Българският пръст в мобилния балон
Местни разработчици на приложения за смартфони работят най-вече по проекти за чужди пазари
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Кой не би искал да участва в бизнес за милиарди? Бумът на мобилните приложения все още бледнее на фона на огромните капитали, които се изсипват в социалните мрежи. Това обаче не му пречи да изстрелва оценките на стартиращите компании "в космоса" - често говорим за инвестиции от калибъра на 50 млн. долара. Това обаче не е непременно лошо. Концентрирането на инвеститорския интерес върху създаването на приложения за преносими устройства създава идеални условия за щурмуване на глобалния пазар от малки софтуерни компании. Включително и за български.
Астрономическите суми, които в момента се изливат в Силициевата долина за разработка на софтуер и услуги за мобилни устройства, така или иначе са факт, независимо дали наистина можем да говорим за инвестиционен балон или не. Обещаващи технологични начинания като Dropbox и Evernote добиха глобална популярност и спечелиха дългосрочното доверие на капиталовите пазари. Невръстните предприемачи, които стоят зад въпросните проекти, пък автоматично се превърнаха в технологични суперзвезди и милионери.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
15 коментара
Тука е моментът според мен и държавата да се намеси подобаващо.
Бившият ми съквартирант в Германия си основа софтуерна фирма защото по някаква програма взе финансиране от 100.000 евро за 2 години - падат се по около 4000 евро на месец - за част от неговата заплата, наем за офиса и евентуално негов съдружник. В началото той спря да излиза по заведения, но в момента бизнесът му върви чудесно, да е жив и здрав.
Та мисълта ми е, че това е една прекрасна нова пазарна среда, където държавата трябва да се включи с подкрепа - повече места в университетите, по-ниски такси, облекчено кредитиране и т.н.
Не искам да кажа голяма дума, но си представям след 4 години София като един прекрасен клъстър за правене на мобилни приложения.
Еххх мечти....
На булбанк приложението за иос е невероятен провал - бъгаво и не му работи кирилицата...
До коментар [#3] от "Батков-вън":ами защото е правено от бг разработчик:))на същата компания уникредит,познавам момчетата(те са италианци естествено)които разработиха апл. на банката за Иос девизии,за Италия и е наистина нещо заради което може дори да си отвориш банкова сметка там:)
Ако някой се интересува мога да дам координатите на тези момчета(всъщност съм приятел с един от тях)и просто да обмените опит,как те правят нещата да изглеждат наистина добре...,че и да работят добре....точно както Ейпъл девизия
До коментар [#2] от "Delta Sigma":
Финансирането, което е получил твоя приятел едва ли е от страна на държавата Германия. По-скоро става въпрос за рисково финансиране (т.нар. seed или venture capital). Имай в предвид, че това не е безвъзмездна помощ, а дялово финансиране, което ти коства голям процент от компанията.
Балони надуваме всякакви...
http://www.mobiliodevelopment.com
До коментар [#5] от "bonzoo":
Или е кредит от държавата за стартиране на бизнес - царя също даваше по 5000 ако си спомняте :) това разбира се са пари които трябва да връщаш
До коментар [#4] от "poorcitizen":
Според статията е взето от хърватия и на такова прилича - взето от някъде и адаптирано, но е зле
И го предлагат само за частни сметки, не за фирми
До коментар [#2] от "Delta Sigma":
Що за приумица ? Откъде накъде държавата да спонсорира частни инициатива с публични финанси. То така ако ставаше...Телекомите не са бизнес на бъдещето. Особено по време на криза намалява потреблението, а новите технологии все по-успешно заменят традиционни телеком услуги
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход