Всички банки се бием за качествените клиенти
Лихвата в момента не е определяща дали хората ще търсят повече кредити, казва пред "Капитал Daily" Емил Ангелов, зам. главен изпълнителен директор на Банка Пиреос България
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
19 коментара
По-скоро продъжават да се бият за глупави клиенти, подписващи договори на ангро, но то такива май вече не останаха по нашите земи.
След като са ми досаждали седмици с предложенията си за кредити и им уйдисам на акъла - айде да видим кво предлагате.
И като им кажа, че някои клаузи няма как да ги приема, защото са в очевиден мой ущърб и ме натоварват с целия риск при промяна на ситуацията и е нормално поне да го споделим - почват да скляпат на парцали.
Е, ми няма как да стане, душички. Пари и кредит има колкото искаш в момента, поне за такива като мен, и няма логична причина да се набутвам..
Лихвите им били падали, нямало как да ги вдигат, имало разни глупаци, които си развивали бизнесите с оборотни средства (О УЖАС!!!!!) и пак се биели за клиенти. За кои точно клиенти се биете? За тези, които имат пари и още не са се научили да четат малките букви ли? Или за онези, които още не са изпитали на гърба си дребната подробност, че в България банката винаги е права, а клиентът - овца за стригане?
Да, при такова мислене няма как България да стане страна на компютърните технологии, защото хората, които ги развиват използват акъла си и нямат нужда от кредити. А банкер, за който компютърни технологии се свежда до правене на компютри в кутии, явно няма място в бизнеса с кредитиране. Да не говорим, че идиотски цитираният Израел е средище и на високите технологии и на земеделието, ама явно си няма Пиреос банк, който да им дава акъл и, пази боже, кредити с 6% лихва.
Изобщо все едно слушам втори Левон Хампарцумян. Българска банка ли - не, благодаря.
Абсолютна истина е, че все повече земеделци инвестират в агротехника, и тъй като тя повечето пъти е непосилно скъпа за закупуване наведнъж, предпочитат кредитите на банките. Преди по-малко от месец излезе информация за повишаване на инвестициите в този вид бизнес, особено сега, когато има доста възможности за реализация на продукцията в чужбина. След последните посещения на министър Найденов извън страната имаше чувствително раздвижване в интереса към българското земеделие.
Абсолютна истина е, че все повече земеделци инвестират в агротехника, и тъй като тя повечето пъти е непосилно скъпа за закупуване наведнъж, предпочитат кредитите на банките. Преди по-малко от месец излезе информация за повишаване на инвестициите в този вид бизнес, особено сега, когато има доста възможности за реализация на продукцията в чужбина. След последните посещения на министър Найденов извън страната имаше чувствително раздвижване в интереса към българското земеделие.
Прегледът на статистиката на БНБ сочи разнопосочни тенденции. Наистина има спад на лихвите - но само за март (последните данни) и при големите кредити за инвестиционни цели. При останалите бизнескредити спадът е под е около 05% до 0.8%. За сметка това обаче има растеж на различните видове такси. При потребителските и ипотечните спад практически няма. Освен това е интересно данните да се сравнят с инфлационните процеси. Тогава излиза, че никакъв спад няма, а дори има леко увеличение. Банкерът говори и др. глупости - например че лихвата не била толкова от значение. Това е пълна идиотщина. Прави впечатление и още нещо - най-голям е спадът при левовите кредити и то по най-големите суми и срокове, въпреки че основата за надбавката там е най-висока. Т.е. според мен банките се опитват да спасят големите си клиенти, които яко са го загазили, като калкулират разходите си върху останалите.
Общата тежест върху изтеглената сума изобщо не е паднала. Уж понижените лихви са компенсирани от всевъзможни такси и таксички... В тази ситуация ръст в кредитирането може да има само ако се върне 2008 или ако лихвите по кредитите станат под 3-4 %. Е, май първото е невъзможо, какво трябва да се случи тогава?
Ангелов, Ангелов, какви ги бръщолевиш ?
1. Да се покачала инфлацията(Ама леко - да не се ребалансирала икономиката), щото сме знаели как да я контролираме. Ами така ще се обезценят спестяванията на депозиторите и задълженията на длъжниците.
2.Гърция нямало да излезе от Еврозоната - а ще плати ли дълговете ? Или ще иска цяла Европа да и помага и да и плати голяма част. Та и чичо от Долно Уйно (Кюстендилско) да плаща за това.
3. Крайно време е гръцките банки да продават поделенията си в България и да не ми се правят на банкери. Купиха за жълти стотинки и сега(дори в кризата) ще продадат в пъти по-скъпо.
Един линк към сайта на Deutsche welle - Гръцкият развод с еврозоната - неизбежен? http://www.dw.de/dw/article/0,,15978973,00.html
До коментар [#5] от "pogled":
Големите "инвестиционни кредити" у нас в момента са ВЕИ далаверата, където вземанията на "инвеститорите" в анцузи и лихвите на банките са гарантирани със силата на държавата през енергийните сметки.
Ако и на това се сложи край - ще се оциклят.
От кризата все пак,имаше полза за мен-поумнях и повече кредит от нашенски банки не взимаме.Работим съвсем законно с чужда банка и нямаме никакви проблеми с краткосрочното финансиране на наши дейности и проекти-дори предлагат и инвестиционни,но не желаем да се обвързваме дългосрочно с никого.
Така,че да го ду.ат нашенските лихвари...иначе си е вярно,че без кредити трудно се работи.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.