На отчет
Над 580 000 български фирми все още не са се пререгистрирали само два месеца преди крайния срок


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Съвсем скоро над 580 хиляди български фирми могат да бъдат заличени и да останат в историята. Не става дума за някакво апокалиптично предсказание, а за сухи факти. Точно толкова компании, или почти 60% от всички в страната, не са се вписали повторно само два месеца преди крайния срок за пререгистрация в Търговския регистър. След 1 януари 2012 г. всички тези фирми ще бъдат дадени на ликвидатор и закрити. Ако за трети път държавата не реши да отложи срока.
"Тече информационна кампания, но въпреки това не се забелязва засилен интерес от фирмите", заяви изпълнителният директор на Агенция по вписванията Виолета Николова. Според нея големият наплив ще настъпи в последните седмици преди новата година, както се е случило и в края на 2010 г. Досега сроковете за пререгистрация бяха удължавани два пъти и според агенцията няма да има трети. Статистиката показва, че остават да се впишат най-много еднолични търговци (ЕТ) - над 480 хиляди (виж графиката). Голяма част от тях отдавна не са действащи и по всяка вероятност така и няма да минат през агенцията. Остават да се пререгистрират и около 112 хиляди дружества - ООД, АД и др.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Или с други думи, българите масово изоставят ЕТ-тата и основават на тяхно място ЕООД-та. Ще използват намалението, покрай пререгистрацията да ги разкарат с общия куп. И причината наистина е икономическа: Доходите на ЕТ се облагат адхок с 15%, осигуровките идват допълнително. При ЕООД-тата адхок заминават 10%, а другите 5% данък дивидент могат да се избегнат, като печалбата се запази в дружеството. Освен това, собственикът на ЕООД може да се самоназначи за управител с договор за управление и да си гласува заплата в размер на 100% от печалбата, с което целият доход му се облага с 10%. И то само ако не се използват вратичките за "нормативно присъщи разходи за дейността от 30% ", с които ефективното облагане става някъде 6-7%. Дори да си извадиш булстат на физическо лице, пак е по-евтино от ЕТ.
>>>Извод: имаме изкривяване на пазара, изразено в дискриминацията на ЕТ в полза на ЕООД и физическо лице с Булстат
До коментар [#1] от "cinik":има и друг проблем ЕТ е неограничено отговорен а няма закон за фалит на физическото лице
... хм... Манджа с грозде ... Мъгла ... като се започне с неяснотите с достъпа до ТР след Нова година. Създава се грешното впечатление, че със заличаването на ЕТ няма да има проблеми ... АМА ДАЛИ? Да, масово през 90-те се регистрираха ЕТ. В идеалния вариант - ЕТ няма задължения, нямал е работници и т.н. - ОК. Ами, ако е имал работници? Как и кой ще ги издири, за да си предадат разплащателните ведомости в НОИ? Ако въобще ги съхраняват. Това е важно за пенсионирането на хората. Имаше едни осигурителни книжки, помните нали? А, ако има и задължения ... ЛУДА РАБОТА ... При търговските дружества мъглата е още по-гъста. Голяма част от тях са в несъстоятелност, практически, от години. Имат задължения. Срещу тях има заведени искове...
... абе нашето гардже си е най-добро (хитро, тарикатско, далаверджийско, апашко)...
До коментар [#2] от "nor_tex":
Едноличният търговец е неограничено отговорен с цялото си имущество. При него го няма модният напоследък вариант, вместо да си плаща борчовете и данъците, да си прехвърли дяловете на някой ломски циганин.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.