Шейховете на слънцето
Продажбата на фотоволтаичния парк в Караджалово е най-голямата сделка в България през тази година


Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Подобни комплексни сделки рядко се сключват в България. А тази наистина е сложна, не само защото е най-голямата през тази година. Първо, включва покупка на актив от три инвеститора с различен профил на дейност. Второ, продавачът остава в управлението на дружеството. Трето, административните функции се аутсорсват на външна фирма. И четвърто, в проекта участват няколко международни кредитора.
Въпросният актив е един от най-големите соларни паркове в Европа: фотоволтаичната централа в Караджалово, община Първомай. Сделката бележи навлизането в страната на голям инвеститор от Близкия изток. Проектът беше продаден от собственика, американската компания Sun Edison, на консорциум с участието на саудитската енергийна компания ACWA Power и два фонда за дялови инвестиции - турския Crescent Capital и щатския First Reserve. Цената на сделката не беше обявена, но се предполага, че е равна на стойността на проекта: около 350 млн. лв.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
9 коментара
Я, как са се налепили пиявиците само. И тук консорциуми, консултанти, банки, аутсорсери, придобивания и прекупвачи (по няколко на веригата). Щом има лапане за всичките, значи зелникът наистина е много по-голям, отколкото могат да ни поберат главите. Сметката остава за българския потребител.
Хубаво е, че се произвежда чиста енергия, че инвеститорите вече имат интерес към подобни сделки. Технологиите напредват бързо и рано или късно цената на слънчевия ток ще поевтинее и ще спрем да купуваме петрол или ядрено гориво от другаде.
ВЕИ е бъдещето, но малко се избърза с големите проекти на високите изкупни цени. Квотата за фотоволтаичи паркове на преференциални цени вече е покрита и дори превишена.
А предвид посоката на цените на конвенционалните горива, посоката на цените на тока за крайния потебител ще ги следва. Единствено завабяне в увеличение на цените за потребителите може да има с развитие на технологиите на ВЕИ и най-вече с намаляване на инвестиционне разходи, което ще доведе наистина да по-евтин ток. След две-три години няма да има нужда от преференциални цени.
[quote#3:"frau_cules"] След две-три години няма да има нужда от преференциални цени.[/quote]
Plan_BG_2010-2020.pdf
Така е. Затова и беше цялото бързане всичко да стане вчера и днес. А когато токът от слънце стане наистина по-евтин от другите (което е сигурно колкото и амин-а в църквата), тогава ще кажат, че "квотата за този вид енергоносител е запълнена още 2012 г." и колкото и да са евтини, ама и без пари да подаряват дори, ниц - няма да ги присъединят. И обратното - ще крепят на патерици закъсалите топлофикации на руски газ и тецове на донбаски въглища, като им изкупуват и занапред свръхскъпия ток.
За да е пълен абсурдът - виж този национален план за развитие на ел. мрежа от 2010 г. Там - виж стр. 10 - самата държава е заложила максимум 300 МВт инсталирани фотоволтови централи до 2020 г., докато в същото това време е бутала процедурите на 10 пъти по толкова, и отделно приела молби за 5000 пъти по толкова. Малоумна работа наистина - срещу една паница чорба са готови и майка си да продадат, хеле пък да се изплюят на това, което сами са писали.....
http://www.tso.bg/uploads/file/bg/10_Year_Net_Dev_
До коментар [#4] от "cinik":
Планът беше съставен на коляно в последната минута. Иначе правителството е много слабо подготвено правно и икономически, защото освен, че можеше да планира далновидно (което само не направи от 2009г. насам, стига с тези глупости за тройната коалиция) и да определи малки преференции за фотоволтаици, годишни квоти, насърчаване на домакинствата да използват ВЕИ (там има директно присъединяване и липсват загуби по мрежата), те... здраво се "нагушиха" и 3 години по-късно започнаха да реват. Лицемери.
Под претекст за "защита на обществения интерес" намалиха двойно цената на енергията от фотоволтаици. Дотук добре. Как този същ обществен интерес, обаче, не поиска намаление на цените на биомасата, която е богопомазаният възобновяем източник в страната ни, въпреки минималната си ефективност, високата изкупна цена и куп екологични отпечатъци от дебеловрати люде.
Ако някой присъства на обсъждането на цените в независимата (?!) ДКЕВР през юни, сис сигурност ще си спомни как изглеждаха някои представители на сектора. Ноу комент. Повдига ми се от Абсурдистан.
Гнусна работа!
Що не построят нещо за свободния пазар, а?
Спокойно. До около година, след 2-рата препродажба ще го издуха УниКредит Груп.
До коментар [#7] от "Хи-хи":
Защото няма свободен пазар.
От година и половина едни Правила за търговия с електроенергия не могат да въведат, да не говорим за енергийна борса.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход