Преференциите в ДДС облагането на туризма се запазват
От януари с 9% ДДС ще се облага настаняването в хотели и подобни заведения, включително и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани


Светлин Кръстанов

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
- 9% остава ДДС ставката за туристически настанявания у нас от следващата година
- Близо половината страни - членки на ЕК, са въвели намалена ДДС ставка за ресторантьорските и кетъринг услугите
Отиващата си 2011 г. донесе редица данъчни промени на туристическия бранш. Основните изменения се отнасяха до разширяване обхвата на приложение на редуцираната ставка за хотелиерските услуги и до въвеждането на туристическия данък. Туристическите услуги бяха обект на внимание и през последните три месеца, когато се обсъждаха измененията в данъчното законодателство и в резултат на това част от промените в ЗДДС, обнародвани по-рано този месец, се отнасят именно до този сектор.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
3 коментара
Изключително лош пример за изкривяване на данъчната среда. И то в полза на отрасъл-балон, който веднъж се пукна вече. Сега ще възстановяват 20% данъчен кредит и ще начисляват 9%. Несъмнено, такава ножица в данъчните ставки ще бъде редовно използвана за измами. Държавата няма капацитета да овладее изтичането на ДДС през дребните дупчици, какво остава през такава осем декара пробойна. Трябваше отдавна да се разбере с хотелиерите, че намалена ставка няма да видят, но ще слижи в ред другите неща, които ги има при конкурентите, а тук ги няма. Пречиствателни станции, пътища, нови летища, опазване на реда, образование на работна ръка. Като куцат последните, и 0 % да е ДДС-ставката, все ще сме на опашката.
До коментар [#1] от "cinik":
Е ще въстановяват 20%,ама за др.неща,не за легло.
Хем сме членове на ЕС, хем не сме илипоне това е моят извод щом всяка страна може да избира различни ставки за ддс в туризма. Определено ми се вижда сложно за администриране на различни ставки, но пък чужденците на море в България са си валутни постъпления та си мисля дали няма да е по-добре ддсто да не го пупаме, но държавата да рекламира повече туризма, да прави по-добра инфраструктура за туристите дошли в курортите, а и защо не да признава повече разходи при облагането на приходите на туристическите фирми с цел компенсиране високата ставка.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.