, камоли съществуващи да се закриват. В такива времена на икономии, хич не е зле да си гарантираш службицата до пенсионирането....Пък ако капне и някой рушветец покрай цялата работа, тогава берекет версин, какво искаш повече :-)
Подобна законова регулация би била абсурд.
Ако искат да защитават интересите си, доставчиците трябва да се обединят в асоциация и да се пазарят групово. В противен случай все ще се намери някой, който да си свали гащите и да се наведе пред веригите. Да не споменаваме, че липсата на митнически контрол дава възможност за внос на всякакви продукти на дъмпингови цени.
Всеки в Абсурдистан мрази държавата, но като стане напечено протяга ръка към нея. Докато чакаме някой друг да ни реши проблемите, все така ще я караме.
А кога ще има свръхрегулация на банковия и финансов сектор ,там са се оплели като свински черва и вече не си знаят далаверите.
Какъв монопол може да имат десетина търговски вериги. Нали всеки ще дръпне чергата към себе си, като огладнее? Производителите и доставчиците да си оправят съотношението качество-цени-печалба, да си помислят за бъдещето (не за следващия месец, а за следващите две-три години) и всичко ще си дойде на мястото по пазарни закони.
Това е златна възможност за държавните служители да си припишат права с които да получават подкупи !
Това за етикетирането от проекта за закон ми хареса много. Какво значи според вас "Произведено за Лидл" и баркод от вътрешна номенклатура. Къде са ми правата на потребител да знам: Производител, Страна на произход.
А че няма да е лесно да се регулира пазара то е ясно. Но трябва да се поограничат веригите - просто с изискванията си за свръх ниска покупна цена принуждават доставчиците да пипат качеството - от което страдаме всички ние.
И един любопитен въпрос - тези, скочили срещу веригите и надсмивали се над тях по време на проектосрещата сега ще могат ли да работят с тях?
"Злоупотреба със значителна пазарна сила".Какво е това,следващата бюрократична измислица..Веригите просто и ясно работят за свойте клиенти,те най-добре знаят и анализират продажбите и искат да продават, а не да им застояват стоките. И ще Ви кажа: Българските производители и търговци ни одраха кожите с цените преди да се появят Веригите.Вижте,сега пия бира в опаковка 0.5л. "кен" по 55,69,79 ст.благодарение на Веригите, а българската "Ариана" и "Загорка" в същата опаковка се продава 1.25 лв. и сега като неподаваема я намалиха на 99 ст. Вестника няма да ми стигне да изреждам стоките. Българските производители доста дълго време ни извиваха ръцете с цените и некачествените стоки,е дойдоха Веригите и казаха стоп,искаме качествени стоки и на продаваеми цени за българският покупател. Вие искате Веригата да ви купи некачественият кашкавал,сирене и т.н. по висока цена и после да си бие главата как да го реализира,е вече няма байка,произвеждай качествено и предлагай на реални за разходите ти цени,сви се малко производителю,не лапай толкова. Няма как да извиваш ръцете на Веригите,че даже и да намесваш Държавата. Та като казах Държавата, ах мили ми Министър-председателю,,че нали само преди няколко месеца,казахте,че държавата неможе да се намесва в пазарната икономика относно спекулативните цени на горивата,олиото,захарта и т н.Каква е тази държавна група,откъде се пръкна да извива ръцете на Веригите. Веригите са единствените регулатори на цените и качеството между производители и потребители. Те единствените мислят да предлагат стоките на наистина продаваеми цени съгласно покупателната способнос на българина.Всичко друго е да ти одерат кожата.Пенсионер от Видин.
Аз подкрепям политиката на големите вериги. Българските псевдо производители и доставчици работят с кошмарни надценки за боклуците, които произвеждат и търгуват. Време беше да ги ударят през ръцете. За това е целия вой.
До коментар [#9] от "Thermobee":
А тези боклуци, които се произвеждат от българските тарикати къде се продават? При немските и френски тарикати - и те нямат нищо против - точно обратното, само че печелят в пъти повече от българските производители. Защо могат да произведат продукт с марка КАШКАВАЛ в Германия и да го докарат до тук, а не промотират български кашкавал там. Подкрепят техния бизнес, техните работни места, техните пенсионни системи. Във веригите се продават само български продукти без които хората въобще не биха влезли да пазаруват. Има вериги които откакто са на българския пазар работят на загуба - не от месеци, а от години. Това няма да продължава вечно - само до момента когато видинския пенсионер се зачуди защо кенчето с незнайната марка и произход е станало от 50ст. 1 евро и защо няма с какво да го замени. А пък честните и почтени вериги ще си вдигнат надценката от 200% на 500%. А ние ще купуваме само боклуци защото нямаме бизнес, не внасяме данъци и осигуровки, но сме мазохисти и с удоволствие ще пратим парички на немския пенсионер да си купи по-хубава бира.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.