Роуминг на висок тон
Извън Европейския съюз международните разговори през мобилна мрежа остават скъпо удоволствие
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Ако се изключи безвизовия режим, едно от най-преките предимства, които ползваме като българи от членството на страната ни в Европейския съюз, е евтиният роуминг. След историческата кампания на бившия отговорник за телекомуникациите в еврокомисията Вивиан Рединг цените на разговорите в роуминг бяха намалени двойно от 2007 г. насам и продължават да падат още (виж графиката). Извън рамките на съюза обаче положението е непроменено: разговорите са скъпи, трафикът на данни - още повече, а тенденция за намаляването им не се очертава. Там с пълна сила се прилага и любимото за GSM операторите упражнение: да създават миш-маш от цени, до такава степен диференцирани според тарифните планове, че стават практически несравними. Регулация върху този тип бизнес няма и не се очертава, така че стимул за компаниите от сектора да свалят тарифите си трудно ще се намери.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Интересно ми е дали големите международни компании са управлявани от глупаци, или просто печелят достатъчно от скъпия роуминг. На всеки е ясно, че при по-ниски цени, хората ще си позволяват да говорят по-свободно, което от своя страна ще доведе до увеличение на приходите им. Немислимо е човек да извършва изходящи повиквания от мрежа в САЩ, докато е в роуминг. Цените на минута са между 5 и 6 лева. За когото и да било това е една НЕнормална цена. Крайно време е да се сложи някакъв ред. А пък и най-големите губещи от тези високи цени са самите телекоми - все пак имаме интернет :)
"еврозона" е друго. Не обърквайте читателите. :)
Преди четири пет години един мой приятел беше за известно време в Китай за да си движи бизнеса. Когато разбрал, че от Мтел го таксуват по над 5лв на мин. за разговор до България, просто си взел сим-карта от местен оператор и си говорел повече от час с номер в България за същите пет лева.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.