Сделките на 2011 г.
Чужди компании започнаха да напускат местния пазар. През 2012 тенденцията купувачите да са основно български ще продължи


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Глобалните инвеститори напускат страната и на тяхно място се наместват български. Промяната е най-видима в енергетиката и медиите, но се усеща и при банки и индустриални активи.
Това е коренна разлика от досегашната картина, при която местните фирми порастваха и следващата им стъпка беше продажба на чужд стратегически инвеститор. Сега освен че външните компании почти не поглеждат към региона, но и тези, които вече са тук, търсят начин да си тръгнат.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
65 коментара
Появили се мърша лешоядите веднага се навъртат, оформя се кланово общество или касти, каквото ви харесва общество - няколко имена вече изпрали парите купуват на ангро.
Само не разбирам защо т.нар. "чужди инвеститори" се описват едва ли не като спасители за икономиката? Идват, купуват някой завод/бизнес - и направо са най-великите?!? Проблемът е по-скоро в това, че управляващите нямат ясна идея/намерение какво да правят стратегически в икономиката (нито в краткосрочен, нито в дългосрочен план) - само с един туризъм сме си точно като бананова република. Винаги съм се чудил как в Турция например има толкова много производства - от коли до електродомакинска техника и чаршафи (вероятно голяма част - собственост на местния бизнес). А тук в БГ - като се замисли човек, май само Фикосота/Теси като производител са достатъчно големи (и достатъчно умни!) за да развиват кадърно бизнес в много сфери със замах и хоризонт.
Като прочетох заглавието си викам - ей сега тея Капитал-исти пак ще хейтят! Започнах да чета и си викам - излъгал съм се! Продължих и накрая на статията вече съм убеден - поредния хейт!
От "Капитал" като са толкова убедени, че инвеститорите си тръгват, защо не дадат пример за една-единствена голяма компания, която произвежда нещо в България (а не просто да е дистрибутор или да си продава стоките у нас) и си е тръгнала през последната година? Нещо като "Нокия", която обяви, че закрива завода си в Румъния.
От това което виждам основните изводи са, че едни чужди компании продават бизнеса си в България на други чужди компании. В страната не остават особено много пари от това, но поне знаем че изградените в страна бизнеси увеличават стойността си.
Теоретично това увеличава стойността на българската икономика, въпреки че собствеността и печалбите не са български!
Много е яка картинката на статията!
Самото присъствие (дори и за малко) на чужди (западни) компании в българския бизнес се отразява благоприятно на българската икономика.
Надеждата е, че малко от малко нашенките каскети ще вдянат нещичко. Помните ли как изглеждаха бензиностанциите Арес, на гордостта на "националния" мулти капитал, управлявани от онова каунообразно ченге Димитър Иванов, преди да се появи Шел?
До коментар [#7] от "k_":
По принцип е добре да има и чужди инвестиции, но да се надяваме само на тях... Въпросът и с БГ и с чуждите "инвеститори" е доколко спазват бизнес правилата (и доколко държавата може да контролира спазването им). Ако чуждия инвеститор е коректен и играе по правилата - няма проблем - например Метро преди 14-15 г. направо промени начина на бизнес на голяма част от фирмите в БГ - извади ги от сенчестия бизнес. Обратно - български "инвеститори", за които законът е врата в полето са абсолютно вредни. Все пак голямата отговорност на държавата е да създаде ясни, макс. прости правила за бизнес и да може да КОНТРОЛИРА спазването им (и да налага адекватни санкции при нарушение).
Да не споменавам развалянето на приватизационни сделки на Ковачки в Сърбия... в БГ нямам спомен да има развалена приватизационна сделка...
както се вижда и от банките чуждия бизнес предимно печели -а на фона на световната криза е естествено да закрие тук базите си -защото сме малък пазар и е ясно -че тук производство няма смисъл да се прави защото няма купувачи -а освен това и управляващите са в повечето случай не в час -признак за това са огромните разлики в цените на някои стоки тук и навън в смисъл че тук са в пъти по скъпи от там -добър пример за регулация на пазара са големите супермаркети -и няма значение че печалбите отиват навън важното е че ние имаме достъп до евтина продукция -защото преди тях имахме достъп до българска продукция некачествена и много скъпа -така както сега е в селското стопанство което субсидираме с милиарди -а то ни произвежда най скъпите в света плодове и зеленчуци без да допринася за социалното благоденствие на страната защото не плаща никакви реални данъци за хазната -ами по добре да си внесем евтино и качествено -а парите за субсидии да ги дадем на масата от бедни консуматори тук за подобряване на техния живот -а не на измислени тарикати фермери
Униливър не ми ги хвалете - купуват, изнасят производството и след това затварят заводите в България.. не ги продават. Няма да се учудя и с Дарко да стане така.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.