Миньори в открития Космос
Реалистично ли е извличането на редки метали от астероидния пояс на Слънчевата система
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Факти за Planetary Resources
* Основатели на Planetary Resources са Ерик Андерсън – бивш ръководител на мисиите на НАСА до Марс, и Питър Диамандис – един от организаторите на състезанието X-Prize, предлагащо 10 милиона долара на всеки, които успее да изстреля пилотиран космически кораб за многократна употреба.* Близо 9000 астероида с диаметър над 45 метра се намират в относителна близост до Земята.
* Един килограм платина в момента струва около 50 хил. долара. Разкопаването на дълбочина от 2 метра на астероид с диаметър 45 метра може да осигури добив от порядъка на 130 тона платина на стойност 6 млрд. долара.
Вероятно вече сте чули за проекта Planetary Resources. Основаната неотдавна едноименна американска компания си поставя на пръв поглед фантастичната цел да извлича редки метали от астероидите, които се реят в междупланетното пространство на Слънчевата система. Създаването на космически проект за търсенето и добива на природни богатства в Космоса повдигна няколко неизбежни въпроса.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
17 коментара
Страх, а не алчност. Първо тези, дето държат добива на Земята са против. Вторите са военните, че разкопаването на астероид, означава технология за прихващане и насочване на астероиди по удобна орбита, а никой няма ПВО срещу астероиди...
Иначе идеята е добра: има природен ресурс, има възможност за достигане до/от него, има безплатна енергия в огромни количества (Слънцето), има обучени хора, има технология (дето се разхождаше на Марс)... е, и рискове има.
Много ми е интересно, как ще се връщат придобитите ресурси на земята.....
До коментар [#2] от "mranderson":
В капсули, които се приводняват в океана.
"Става дума за метали от групата на платината – паладий, обсидий и иридий. Те се срещат рядко на нашата планета, но изобилстват в Космоса."
Това е само спекулация засега. В чуждоезичните сайтове си пише как се смята, че тези елементи ще се съдържат в астероиди от типа S и M(съдържащи желязо и никел), защото тук на земята те се срещат заедно. Но това не е гаранция. А и да се съдържат е слабо вероятно да са много концентрирани, което засега обезмисля всякакви мечти за добив.
[quote#1:"gost22"]икой няма ПВО срещу астероид[/quote]
Сигурен ли си?
До коментар [#5] от "vesko_dechev":
Брус Уилис знае как!
"Цената за отклоняването на един 500-килограмов космически астероид е изчислена на 2.6 млрд. долара. Потенциалните печалби от добитите материали са още "по-астрономически". Според авторите на проекта един 30-метров небесен обект може да генерира между 25 и 50 млрд. долара в платина по днешните цени."
Може да не съм прав но ми се струва, че един "30 метров небесен обект" няма много общо с 500 кг. Предполагам че 500х500 е малко по-близо до истината.
Обсидий?
И аз за първи път чувам за обсидий. Какво е това?
До коментар [#9] от "dreamer":
Авторът е попрекалил с WoW. Или просто е твърде неграмотен.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.