Данъкът "Робин Худ" в ЕС ще удари потребителите
Евентуалното въвеждане на данък върху сделките с ценни книжа ще засегне много по-малко банките и финансовите компании, въпреки че на думи е насочен срещу тях
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Обсъжданото въвеждане на данък върху финансовите транзакции (сделки с ценни книжа) в Европейския съюз (известен още като Тобин такс, или данък Робин Худ) ще засегне в много по-малка степен банките и финансовите компании, въпреки че по дефиниция е насочен към тях.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
24 коментара
Ха, добър ден! Има ли данък, който да не се калкулира в цената на крайните продукти? Кого се опитват да заблуждават? Всъщност целта е да увеличат приходите за властите, тъй като разходите им са станали невъзможно големи.
И всичко е заради измислената от самата държавна власт "преразпределителна роля" на държвната власт. Що за идиотска идея е това?
Да бе, и кой не е спекулант на борсата? Едните залагат на промяната на цената на стоките като в повечето случай се разменят само хартийки, а не реална стока. Другите дето прогнозират фалит на държави и фирми са бизнесмени, а пък тия дето дават пари за акции, чиято стойност надхвърля стотици пъти активите и печалбите на компаниите ужким диверсифицират.... Сигурно и инвеститорите дето влагат в държавни ценни книжа не, защото съответната страна ще прави реформи стимулиращи икономиката, а поради трудния фалит на заемодателят, също не са спекуланти...
В дългосрочен план потребителите ще спечелят. Защото каква е тая икономика, която залага най-вече на спекулации на борсата? Какви са тия инвестиции за по няколко минути - покупка и след няколко дена, че даже минути продажба? Кой е тоя бизнес който може да се възползва от тая "инвестиция"? Данъкът ще намали тия безумни краткосрочни покупко/продажби.. Щото сега вместо реалният бизнес да печели, печелят само спекулантите.
До коментар [#1] от "dreamer":
Абсолютно прав си. Идеята поначало се лансира като популистка и видите ли сега ще наложим такси на банките, които са виновни за кризата.
Но всъщност става въпрос просто за събиране на пари. Няма значение кой плаща сметката. Банките веднага ще компенсират от другаде платените такси и отново цената я плащаме ние.
Така е то. (Кърт Вонегът)
До коментар [#4] от "bono_vox":
До коментар [#1] от "dreamer":
пускат ви една муха от нафталина и почват да ви броят бръмбарите.
преразпределителната роля на държавата е обективна реалност и само факта, че не е измислен механизъм, чрез който да се финансира дейността й, без да се налага изземване на парична маса, допуска такъв безумен дебат.
Ако някой ден успеем да накараме бизнеса да си плаща за целия ресурс, който му предоставя обществото може да заживеем по - нормално, а до тогава ни спестете глупостите...
да, всяка такса се акумулира в крайната цена, но смисълът е да се повлияе на процесите при формирането и да се неутрализират паразитните им състояния. за това се нарича данъчна политика, а не 50сятък примерно.
и да:) този теоретичен архаизъм е със спорен и рискован ефект и почти невъзможен за повсеместно въвеждане. когато е бил измислен е бил свежо решение за настоящите ни проблеми
(да го бяха послушали тогава)
До коментар [#5] от "vyrnym.izezo":
Малко ми бяга смисъла на постинга ти.
Ако искаш да кажеш че не сме прави, че този нов "данък"/такса или както и да го наречеш ще се поеме от крайните потребители, кажи как мислиш че ще стане.
Всички приказки за процеси на формиране на цената са безпочвени, когато става въпрос за чисто човешка алчност и желание за максимизиране на печалбите.
Тези две качества допуснаха (и ще продължават да го правят) сегашната ситуация.
И няма друг вариант. Това е действителността.
До коментар [#1] от "dreamer":
Адмирации за коментара!!!
Идеята не е идиотска и не само ние знаем това. Това още пари за преразпределяне, между...
Всъщност в случая крайните потребители са спекулантите. Няма други потребители на инвестициите за няколко минути и дни. Тук няма реална стока или услуга. Въртят се само виртуални пари и хартийки. Които обаче освен че пълнят джобовете на спекулантите създават голяма нестабилност на световната икономика - реалният бизнес страда от тези свръх кратки "инвестиции".
Бъдете внимателни - Глобал Маркетс отново работят под името Karоll !
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.