ВМЗ - Взривоопасно много заеми
Държавата най-сетне ще опита да приватизира военния завод в Сопот


Теди Василева, Михаил Ванчев

Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Затъналите в секретност и дългове Вазовски машиностроителни заводи в Сопот за пореден път изпаднаха в ситуация да нямат поръчки и пари за заплати. За първи път обаче държавата ще пробва едро решение - приватизация на оръжейния завод. И все пак ще осигури и поредния милион държавна подкрепа чрез договор с държавната компания, специализирана в износ на военна продукция - "Кинтекс", с които спешно да се платят заплати.
Вероятно обаче това няма да е за последно, тъй като успешната продажба на ВМЗ е малко вероятна. Първо, защото дружеството няма здрав бизнес - има задължения за почти 150 млн. лв. благодарение на натрупани загуби през годините от 160 млн. лв. (за всяка от последните пет година негативният резултат е от порядъка на 10-15 млн. лв.), а поръчките са все по-малко. И второ, защото стратегията за приватизация за пореден път е насочена много повече към служителите (да се запази средният им брой от над 3300 души), отколкото към потенциалните инвеститори.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
35 коментара
В тази фирма има много кредити взети от служителите на фирмата от небанкови институции. Ако обаче някой от тези работници има запор на заплатата, но от предприятието не му превеждат запорите, а му дадат нещо на ръка - това се приема от съда като съучасничество на Юридическото лице, и така фирмата дала кредит на служителя може да запорира сметките на Юридическото лице. Някои фирми си напатиха.
Публикувано през m.capital.bg
Не знам до колко е уместно да се приватизира военен завод.
Скоро имаше инцидент.
Да се смени управата,да се проведе конкурс...
Кой е допуснал толкова много заеми?
Толкова ли е сложно? Всички тия пост-комунистически военни глупости да бъдат преструктурирани и продадени, ако трябва за скрап. Никой не поддържа енергоемки, неефективни производства.
Нарочно се тласка завода към фалит та после приватизацията да е единственият възможен вариант.Жалко разпродадоха всички производства за "жълти стотинки" и тлъсти комисионни.Затова България съмъ се затрива.
Не искам да плащам за грандомански комунистически комбинати . Да го подаряват на някой само и само държавата да не налива грешни пари в ВМЗ. От как се помня мине не мине стачки и няма пари за заплати !!!
Малък преглед на пазара на оръжия в САЩ показа че българските АК 47 се продават в границите на 860-1000 долара и са далеч по-ценени като качество от румънските и унгарските варианти, да не говорим за китайските. Явно производството би могло да бъде рентабилно при по-добро управление.
Ех, да можехме да приватизираме Борисов, Дянков и въобще - всичките български власти... Барем щяхме да получим някой лев от съществуването им, щото сега само ни щават по всякакви начини и продължаваме да сме дъното на ЕС...
Как може тия управляващи некадърници да не могат да се справят с нищо, за което не им се плаща от чужбина?!!! То не са БДЖ-та, ВМЗ-та и какво ли още не! Точно тези ли ще направят българската икономика изпреварваща останалите конкуренти (чуждите икономики, по най-обясними причини, са ни конкуренти)?! Аман от тоя късмет - само некадърници да се цвъкат във властта! Въобще не ни върви! Който може - да се маха в чужбина, че тука никога няма да се оправим...
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.