Groupon събра 700 млн. долара на борсата
IPO-то на сайта за групово пазаруване е най-голямото от емисията на Google през 2004 г.
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Сайтът за колективно пазаруване Groupon набра 700 млн. долара от днешното си първичното публично предлагане (IPO), съобщава Reuters. Това е и най-голямото пласиране на нова емисия от интернет компания от 2004 насам, когато Google Inc. събра 1.7 млрд. долара на борсата.
Groupon предложи с 5 млн. акции повече от планираното, или общо 35 млн., като постави цена от 20 долара за всяка – също повече от предварително очакваните 16-18 долара за акция. Пласираните акции представляват близо 5.5% от компанията. Това означава, че в момента глобалният лидер в сферата на колективното пазаруване вече се оценява на почти 13 млрд. долара. И още - сумата е два пъти повече от офертата, която Groupon получи през миналата година от Google.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
ужасно много ми липсва олд-скул разбирането за борсова търговия, когато главният смисъл беше инвеститорът да получи дивидент от вложеното в нещо наистина работещо
вместо това - еднодневни спекулации с борсови цени, зад които не стои нищо освен очаквания колко бързо ще се спраска конкретният балон. отврат.
по принцип силно вярвам в потенциала на някои от уеб-базираните бизнеси, но ми се струва, че бизнес моделът на груповото пазаруване не е устойчив. ако бях пенсионен фонд не бих си купил групон...
Поредният балон.
Оценка от 13 милиарда за компания, само на базата на някакви потребителски профили?
Прекалено много станаха тези сайтове, и това сваля доста комисионните им. Аз лично бих инвестирал в сайт, който събира на едно място офертите на всички сайтове - пример <a href="http://vsichkioferti.bg/">Вс чкиОферти.БГ</a>
До коментар [#3] от "Chievo":
Точно казано. Историята на борсите помни много такива случаи. Няма реално стабилно генериране на печалби на база нови продукти, а само на база търговия.Освен това всичко се базира на купувачи, много от които са с ограничени доходи и след пъвоначалния бум на пазаруване ще спрат с покупките застигнати от недостатъчните си средства. Така едва ли ще има постоянен ръст. С няколко думи поредната борсова спекулация. Може да се спечели, но обикновенно това става за големите на борсите, а обикновения играч губи.
Това вече не са балони, а подигравка със здравия разум. В същото време АМД - единият от двата производители на процесори, се радва на инвестиции от 200 милиона долара и съкращава персонал, за да икономиса 10-на милиона. Иновативните Тесла Мотърс бяха оценени на сума по-малка в порядъци. Тези софтуерни измишльотини (особено"изобретателите& quot; на Фармвил, които пак бяха оценени за милиарди) са само ден до пладне. Не бих инвестирал и цент в тях.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.