За силата на личния пример
Д-р Милен Врабевски вярва, че не трябва да чакаш другите да подобрят света около теб и че бизнес се прави с родолюбие


Иглика Филипова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Кой е Милен Врабевски
Д-р Милен Врабевски е носител на специалната награда на Българския дарителски форум за личност, допринесла за развитието на благотворителността в България през 2011 г. Той е основател и изпълнителен директор на "Комак медикал" - най-голямата частна научноизследователска организация в Югоизточна Европа, и учредител на фондация "Българска памет". С предоставените през 2007 г. ваучери за безплатни ин витро процедури на шест семейства от Варна, където е роден, д-р Врабевски става първият голям даритеФл на фондация "Искам бебе". Днес може да се похвали със 17 деца, родени с помощта на осигуреното от него финансиране. "Като се добавят и моите три, аз съм дал 20 деца на България", казва той.Дори и след две десетилетия преход, да правиш пари от наука в България все още звучи екзотично. Не по-малко екзотично звучи и да имаш морална кауза и гражданска позиция, които са тясно преплетени с бизнеса ти. Вероятно това обаче е ключът към успеха на "Комак медикал", която от близо 15 години се занимава с клинични изследвания на нови медикаменти. Зад всичко това стои един човек, който вярва, че личният пример отключва врати и е единственият начин да направиш света около себе си по-добър. Плюс голяма доза родолюбие.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
4 коментара
Нещата с които се занимава човекът, очевидно са в обществена полза. Някои уточнения, просто за яснота са необходими. Г-н Врабевски, е завършил медицина, а дали е практикувал някога, не съм наясно. Затова тази титла пред името, ме смущава малко. Човек не става лекар с 40 учебника в главата и диплома. После трябва да ги приложи и понатрупа опит. Работеше във фармацевтични фирми поне от 15 г, вероятно от завършването си. Тия фирми имат бюджет за подкрепа на разни научни инициативи(срещу които очакват бъдещи продажби на продукта си, тъй като са търговски, а не благотворителни) и почти всеки мениджър на чужд клон на фарм. фирма у нас, го прави. Т.е. той не се явява изключение, а дежурна практика. Ако цитираната фирма не е лично негова, то трудно може да се каже, че ТОЙ дал парите за 6 деца и т.н. Човек дарява, когато вади от собствения си джоб.
Похавлна е инициативата му да води деца от Молдова на курорт у нас. С държавни или европейски средства е без значение, идеята е добра.
Много готин човек с чудесни инициативи. Само нека не бъркаме клиничните изследвания с наука :) В клиничните изследвания има само протоколи, бумащина и малко елементарна статистика, а лекарствата преди това някой друг ги е измислил
Нека да дам мако просветление относно дейностите на Комак.Мой познат работи в тази компания.Та там се занимават с изпитване на експериментални лекарства,няма да разяснявам защо се тестват тек а не в Германия,Австрия или Франция откъдето идват поръчките.Разбира се западните компании плащат луди пари за тези изследвания,а тук знаем ,че правната регулация не е съвършенна и спокойно си се извършват тези опити.Е като казвам опити това не са някакви тотално тровещи лекарства,но просто може да имат някой и друг недоказан страничен ефект дето на животни не може да се установи и затова си трябват тестове върху хора.Та човека се опитва с спонсорството на инвитрото да си успокои душата или да я изкупи кой знае ,тези милиони може и да са изкарани от нечии съсипан живот.Тези тестове си се правят в болниците като на завеждащите отделенията се дават петцифрени суми да участват в тестовете,а самите пациенти колко са информирани за какво става сам един Бог знае.
Клиничните изследвания на нови лекарства, не са някаква порочна практика върху аборигени. Правят се навсякъде, плащат се едни пари на болницата, а зав-отделение отива на чужда сметка на конгрес в Таити. После болницата купува илачи от фирмата в съотношение 10:1 , спрямо похарчената от фирмата сума.
Тия изследвания, наистина не са правене на наука, за което #2 е прав. Но за регистрация на ново лекарство, се изискват проучвания в ЕН броя клиники на ЕН броя пациенти.
До коментар [#2] от "www":
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.