Атанас Камбитов, кмет на Благоевград
В момента всички капитали се движат от Северна Гърция към България. Идеята е да спрем част от тях тук. Имаме всички условия да станем регионален бизнес център.Крум Геров, собственик на хлебозавод
позиция заема област Благоевград в класацията на Института за пазарна икономика "Местни условия за правене на бизнес 2011"
1.98
млрд. лв. е брутният вътрешен продукт на областта за 2009 г., което я нарежда на шеста позиция в България, по данни на ИПИ
Областта около Благоевград има две от може би от най-важните предимства за развитие на бизнес – съседство на две граници и хубави пътища. Към останалите можем да добавим достатъчно богат ресурс за развитие на туризъм и два университета, от които в общината идват значителни приходи. Най-общо икономиката в региона се крепи на туризъм, лека индустрия, дърводобив и дървообработване, а балонът с ваканционните имоти е оставил доста следи в курортите на областта. Тя продължава да бъде на предни позиции по брутен вътрешен продукт – на шесто място сред областните градове.
Освен на бюджета си общината в Благоевград разчита много на парите от студентите – на месец те оставят около 6 млн. лв. в града по данни на кмета Атанас Камбитов. За сравнение – годишният бюджет на общината е около 40 млн. лв.
Планове в кризата
Почти няма компания, която да не е била засегната от кризата, но в същото време много фирми отчитат положителния ефект от проблемите на Гърция. По думите на Камбитов (ГЕРБ, доскоро депутат) много капитали от Северна Гърция се движат към България и общината трябва да се опита да спре поне част от тях в Благоевград. Става въпрос не само за прехвърляне на пари от гръцки към български банки, за което много хора тук говорят, а и за преместване на производства. Югозападна България има и много лоши спомени от гръцки работодатели, основно шивашки фирми, които са изчезвали, без да платят заплати и данъци.
Областният управител Костадин Хаджигаев смята, че това време е отминало благодарение на контрола от страна на държавата и сега областта може да се възползва от това движение на капитали. Кризата сред гръцкия бизнес обаче има и обратна страна – вече затворени предприятия, основно около южната граница.
Камбитов има много амбициозен план за развитие на региона – изграждане на международен изложбен център, чрез който и малки местни фирми да могат да се свържат с клиенти и да представят продукцията си. В момента за по-малките това е свързано с непосилно високи разходи, обяснява Камбитов, който доскоро е ръководел "Камбитов и син" – компания за дърводобив, търговия с метални и строителни материали. Сред плановете на общината е и индустриален парк.
В голямата си част тези намерения зависят от изграждането на магистрала "Струма". По наблюдения на областния управител Хаджигаев икономиката на местата, през които минава магистрала, бележи ръст с около 20% след построяването й.
Условия за инвестиции
Повечето оплаквания на фирмите в региона са от бавни процедури, неадекватни програми, излишни проверки и бюрокрация. Поне на думи кметовете дават заявка за промяна и по-бърза работа. В Благоевград ще се гласува предложение на Камбитов услугите да бъдат нормални и експресни, съответно с различни такси. В Разлог местните данъци и такси са намалени още преди две години, а кметът Красимир Герчев обещава лично съдействие и земя с ниска цена, ако някой инвеститор иска да дойде в общината. Той самият казва, че би искал да привлече фармацевтично производство.
В Гоце Делчев намаление на такси и данъци е имало миналата година, а общината смята да поеме изграждането на ВиК за нови компании. От една година е заделен и терен за бизнес зона от 70 дка, в която може да се договори по-евтина земя. Принципът е – колкото повече работни места се създават, толкова по-евтино общината може да продаде терен.
Според изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ) "Местни условия за правене на бизнес 2011" област Благоевград е чак на 20-а позиция сред българските области по общи условия за развитие на бизнес. Най-проблемните места са образованието на работещите, ниските нива на заплатите, корупцията и издаването на разрешителни за строеж.
По данните на ИПИ областта е с едно от най-високите нива на заетост в страната – 53.6% от населението работят, но в сравнение с другите области обхванатите от трудовия пазар висшисти са най-малко – малко над 14%. Средните заплати като цяло не са високи. По оценка на местни хора в областния град те са около 400 - 600 лв., а в по-малките населени места са още по-ниски. Според изследването на ИПИ средната заплата за 2010 г. е 452 лв.
Гърците носят и печалба
Макар да звучи парадоксално – кризата в Гърция вече дава положителен ефект за областта, особено в най-близките до границите общини. Това се забелязва в търговията, която се радва на сериозен приток на гръцки купувачи, за които е по-изгодно да пазаруват у нас. Веригите за хранителни стоки като "Пени" и "Лидл" в Гоце Делчев бележат рекордни посещения в почивните дни и по думите на местни хора те все повече се засилват с продължаването на кризата в южната ни съседка.
Печалба имат и производители – от хлебозавод "Крум Геров" казват, че продажбите им на гръцкия пазар постоянно се увеличават. Като причини от дружеството посочват по-ниската цена на техните продукти в сравнение с произведеното в Гърция.
Според собственика Крум Геров кризата им е дала добри възможности и миналата година продажбите им са нараснали с 20%. Местни търговци обаче имат други оплаквания от гръцките клиенти – неприятното пазарене навсякъде, за да платят по-малко – дори в аптеки или при покупка на дребни неща като козметика.
Областта накратко
Плюсове
-Близост до Гърция, Македония и Сърбия-Добре развити браншове и компании от по-слабо засегнати от кризата сектори – пивоварна, "Благоевград БТ", винарски изби, производство на колбаси
-Два университета в областния град
-Ниски местни данъци и такси в сравнение с други области
-Ниска безработица
Възможности
-Добра инфраструктура, строяща се магистрала "Струма"-Потенциал за още развитие на туризма, включително селски и екологичен
-Нови бизнес зони в общините
Минуси
-Ниски заплати-Ниско ниво на образование
-Сравнително високо усещане за корупция
Рискове
-Зависимост от гръцката икономика и капитал-Презастрояване на курортите
-Задълбочаване на кризата би ударило традиционни сектори като туризма и дървообработването
Атанас Камбитов, кмет на Благоевград
В момента всички капитали се движат от Северна Гърция към България. Идеята е да спрем част от тях тук. Имаме всички условия да станем регионален бизнес център.Крум Геров, собственик на хлебозавод
0 коментара