Кабинетът прекрати процедура за проучване на шистов газ
Офертата на единствения кандидат "Шеврон" не отговаряла на изискванията


Иглика Филипова

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
По-малко от два месеца след като практически блокира работата на американската енергийна компания Chevron по търсене и проучване на шистов газ у нас, правителството отказа да даде на компанията разрешение за още едно потенциално находище в Североизточна България. На заседанието си в сряда кабинетът прекрати процедурата, а като причина за това беше посочено, че предложението на "Шеврон България експлорейшън енд продъкшън" не отговаря на изискванията. Спрени бяха и процедурите за три други площи поради липса на интерес от инвеститори.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
4 коментара
Това, че нарочените от Шеврон формации се метаморфозирани и няма да пуснат газ някои го знаеха от години. Наскоро го научиха и колегите от Америка и Канада.... Сега Министерството на всичкото нека предлага за "шистов газ" тютюневите ниви в Родопите!
Разбира се, че не отговаря на изискванията, като ДМС-етата, известни още като бонуси, са заложени в малки проценти, спрямо добиващите ги в собствените си джобове ГЕРБери...
И правителството не отговаря на нашите изисквания ,но офертата му излъга доста съграждани и сега няма как да прекратим "договора",а ще трябва да чакаме още 2 години да раздават служби и бонуси на калинките си.
Много хора си мислят, а някой политици се мъчат да ни внушат, че цените на природният газ ще паднат драстично, ако започне добив на шистов газ в Бългатия, защото в САЩ били ниски. Това е мнооого наивно защото:
1. Цената на всяка една стока, каквато е и газа, се определя от пазара и зависи от количеството, качеството, производствената цена и най-вече от конкуренцията. Ако някоя фирма намери достатъчно големи количества шистов газ, тя няма да го продава ПЕТ, ТРИ или ДВА пъти по-евтино от днешната цена, а максимум 5% по-евтино защото е дошла в България да СПЕЧЕЛИ МАКСИМАЛНО МНОГО.
2. Никоя фирма няма за нищо на света да намали печалбата си, като намали цената на газа значително под тази в съседните страни, най-малкото защото ще може да го продаде там.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.