Британската фармацевтична компания GlaxoSmithKline (GSK) се е признала за виновна по обвиненията за измама пред съда в САЩ и ще плати глоби за 3 млрд. долара, съобщи Reuters, позовавайки се на прокурорите по делото. Споразумението за най-големия случай на здравна измама в САЩ включва 1 млрд. долара глоби за криминални деяния и още 2 млрд. за граждански дела във връзка с продажбата на лекарствата Paxil, Wellbutrin и Avandia.
Без прецедент
Заместник-главният прокурор на САЩ Джеймс Коул коментира в понеделник, че споразумението е "безпрецедентно по размер и обхват". Пледирането за виновност при разследване на корпоративни нарушения е изключително рядко, което прави споразумението на GSK особено необичайно. Той нарече този ход "исторически" и "ясно предупшреждение за всяка компания, която възнамерява да наруши закона. Споразумението за нарушаване на щатските закони за маркетинг и разработване на фармацевтични продукти ще трябва да бъде одобрено от съда.
Компанията също така се съгласява да допусне стриктен надзор над продажбите си в САЩ. GlaxoSmithKline признава, че незаконно е рекламирала Paxil като подходящ за деца и юноши, а Wellbutrin – като подходящ за отслабване, сексуална дисфункция и други цели, различни от одобрените от щатските регулатори. Компанията също така не е отчела пред регулаторите данни, засягащи безопасността на лекарството за диабет Avandia.
Според прокурорите по делото компанията е прибегнала до "екстремни" действия, за да рекламира лекарствата си, включително публикуване на заблуждаващи статии в медицински издания и осигуряване на безплатни вечери и спа процедури за лекарите, което се счита за незаконен подкуп. Нарушенията за започнали в началото на 90-те, и в случая с Avandia са продължили до 2007 г. Компанията се е съгласила да се признае за виновна по три отделни дела, водени за всяко от лекарствата.
Друга ера за компанията
Glaxo е най-големият производител на лекарства във Великобритания и четвърти в света. Още миналата година компанията задели 3.5 млрд. долара, за да покрие цената на споразумението, с което завършва седемгодишното разследване на маркетинговите й практики. Изпълнителният директор на GSK Андрю Уити коментира, че нарушенията са били извършени "в различна ера за компанията" и подобни неща вече няма да бъдат толерирани. "Искам да изразя нашето съжаление и да повторя, че сме се поучили от грешките си", заявява той в специално изявление.
Сделката с GSK надминава предишното най-голямо дело срещу фармацевтична компания от 2009 г. Тогава Pfizer се съгласи да плати 2.3 млрд. долара за да уреди обвиненията за неправомерна реклама на 13 лекарства. Двете споразумения следват от тенденцията щатските власти да разследват търговията на лекарства заради повишаващите се разходи за лекарствата, осигурявани по правителствените програми.
Като част от споразумението GlaxoSmithKline се е съгласила на редица ограничения от страна на властите, чрез които трябва да се предотврати корупцията и други незаконни практики. Инспекторите на американското здравно министерство ще съблюдават спазването на "корпоративното споразумение за почтеност" през следващите пет години.
Британската фармацевтична компания GlaxoSmithKline (GSK) се е признала за виновна по обвиненията за измама пред съда в САЩ и ще плати глоби за 3 млрд. долара, съобщи Reuters, позовавайки се на прокурорите по делото. Споразумението за най-големия случай на здравна измама в САЩ включва 1 млрд. долара глоби за криминални деяния и още 2 млрд. за граждански дела във връзка с продажбата на лекарствата Paxil, Wellbutrin и Avandia.
10 коментара
Размерът на глобата е без значение. Да си я платят.
Така както и играят мръсно.
"Смисълът на всяко поглъщане е създаването на монопол и картелно ценообразуване."
Просто и ясно.
"Конкуренцията" е евтина храна за идеологическа употреба. Продаваща се на раята за "успокоение".
FDA изобщо не си поплюват.
За 7 години GSK едва ли са имали проблем да "заделят" тези пари за споразумението.
ИмАл - дал
Публикувано през m.capital.bg
глобичка . . .
Малко им е.
У нас всички задължителни ваксини за бебета по имунизационен календар са техни, без тази против туберкулоза. Широко рекламираната ваксина против ЧПВ (човешки папиломен вирус) също е тяхна. А е на път да стане задължителна за навършилите 12 години момичета...
Те са си ги избили тия пари...фармацевтичната мафия муха я ухапало...
Наистина безскрупулни идиоти да продават Паксил за деца. Добре че това стана в САЩ където няма прошка и ще плащат за "морални и физически страдания" в допълнение към медицинските вреди.
Ха, изненадваща и добра новина. Още повече се мотивирам да си пазя здравето - много е лошо да зависиш от медикаменти и да наливаш пари в подобни компании. Никога не се знае обаче...
Фармацефтичната мафия е нещо страшно. Тези, които казват, че муха ги ухапало явно не си представят какъв удар е това за една топ компания в този бранш и как ще се отрази на реномето й, пазарния дял и цената на акциите й.
Сблъсък на корпоративни интереси.