

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Във френското висше общество има желязно правило: никога не изнасяй кирливите ризи пред "простолюдието". Но една фамилна сага го наруши с гръм и трясък. През последните три години най-богатата жена в Европа - Лилиян Бетанкур, водеше люти спорове с дъщеря си Франсоаз за контрола над семейното богатство, което означава и управлението на една трета от козметичния гигант L'Oreal. Последният епизод на скандала, в който дори беше замесено и името на президента Саркози, дойде през тази седмица. Съдът разпореди, че заради влошеното си ментално здраве 89-годишната Бетанкур ще бъде под опеката и настойничеството на Франсоаз и двамата й синове.
Франсоаз ще отговаря за активите на Лилиян за над 16 млрд. евро, сред които акциите с право на глас в L'Oreal, а синът й Жан-Виктор ще бъде личният настойник на баба си и ще се грижи за здравето й. Като причина за решението съдът изтъкна състоянието на възрастната дама, която страда от "умерено силна" форма на Алцхаймер.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
7 коментара
И пак евреин намесен ,защо ли въобще се чудя.
Френския лаф,"Търсете жената " защото тя е замесена във всичко сега може да се перефразира така: " Навсякъде търсете евреина"
1. Cherchez la famme!
2. Cherchez l’hébreu!
Лореал...защото го заслужавате.
Е не те разбрахте ли че те владеят целия свят.
Жалко е да има караници между толкова близки - майка и дъщеря - за контрол над фирми и пари. Но при положение, че Лилиян вече е твърде възрастна и болна, е нормално друг да управлява парите й и дано те останат във Франция.
Всичко идва от това, че дъщерята иска да има контрол над действията на майка си, като смята, че на нея й крайно време да се оттегли и да не подхарчва богатството. Тя се чувства така, сякаш то й принадлежи повече, отколкото на всеки друг, а реално е една разглезена наследничка, която наготово има изключителен шанс да живее като "избрана" заради дядо си и майка си.
В крайна сметка Лилиян Бетанкур е все още жива и има много по-голям вложен дял като работа, усилия и отдаденост към фирмата си в сравнение с дъщерята.
Нейно е правото да прави, каквото поиска с парите си, докато е жива по простата причина, че са нейни.
Има и милиардери като Бъфет, които биха раздали голяма част от богатството си за благотворителност директно.
Какво да правят наследниците му? Да изземат по някакъв начин правото на контрол над парите му ли по насилствен, подъл начин?
Всеки трябва да се опита да постигне сам възможно по-добър начин на живот за себе си, независимо, свободно, не разчитайки друг да изживее живота му и да премине, вместо него през трудностите. Трябва да се учим да се борим и да се развиваме като личности.
Едно наследствено богатство разглезва съзнанието и притъпява човешките стремежи и лични мечти. Прави те послушен и съобразителен, злобен и завистлив.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.