Петък, 17 февруари. Това трябваше да бъде денят, в който да е ясно кой иска да придобие Българската телекомуникационна компания (БТК), като подаде обвързваща оферта. Той обаче е удължен с десет дни според три независими източника на "Капитал". Причината е, че един от желаещите е поискал отсрочка, за да вземе окончателно решение за участието си.
През миналата есен банките - кредитори на телекома, наеха Morgan Stanley за консултант по продажбата на компанията, след като преговорите по преструктурирането на задълженията на групата не стигнаха до конструктивно решение.
Необвързващи оферти се приемаха в лондонския офис на Morgan Stanley до края на ноември. След това кандидатите, които подадоха, бяха допуснати да направят детайлно проучване на БТК и сега се очакват обвързващи им предложения.
По неофициална информация някои от заинтересуваните компании са се отказали от участието си, други пък не са били поканени от консултанта да го продължа в наддаването. Така на 27 февруари максималният брой оферти, които се чакат, е три или четири.
Кой участва
Последното преброяване на "Капитал" през януари показа, че четири са основните кандидати, останали в надпреварата за българския телеком. Това бяха собственикът на "Мобилтел" - Telekom Austria, скандинавският оператор TeliaSonera (чрез поделението си Turkcell), бившият собственик на БТК - исландецът Тор Бьорголфсон, както и банкерът Цветан Василев. От тях само представителите на Turkcell официално оповестиха в корпоративно съобщение, че разглеждат БТК като потенциална възможност за разширяването на бизнеса им в региона.
И кой отпадна
Малко преди финала за обвързващи оферти обаче кандидатите вече оредяват. Telekom Austria няма да подаде оферта, съобщават от компанията пред австрийския вестник Die Presse. Компанията реално не подаде необвързваща оферта пред Morgan Stanley, а по-скоро оповести интереса си и че води разговори директно с кредиторите на БТК, които са и реално продавачите. Основната причина да се оттегли за момента обаче е не толкова самият срок за оферти за телекома, колкото вътрешните мениджърски разногласия в австрийската компания.
Така оферти за БТК на 27 февруари могат да се чакат от останалите три кандидата. По непотвърдена информация към сделката е проявил интерес и европейски инвестиционен фонд, но активността му е ниска и едва ли от него може да се чака оферта.
В наддаването за БТК вече не участва и арабският телеком Oger telecom, който веднъж вече беше на пред влизане в БТК, но миналата година не успя да се споразумее с кредиторите. Освен това той самият в момента е потенциален обект на придобиване, както наскоро писа международната преса.
Ако кредиторите не получат нито една оферта или ако предложенията им са неприемливи, не е изключено банките кредитори сами да престъпят към преструктурирането на задълженията на групата и да поемат контрола над нея, обясниха източници, близки до преговорите.
Защо се продава
Преговорите по преструктурирането на задълженията на групата на БТК се водят реално от началото на 2010 г., тъй като компанията наруши част от критериите по кредитните си споразумения както по обезпечения дълг към синдиката от банки, така и по необезпечения мецанин дълг. Различните нарушения станаха факт по различно време последните две години. Няколкото опита са достигане до финално споразумение приключиха с неуспех. През есента на 2010 г. например банките водиха екслузивни преговори с Oger telecom и мецанин кредиторите за преструктурирането на общо 1.65 млрд. евро дълг в групата. Преговорите обаче се провалиха. Предложения за преструктурирането им направиха и настоящите акционери в БТК - група инвеститори, водени от PineBridge Investments. Те обаче също не се увенчаха с успех. Така през есента на 2011 г. се стигна до стартирането на настоящия официален процес по продажбата на компанията, воден от Morgan Stanley.
Междувременно БТК продължава да губи позиции във фиксираната телефония, но пък се развива силно в мобилната. През 2011 г. постъпленията от мобилни услуги растат с двуцифрено темпо от 17%. Заради по-малкото продадени телефони обаче общите приходи по мобилна линия се увеличават само с 11%, което все още не е достатъчно да компенсира осемпроцентното свиване в приходите от фиксираната услуга. Така компанията завършва годината с понижение на общите приходи от 1.2% до 885 млн. лв. Печалбата на дружеството пък е едва 8.4 млн. лв. при 116 млн. лв. година по-рано по две основни причини. Първата е, че в нея вече не влизат резултатите на НУРТС, което бе продадено в средата на 2011 г. Втората е, че компанията няма извънредна печалба от продажбата на имоти. Към 15 февруари пък пазарната капитализация на телекома е едва 1.3 млрд. лв.
Подробна информация за кандидатите, разликите в офертите и бъдещето на сделката четете в съботния брой на "Капитал"
16 коментара
17 февруари е петък.
До коментар [#1] от "m_georgiev":
Извиняваме се за грешката. Коригирано!
БТК са фалирали?!? Е как са успели?
Добре че австроийците са отпаднали. Иначе щеше да стане мътна и кървава мобилната комуникация у нас. Аз съм за швеско-турския комбинат!
За мен най-добре би било БТК да стане собственост на скандинавският оператор TeliaSonera (чрез поделението си Turkcell). Другите двама кандидати са откровенни спекуланти, чиято основна цел е БЪРЗА печалба.
Ако не ги купи оператор ще има сеч и продажба на инфраструктура на парче. Единия конкурент ще купи оптиката, другия честотите и толкоз.
Да поздравим Корпоративна Търговска Банка с новата им придобивка :-)
Това с продажбата на НУРТС пак вие бяхте писали каква далавера е било...а бе въпрос: нали същото го продадоха за 54 млн. евро, защо тези пари не влизат в печалбата?
За да не пускам 50 линка - пишете НУРТС в търсачката на сайта на Капитал и разгледайте статиите от началото и средата на 2011 г.
Добре де тия не бяха ли приватизирани скоро?!Къде е приватизациония договор инвестиции работни места и т.н. или взехме тука едни готови пари отчетохме се подобаващо и на старото и на новото правителство и сега чао, пък може и пари да вземем от раздялата...те хората вече ги отказахме от стационарните телефони...а недай си боже някой да се закачи за вивакомския интернет пакет ще му вземат и палтото от гърба...а да не говорим за недвижимата собственост която придобиха...която както разбирам вече е заложена....