Само преди година повечето експeрти бяха оптимисти и смятаха, че през 2011 г. ще има бум на сливанията и придобиванията по света. И се оказаха прави, поне що се отнася до първите шест месеца. Но през втората половина на 2011 г. сделките значително намаляха. По всичко личи, че забавянето ще продължи най-малко през първата половина на настоящата година.
Общата стойност на сливанията през 2011 г. е 2.18 трлн. долара, или 2.5% повече от 2010 г., сочат данните на консултантската компания Мergermarket. Така изминалата година става най-резултатната от 2008 г. насам, и то с по-малко сделки от 2010 г., отново заради отличните първи шест месеца. Ако и второто полугодие беше толкова силно като първото, със сигурност можеше да говорим за рекорден период.
Според друга консултантска компания - Dealogic, спадът през втората половина е 22%, а данните на Мergermarket показват, че активността е намалявала с всяко следващо тримесечие през 2011 г. Ясни са и основните причини за забавянето: европейската дългова криза и намаляването на кредитния рейтинг на САЩ от Standart & Рoor's. Мениджърите просто спряха да сключват сделки въпреки огромните кешови резерви и ниските лихви по кредитите.
"От 30 години съм в този бизнес и не си спомням време, когато политическите фактори да са оказвали толкова голямо влияние върху сделките. Повечето компании казват, че ще изчакат, преди картината да стане по-ясна", признава пред Wall Street Journal Джийн Сайкс, директор на глобални сливания и придобивания в Goldman Sachs Group Inc.
Мегасделките над 10 млрд. долара са били 15.5% от всичките транзакции, според Мergermarket. Най-голямата за поредна година беше отново в САЩ: придобиването на компанията за пренос на газ El Paso от Kinder Morgan за 37.4 млрд. долара. Имаше друго по-голямо поглъщане: на американския мобилен оператор T-Mobile от конкурента му AT&T за 39 млрд. долара, но сделката беше блокирана от щатските регулатори и се провали. Въпреки спада през второто полугодие общата стойност на сделките в САЩ нарасна с 15% спрямо 2010 г. до 1.03 трлн. долара, показват данни на Dealogic. Годината е най-добрата от 2008 г. насам.
Най-голямата корпоративна покупка в Европа пък беше придобиването от Johnson & Johnson на листвания в Швейцария производител на медицински продукти Synthes за 21.2 млрд. долара. Транзакцията е рекордна в 125-годишната история на американския гигант. Но въпреки няколко подобни придобивания забавянето в Европа беше далеч по-отчетливо от останалия свят през втората половина на 2011 г., когато стойността на сключените сделки се срина с 33.2% според Мergermarket.
Нововъзникващите пазари също преживяха спад на активността, и то за цялата година: от 11.7% спрямо рекордната 2010 г. по данни на Mergermarket. Най-сериозен беше сривът през второто полугодие в страните от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай).
Полша беше на първо място по сделки в Централна и Югоизточна Европа, като регионът отчете силни първи шест месеца на годината, но последва глобалната тенденция на все по-малко сделки през третото и четвъртото тримесечие. Най-голямото придобиване на годината в региона беше покупката на втория най-голям полски мобилен оператор Polkomtel за 6.5 млрд. долара от милиардера Зигмунд Солож-Жак. Продавачи бяха акционери в телекома като Vodafone, PKN Orlen и КGHM Polska Miedz.
През изминалата година имаше и друга тенденция освен корпоративното окрупняване - отделянето на компании. Общата стойност на завършените подобни сделки нарасна със 140% през 2011 г. до 129 млрд. долара. Kraft Foods, Tyco International и McGraw-Hill бяха сред гигантите, които се разделиха със свои подразделения.
Негативната серия през втората половина на 2011 г. показва каква ще е настоящата година, или поне първите й месеци. Компаниите ще следят за положителни сигнали от еврозоната, преди да бръкнат в резервите си. А голяма част от тях вече разполагат със значителни кешови запаси в сравнение с годините преди кризата, тъй като преструктурираха дейността си и "затегнаха" балансите си. Което всъщност е положителна новина. Но все още съществува голяма разлика в оценките между купувачи и продавачи, като последните не са притиснати до стената и не бързат да се разделят с активите си. Естествено, ще има и "защитни" сделки между закъсали конкуренти, които обединяват усилията си, за да оцелеят.
"Пазарът на сливания и придобивания ще се движи от необходимост, а не възможност", смята Скот Матлок, директор по международни сделки в Morgan Stanley. Според него друга особеност на следващата година ще е повишената активност на компании от Япония, Китай и Индия, които ще се оглеждат за активи в САЩ и Европа. Доскорошните продавачи стават купувачи. Ще бъде интересно...
Има три таблици, в прикачения файл
На борсите нищо ново
Първичните публични предлагания през 2011 г. следваха тенденцията на сливанията и придобиванията: по-силни първи шест месеца и срив през второто полугодие. Общо на международните борси бяха набрани 160 млрд. долара от над 1200 сделки, показват данни на Dealogic. Най-голямото листване беше на регистрираната в Швейцария компания за търговия с борсови стоки Glencore International, която набра 10 млрд. долара при двойното си листване в Лондон и Хонконг през пролетта. Китай остана лидер по борсови дебюти, следвана от САЩ, докато активността в Европа замря през второто полугодие.Само преди година повечето експeрти бяха оптимисти и смятаха, че през 2011 г. ще има бум на сливанията и придобиванията по света. И се оказаха прави, поне що се отнася до първите шест месеца. Но през втората половина на 2011 г. сделките значително намаляха. По всичко личи, че забавянето ще продължи най-малко през първата половина на настоящата година.
Общата стойност на сливанията през 2011 г. е 2.18 трлн. долара, или 2.5% повече от 2010 г., сочат данните на консултантската компания Мergermarket. Така изминалата година става най-резултатната от 2008 г. насам, и то с по-малко сделки от 2010 г., отново заради отличните първи шест месеца. Ако и второто полугодие беше толкова силно като първото, със сигурност можеше да говорим за рекорден период.
0 коментара