Административният натиск върху фирмите расте
Условията за бизнес в страната са се влошили през 2011 г., показва проучване на стопанската камара
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Над две трети от компаниите в България смятат, че условията за бизнес в страната са се влошили през 2011 г. Това показват резултатите от проучване на Българската стопанска камара (БСК), проведено сред 500 мениджъри в периода 23 ноември – 7 декември 2011 г. Според получените данни 70% от участниците в анкетата посочват, че бизнес климатът се е влошил, а 22% не отчитат промяна. Очакванията на мениджърите за 2012 г. също не са оптимистични, като 71% от запитаните прогнозират задълбочаване на кризата през следващата година, спрямо 13%, според които ситуацията ще се успокои.
В съзвучие с тези данни 53% от представителите на бизнеса отчитат влошаване на показателите на компанията си, а при 32% няма промяна. Едва 10% от мениджърите отчитат положителна тенденция за дейността на фирмата си, като в голяма степен става въпрос за дружества, свързани с износ, пояснява председателят на БСК Божидар Данев. Ефектите на кризата се проявяват по всички канали на дейността на компаниите като от по-голямата част от представителите на бизнеса отчитат намаляване както на обемите на производство (66%) и продажбите (70%), така и свиване на работните места (56%) и на инвестициите в нови мощности, продукти и човешки ресурси (57%).
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
7 коментара
"Драматично е състоянието с обществените поръчки, който е близък до властта, той взема поръчките, независимо на какво ниво - общинско или централно", коментира Данев. Това е беда, която има дълтотрайни последици!
не разбирам какво постоянно се оплакват бизнесменчетата...
ако има кредити - плачат, че имат кредити
ако нямат кредити - плачат, че не могат да инвестират
ако подкупват общинари и министри - плачат, че държавните поръчки били корумпирани
ако не подкупват общинари и министри - плачат, че държавните поръчки не били за тях.
научете се да правите бизнес, спазвайте ши*аните правила и закони и изисквайте и вашите бизнес партньори да спазват ши*аните правила и закони.
колкото по-голяма прозрачност има, толкова по-добре да всички нас...
аман от гаражен бизнес от ориенталски тип.
До коментар [#2] от "Rage Against":
Когато ти променят правилата по два пъти всяка година, е много трудно да ги спазваш. Луд ресурс на всяка фирма отива само за да следи какво ново трябва да се спазва и какви такси трябва да се плащат тук и там.
За малкия бизнес е просто непосилно да спазва правилата, дори когато наистина иска.
До коментар [#2] от "Rage Against":
Много блуткав коментар. Много непознаване на ситуацията. Говорене наизуст. Защо ли се занимавам, всъщност, с всякоа недомислица?!
Огромните глоби и такси , все по-затормозващите изисквания свързани с работата на малките фирми просто ги унищожава, унищожава и работни места.
Поздравления за конкретните данни изнесени от БСК! Много по-полезно от "исканията" на представеният от КРИБ бизнес към правителството оповестени миналата седмица.
Управляващите дойдоха на власт с идеята за нов морал и управление. За съжаление истината е друга: а) раздават обществените поръчки само на лоялни към себе си фирми и бизнесмени, б) според "Прозрачност без граници" по ниво на корупция България е на 73 място през 2010 и на 86 през 2011, и в) според доклада за световната конкурентоспособност през 2011 (IMD World Competitiveness Yearbook 2011) България е отстъпила с две места. Същото отстъпление показва и индекса за лекота на правене на бизнес на севетовната банка! Като не можеш, недей!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.