Реверанс към покривните фотоволтаици
Регулаторът смекчи рязкото намаляване на изкупните цени за тези проекти
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Наред с неприятните изненади в петък, свързани с поскъпването на тока и газа, енергийният регулатор направи и малък реверанс към инвеститорите в енергия от възобновяеми източници (ВЕИ). Собствениците на покриви, които възнамеряват да ги използват за производство на ток от слънчеви панели, могат да се радват, защото изкупните цени няма да спаднат толкова рязко, каквито бяха първоначалните прогнози на енергийния регулатор. Неприятната част - за всички останали видове соларни проекти и за вятърните паркове тарифите не са различават от оповестените по-рано, а те са средно с 50% по-ниски от сегашните.
Една идея по-добре
От 1 юли фотоволтаичните електроцентрали, монтирани по покриви и фасади, продават по нови цени, които са с между 33 и 45% по-ниски от действащите до края на юни. Макар да изглежда твърде рязко понижението щеше да бъде още по-голямо, ако Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) се беше спряла на първоначалните си прогнози за спад с между 45 и 51%.
Най-малките проекти (до 30 киловата) ще продават ток на разпределителното дружество за 400.7 лв. на мегаватчас, вместо на прогнозираните по-рано 331.92 лв. За инсталациите до 200 киловата, към които инвеститорският интерес е най-голям, защото са подходящи за покриви на индустриални сгради, преференциалната тарифа спада на 369.08 лв. на мегаватчас при прогнозирани 300.3 лв. Всички покривни централи до 1 мегават ще продават по 316.11 лв. на мегаватчас, като ценовата прогноза на регулатора беше за 284.4 лв.
"Радостно е, че спрямо първите предложения тарифите за покривите се повишават, особено при най-малките проекти", коментира за "Капитал Daily" председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов. По думите му обаче цените за другите фотоволтаични мощности са прекалено понижени.
Заради бума и евтините панели
При наземните соларни централи ДКЕВР не е променила намеренията си и цените падат толкова по-рязко, колкото по-голям е проектът. Спадът е средно с около 50%. Една от причините е ускореното пускане на проекти. "При инсталирани над 650 мегавата фотоволтаици - какво очаквате", попита реторично в петък председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев, цитиран от "Фокус".
Проектният бум се дължи на поевтиняването на фотоволтаичните модули. Свалянето на преференциалните тарифи в Европа охлади интереса към изграждане на ВЕИ проекти, което доведе до излишък от слънчеви панели на международния пазар. Цените им продължиха да падат и така редица европейски и американски компания бяха принудени да се борят за оцеляване заради по-евтината азиатска продукция.
При вятърните паркове също има промяна на изкупните цени - с между 20 и 30% надолу. Според представители на бранша вятърните генератори и кулите не попадат в категорията на бързопоевтиняващите компоненти, а напротив - цените им остават относително непроменени.
Още корекции
Вероятно това няма да са последните съкращения в цените на слънчевия ток. Парламентарната икономическа комисия даде право на ДКЕВР да променя преференциалната тарифа при промяна на инвестиционните разходи с повече от 10%, което може да значи и няколко пъти в годината.
От думите на Семерджиев в петък се разбра, че регулаторът само изчаква обнародването на изменененията в закона за енергетиката, с които беше въведено правилото, за да "коригираме тези цени толкова, колкото е необходимо". Въпреки доброто намерение цените да следват истинските разходи по екоцентралите, възниква въпросът дали някоя банка ще отпусне заем за ВЕИ проект преди приходите му да се изяснят, поне приблизително. Повечето предприемачи не са сигурни в положителния отговор.
2011-2012 | От 1 юли | Спад (%) | |
До 30 kW | 605.23 | 400.7 | 33.7 |
От 30 до 200 kW | 596.5 | 369.08 | 38.1 |
От 200 до 100 kW | 583.77 | 316.11 | 45.8 |
27 коментара
"Прекалено понижени"!!!-не си играйте с огъня!Един бунт на гражданите,който да се изрази в няколкомесечно неплащане на сметки,ще накара много хора да забравят какво са говорили.Отделен е въпроса дали смазания българин е способен на бунт.
Поредното ''Узаконено'' пране на пари !
Сега остава да опростят процедурите за тези 30 кW.
хех, удобно статията не прави очевадната връзка между "реверанса" към фотоволтаиците и повишената цена на тока - причината за която е високата изкупна цена на електричеството от фотоволтаици...
Бравос, ама още надолу трябва да се свалят цените, още...
Идиотско е да финансираме фотоволтаици ,които продават толкова скъпо.Защо трябва да финансираме крадци?Нали новите неща трябва да са евтини ?Защо иначе са ни нужни?Има някаква идиотска логика в нашето общество.Да не забравим,че цената при износ е доста по ниска от вътрешния пазар,а с това ние финансираме съседите си,които са доста по напред от нас,особено Турция,Македония,Сърбия,Ру ъния.Ние сме жертви една продажна клика от политоци и бизнесмени.
До коментар [#4] от "Longanlon":
По-скоро вие не казвате очевадната причина, основната част от повишаването цената на тока НЕ е от ВЕИ енергията, защото то е от 3.72 лв на 11 лв за 1000 кВтч.
Миналият месец съм използвал 343 кВтч дневна и 66 кВтч нощна енергия общо 409 кВтч за 70.34 лв. От тези пари 409 * 3.72 / 1000= 1.52 лв съм платил за "зелена" енергия. От първи юли ако изразходвам същото количество енергия, ще платя 409кВтч * 11лв / 1000кВтч = 4.50лв. За мен не е никакъв проблем да платя с ТРИ ЛЕВА повече за "зелена" енергия, защото тя НЕ ЗАМЪРСЯВА Природата ни която искам да запазя за децата ми!
за авторът на статията е добра новина да се изкупува скъп ток, вероятно редакционна политика, поредна нагла статия
До коментар [#8] от "voxy":
Все пак това е вестник за бизнеса нали ....
До коментар [#9] от "Ariman":
бизнесът не трябва да чака субсидии от държавата
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.