Слаб интерес към търга на АЕЦ "Козлодуй" за износ
Непродадените количества са били предложени на минимална цена от 73.33 лв. за мегаватчас на вътрешния пазар


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Слаб интерес е бил отчетен към търга на АЕЦ "Козлодуй" за продажба на електроенергия за износ, въпреки че първоначално от централата очакваха повече търговци да наддават за тези количества. Според информация, потвърдена от източници от АЕЦ, от предложените 130 мегавата енергия са били купени само 60. Както "Капитал Daily" вече писа, минимална цена, предложена от централата за тази енергия, е била 70 лв. за мегаватчас, а най-високата постигната оферта е за малко над 74 лв. Търговци на електроенергия отдавна алармираха, че износът на електроенергия от България ще бъде напълно блокиран, след като от началото на юли таксата за пренос, която се заплаща на НЕК, ще бъде увеличена от енергийния регулатор.
По техните сметки за всеки мегават изнесена електроенергия те ще трябва да плащат допълнително 15.74 евро за услугите пренос и достъп, при положение че в момента разходът за същото е 11.70 евро. Това означава, че цената на електроенергията за износ от АЕЦ "Козлодуй" ще надмине 50 евро за мегаватчас при средно ниво в региона от 45 евро, което ще направи българската енергия неконкурентна на пазара.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
3 коментара
Ето това по-прилича на пазарна икономика. Викам да спретнем едно търгче на тези със слънчевите централки. Както е прегрял пазарът, ще има да събуват гащи с цените....
Е, какво се оказа: ток има, а няма кой да го купува! Добре, че това стана ясно преди да построим АЕЦ в Белене и преди да се изпълни мечтата да се превърнем в "енергиен център на Балканите"...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.