Бюрокрация и съдебни искове вместо търсене на природен газ
От общо 29 разрешителни за търсене и проучване на територията на страната реално действащи са само 13
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
куб.м метан от въглищни пластове е потенциалът
на находището в блок "1-11 Вранино"
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Интересна еволюция. Само преди година Капитал пищеше срещу АЕЦ Белене, как трябвало да се налеят пари в енергийна ефективност, как сме разхищавали енергия, как с енергията на 1 бг-запалка на Запад правели 6 такива запалки.... а сега - давайте да добиваме още и още.
Интересно, че не видях нито едно число, нито една оценка на цената на бъдещ кубичен метър газ, нито една оценка на ефекта върху българската икономика.
Видях само това : "Местният добив е важен не само заради допълнителните приходи, които влизат в бюджета, но и заради по-ниската цена от тази на единствения доставчик на България - "Газпром"."
Крайно време е да си зададем въпроса : абе ние какво четем - реномирана икономическа медиа или бръщолевене на кварталните пияници?
Делта, не си в час да сравняваш писането срещу АЕЦ Белене и това, че професионални журналисти в икономическо издание - забележи не в стенвестник на еколяво движение - и те пишат за ефектите на едно или друго решение върху икономиката и бюджета на страната. Как да видите число или оценка за кубичен метър, като още няма проучване. Това което се знае единствено е цената на природния газ който Мелроуз прадава на Булгаргаз и тя е с 25% по ниска от тази на която Газпром продава. Това достатъчно ли е? Конкретните цифри на цената на Газпром варират през годината между 400 и вероятно сега 500 долара за куб метър. Да четете реномирано икономическо издание. Но също така и бръщолевене по форумите.
Комплицирана архитектура на геоложкия строеж и още няколко други обективни особености на скалните формации в България правят нейната територия и акватория родина на предимно малки находища. Когато върху тези природни ограничения се прибавят и капризите на администрацията нещата се влошаваг още повече. Газ-метан от въглищата на Добруджа няма да има, както и шистов газ от тази част на страната. Само се дига страхотна гюрюлтия и политически прахоляк. Резултат- ресурсно бедна страна, резерват на политически таласъми!
Оставете с геологията да се оправят геолози!
До коментар [#3] от "venelingeologia":
по тази линия ако вървим - оставете с екологията да се оправят еколозите, оставете с водите да се оправят водарите, оставете с местните проблеми да се оправят местните общности и т.н. Все пак живеем в едно общество и проблемите не са на една или друга гилдия, а на всички в него.
ЦЕНАТА ОТ МЕРЛОУЗ ПРЕДИ 2 ГОДИНИ БЕШЕ 310 ДОЛАРА, ПРИ 320 ДОЛАРА ОТ ГАЗПРОМ. ТОВА НЕ Е 25 % ПО-НИСКО
До коментар [#4] от "gorskia":
естествено - като те заболи зъб на геолог ли ходиш? Или зъболекарите правят хидроложки анализи?
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.