Вложенията в мултифондове ще са ограничени и по възраст на осигурявания
Надзорът потвърди планове за промяна на КСО, както и други нормативни документи с цел по-голяма защита на потребителите. Започва информационна кампания, за която няма разчет колко ще струва


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Системата на мултифондовете, която трябва да влезе в пенсионното осигуряване у нас, ще бъде регулирана освен по рисков профил и по възраст на осигуряваните. Това каза председателят на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев по време на представяне на проект за програма, с която надзорът иска да подобри финансовата култура на потребителите. По думите му осигурени лица, които са съвсем близо до пенсионна възраст, няма да могат да избират фондове с висок риск на инвестициите си. Мавродиев потвърди плановете на КФН предложенията за промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), с които се въвеждат мултифондовете, да бъдат внесени в парламента до средата на годината.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
2 коментара
Интересът към спестяване в доброволен пенсионен фонд намалява. Тенденцията се наблюдава в последните 3 години, като едновременно намалява броят на осигурените лица, както и размерът на вноските за пенсия, показва статистиката на Комисията за финансов надзор.
Ако преди кризата един осигурен е внасял средно по 96 лв. месечно в доброволен фонд, то през миналата година средният размер на вноската за втора пенсия е бил 45.42 лв.
Статистика на България
Съотношение стари/млади: 1.31: 1
Процент от населението на и над 60 г.: 18.2%
Процент от населението 0-14 г.: 13.9%
България е една от само 16 държави в целия свят, при които населението е намаляло с над 5 000 души между 2000 и 2005 г.
През 2025 година, 1 от всеки 5 българи ще бъде на възраст над 65 г. През 1990 година над 65 г. е бил само един от всеки 13 души.
Заради застаряването на населението, България увеличи пенсионната възраст с 4 месеца от тази година и ще продължи да я увеличава с 4 месеца всяка година докато тя стане 63 години (жени) и 65 години (за мъже), спрямо 60 и 63 сега.
България има 2.5 милиона работещи и 2.2 милиона пенсионери. България е най-бедната страна в ЕС.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.