Четири фирми и сдружения подадоха оферти за участие в стартирания преди месец и половина от правителството конкурс за доставка на софтуерна осигуровка за продукти на "Майкрософт" за нуждите на държавната администрация. Това стана ясно в понеделник, след като документите бяха официално отворени в Министерския съвет.
В надпреварата са обединение "Про Ком", в което партньори са "Контракс" и "ЦАПК Прогрес", "АПН Промис" (Полша), "Стемо" и обединение "Ай Ес енд Т", където съдружници са "Акт Софт" и "C&T България".
Прогнозната стойност на поръчката за "Предоставяне на софтуерна осигуровка за програмни продукти на "Майкрософт" с придобит лиценз за безсрочно право на ползване за нуждите на държавната администрация на Република България" е 60.42 млн. лв. без ДДС (около 72 млн. лв. с ДДС). Това е с около 15 млн. по-малко от предварително предвидените за целта средства в бюджета на МС. Според източници на "Капитал" икономисаните пари ще бъдат изразходвани за нуждите на електронното правителство, но все още не е ясно как и къде точно.
Срокът за приключване на работа на комисията, която преглежда офертите, е 31 май. Тогава ще бъдат обявени и ценовите предложения на компаниите, изпълнили всички формални изисквания. В комисията, от която ще зависи и изборът на победител, има членове на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), администрацията на Министерския съвет, както и външен експерт от списъка по правилата на Закона за обществените поръчки.
Участниците
Участието на двата консорциума, състоящи се от български фирми, както и на местната компания "Стемо" не е изненада, тъй като именно те покриват критериите, записани в документацията за конкурса. Интерес предизвиква офертата на полската компания "АПН Промис". Това е първият й опит да играе за обществена поръчка в България. Представителят на фирмата е заявил, че не е оторизиран да дава изявления на този етап и е отказал коментар пред "Медиапул". Иначе "АПН Промис" има богат опит в доставката на софтуер за публични и държавни институции в Полша, показва справка на "Капитал Daily".
В сдружение "Про Ком" влизат "ЦАПК Прогрес" и "Контракс". Първата доставя софтуер на "Майкрософт" за държавната администрация от 2002 г. насам. Общата сума на договорите и анексите, които компанията на Пламен Матеев е подписала и изпълнила по тази линия, е над 150 млн. лв. След последния си договор за софтуерни лицензи от края на 2007 г. "ЦАПК Прогрес" използва "вратичка" в условията, която й позволява да достави допълнително над 30 хил. софтуерни пакета. Това струва на държавата още 38 млн. лв. плюс първоначално платените 85 млн. лв. Към всичко това около година по-късно се сключва още един договор за поддръжка на софтуерни продукти за 12.5 млн. лв. Така парите, изхарчени от кабинета от края на 2007 до края на 2011 г. за покупка и поддръжка на софтуер на "Майкрософт", достигат близо 130 млн. лв., като цялата сума е за "ЦАПК Прогрес".
"Стемо" ООД е сред големите ИТ компании в България и участва самостоятелно в сегашния конкурс. Компанията е изпълнявала големи обществени поръчки за доставка на софтуер и хардуер за различни администрации.
В последното обединение "Ай Ес енд Т" съдружници са "Акт Софт" и "S&T България", които също са добре познати ИТ играчи. Първата компания е автор на софтуера за кирилизация "Кирила", а втората е дъщерна на австрийската S&T System Integration & Technology Distribution. "S&T България" е създадена през 1993 г. и е един от първите международни филиали на австрийската фирма.
Голям интерес
Провеждането на обществена поръчка за софтуерно осигуряване не се приема еднозначно. Още от стартирането й под въпрос се поставят както цената, така и самата й необходимост.
Три седмици след като конкурсът беше обявен, съмненията около него достигнаха и до премиера Бойко Борисов под формата на парламентарно запитване, отправено от депутатите Петър Курумбашев (БСП) и Волен Сидеров ("Атака"). В резултат премиерът обеща да отмени поръчката, ако главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков не успее да убеди опозицията в прозрачността на процедурата. Срещите между депутатите и Желязков в крайна сметка не спряха конкурса. След тях депутатът от "Атака" Десислав Чуколов коментира, че вече е убеден в необходимостта от новите лицензи. На противоположното мнение обаче остана колегата му от БСП Петър Курумбашев. "Призовавам премиера да отмени конкурса и да направи работна група, която да напише задание за наемане на консултант, който да анализира състоянието на администрацията и на база на това да подготви нова поръчка. Тя трябва да бъде драстично по-малка като пари и брой лицензи", коментира депутатът пред "Капитал".
Основното притеснение около обществената поръчка е защо държавата трябва да плати за възможността да ползва все още несъществуващи продукти, които евентуално ще бъдат пуснати на пазара през следващите 3 години, както и защо се купуват най-скъпите офис пакети - Office Pro. Отговорът на Росен Желязков е, че така излиза по-евтино. Според него лицензионната политика на Microsoft е такава, че при поръчка на по-малка бройка от Office софтуера или друг компонент от цялостния пакет отстъпките ще бъдат намалени и крайната цена ще бъде по-висока.

8 коментара
За 50000 мога да им направя инсталационни дискове на линокс. Имат си назначени системни администратори. И без това никаква работа не вършат. Могат да им спретнат едно опреснително курс че. Аман от малоумници. А защо изобщо ги търпим тия?
Опции има - http://linuxologist.com/1general/10-governments-ru nning-linux-you-probably-didnt-know-about/ - стига да искат.
Ама нали така е по-лесно - държавна поръчка, трябва да се вземат едни комисионни от едни хора ...
Отворен код - по-евтино, по-надеждно, по-гъвкаво. Има само един проблем - няма далавера.
[quote#2:"snafuracer"]http://linuxologis t.com/1general/10-governments-running-linux-you-pr obably-didnt-know-about/[/quote]
Така де, що да не похарчим едни пари? Комисионната не е 10% отдавна........
аха. същите играчи, които познаваме за последните 15 години са решили да продадат малко лицензи за 70-на милиона...
ето това трябва да бъде лозунга на държавната администрация:
"съкращения! вируализация! равенство*!"
* равенството го слагам, за да прилича по нещо на любимите им комунистически лозунги :)
Сега в администрацията се ползва основно ХР въпреки дадените милиони за Win7, а те ще трошат грешни пари за нещо още по-ново от което никой няма нужда и което по никакъв начин няма да подобри административното обслужване.
Чудя се защо изобщо са необходими посредници... За такива големи количества не може ли да се преговаря директно с производителя?
Нов конкурс за преливане на пари от държавата към определени хора. Като резултат паразитите в държавната администрация ще играят на по-нови версии на пасинасите и миничките.