// K2: Бизнесът / Компании
Четири фирми поискаха да доставят софтуер на администрацията
За първи път в такъв конкурс се появи конкуренция от чуждестранна компания
Поръчката за нов софтуер на администрацията ще струва приблизително 60 млн. лв. без ДДС |
"Про Ком", "Стемо", "АПН Промис" и "Ай Ес енд Т" са кандидати да доставят новите офис продукти на "Майкрософт" |
В надпреварата са обединение "Про Ком", в което партньори са "Контракс" и "ЦАПК Прогрес", "АПН Промис" (Полша), "Стемо" и обединение "Ай Ес енд Т", където съдружници са "Акт Софт" и "C&T България".
Срокът за приключване на работа на комисията, която преглежда офертите, е 31 май. Тогава ще бъдат обявени и ценовите предложения на компаниите, изпълнили всички формални изисквания. В комисията, от която ще зависи и изборът на победител, има членове на Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), администрацията на Министерския съвет, както и външен експерт от списъка по правилата на Закона за обществените поръчки.
Участниците
Участието на двата консорциума, състоящи се от български фирми, както и на местната компания "Стемо" не е изненада, тъй като именно те покриват критериите, записани в документацията за конкурса. Интерес предизвиква офертата на полската компания "АПН Промис". Това е първият й опит да играе за обществена поръчка в България. Представителят на фирмата е заявил, че не е оторизиран да дава изявления на този етап и е отказал коментар пред "Медиапул". Иначе "АПН Промис" има богат опит в доставката на софтуер за публични и държавни институции в Полша, показва справка на "Капитал Daily".
В сдружение "Про Ком" влизат "ЦАПК Прогрес" и "Контракс". Първата доставя софтуер на "Майкрософт" за държавната администрация от 2002 г. насам. Общата сума на договорите и анексите, които компанията на Пламен Матеев е подписала и изпълнила по тази линия, е над 150 млн. лв. След последния си договор за софтуерни лицензи от края на 2007 г. "ЦАПК Прогрес" използва "вратичка" в условията, която й позволява да достави допълнително над 30 хил. софтуерни пакета. Това струва на държавата още 38 млн. лв. плюс първоначално платените 85 млн. лв. Към всичко това около година по-късно се сключва още един договор за поддръжка на софтуерни продукти за 12.5 млн. лв. Така парите, изхарчени от кабинета от края на 2007 до края на 2011 г. за покупка и поддръжка на софтуер на "Майкрософт", достигат близо 130 млн. лв., като цялата сума е за "ЦАПК Прогрес".
"Стемо" ООД е сред големите ИТ компании в България и участва самостоятелно в сегашния конкурс. Компанията е изпълнявала големи обществени поръчки за доставка на софтуер и хардуер за различни администрации.
В последното обединение "Ай Ес енд Т" съдружници са "Акт Софт" и "S&T България", които също са добре познати ИТ играчи. Първата компания е автор на софтуера за кирилизация "Кирила", а втората е дъщерна на австрийската S&T System Integration & Technology Distribution. "S&T България" е създадена през 1993 г. и е един от първите международни филиали на австрийската фирма.
Голям интерес
Провеждането на обществена поръчка за софтуерно осигуряване не се приема еднозначно. Още от стартирането й под въпрос се поставят както цената, така и самата й необходимост.
Три седмици след като конкурсът беше обявен, съмненията около него достигнаха и до премиера Бойко Борисов под формата на парламентарно запитване, отправено от депутатите Петър Курумбашев (БСП) и Волен Сидеров ("Атака"). В резултат премиерът обеща да отмени поръчката, ако главният секретар на Министерския съвет Росен Желязков не успее да убеди опозицията в прозрачността на процедурата. Срещите между депутатите и Желязков в крайна сметка не спряха конкурса. След тях депутатът от "Атака" Десислав Чуколов коментира, че вече е убеден в необходимостта от новите лицензи. На противоположното мнение обаче остана колегата му от БСП Петър Курумбашев. "Призовавам премиера да отмени конкурса и да направи работна група, която да напише задание за наемане на консултант, който да анализира състоянието на администрацията и на база на това да подготви нова поръчка. Тя трябва да бъде драстично по-малка като пари и брой лицензи", коментира депутатът пред "Капитал".
Основното притеснение около обществената поръчка е защо държавата трябва да плати за възможността да ползва все още несъществуващи продукти, които евентуално ще бъдат пуснати на пазара през следващите 3 години, както и защо се купуват най-скъпите офис пакети - Office Pro. Отговорът на Росен Желязков е, че така излиза по-евтино. Според него лицензионната политика на Microsoft е такава, че при поръчка на по-малка бройка от Office софтуера или друг компонент от цялостния пакет отстъпките ще бъдат намалени и крайната цена ще бъде по-висока.
Още по темата
Министерски съвет продължава да плаща милиони за софтуерната поддръжка на администрацията, а поръчките обикновено отиват в една-единствена компания
29 май 2015КЗК глоби "Microsoft България" със 187 хил. лв.
Санкцията е 2% от нетните приходи на дружеството
2 юли 2014Петър Иванов е новият директор на "Майкрософт България"
Бившият ръководител на "Cisco България" има дългогодишен опит в управлението на местния офис на международната корпорация
3 юли 2013Кабинетът избра най-скъпия доставчик на софтуер
Обществената поръчка за пакети на Microsoft е спряна заради жалби от изгубилите кандидати
27 юни 2012Не е лошо, че държавната администрация ползва продукти на Microsoft, a че не създава конкуренция като търси алтернативи
30 мар 201272 млн. лв. за "софтуерни осигуровки"
12 мар 2012Държавата ще похарчи още поне 72 млн. лв. за поддръжка и осъвременяване на вече закупен софтуер на Майкрософт
9 мар 2012
Община Велико Търново създава платформа за електронна търговия, която да улеснява предлагането на занаятчийска и земеделска продукция от двете страни на Дунав
14 дек 2019, 1034 прочитания

Сделката е част от стратегията за преструктуриране на главния изпълнителен директор Марк Шнайдер
14 дек 2019, 1490 прочитания
14 дек 2019, 1473 прочитания
14 дек 2019, 1471 прочитания
14 дек 2019, 1378 прочитания
14 дек 2019, 1162 прочитания
14 дек 2019, 1110 прочитания