

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
За шотландската добивна компания Melrose Resources лятото не е време за почивка. Първо, преди дни тя получи шестгодишна концесия за добив на природен газ от находището "Каварна-изток" в българския черноморския шелф. Сега има и по-едра промяна - дружеството ще стане част от ирландския си конкурент Petroceltic International. Новината, която беше съобщена от международните медии, беше потвърдена за "Капитал Daily" лично от изпълнителния директор на Petroceltic Браян О'Кахан.
Находищата, които Melrose разработва в България, реално осигуряват около 15% от вътрешното потребление на природен газ, което за момента е и единствената алтернатива на доставките от Русия. "Каварна-изток" пък е третото разработвано от Melrose находище в българските води на Черно море. Дружеството вече добива газ от блокове "Калиакра" и "Каварна". Преди това компанията добиваше газ и от находище "Галата", което предстои да бъде превърнато в хранилище.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
16 коментара
Интересно, кога ли българска компания (все едно държавна или частна, но българска собственост) би придобила някаква стратегическа чуждодържавна собственост (както чужденци изпокупиха всичко стратегическо у нас - горива, газ, електроразпределение и т.н.)?! Всъщност, отговорът не е сложен за намиране и гласи - НИКОГА!
А е така, просто защото ние, българите, сме най-обикновени шушумиги...
До коментар [#1] от "Станислав Янков":
Приятел, не бих обявил българите за шушумиги, въпреки че някои от нас са наистина такива. В добавка, няма нищо стратегическо в компания, на която изкупуват 54% за 210 млн.
До коментар [#2] от "simval":
Това е по-скоро сливане,а не изкупуване.
И в справката за двете компании под статията става ясно,че Melrose е създадена през 1992 вероятно с определени конкретни цели,вероятно като дъщерно дружество - инструмент ... пък кои са били акционерите тогава,кои са сега не знам,но както се разбира от статията ирландската има концесии в Иракски Кюрдистан,което го пиши - дебела работа.А общото бъдещо дружество ще лапне 300млн креди от от HCBS и ще почнат рефинансирания на дългове и въобще както си му е реда от единия джоб в другия...
До коментар [#2] от "simval":
Е - аз ни обявявам точно за такива. За пълни шушумиги. Ако ми кажеш поне една компания-българска собственост, която да е придобила стратегическа енергийна компания в чужбина (както чуждодържавните "ЧЕЗ", "Ий Ви Ен" и "Е.ОН" са придобили електроразпределението у нас, руската "Лукойл" държи "Нефтохим"-а, немското дружество "Винтерсхал" държи газовите посредници "Овергаз" и "Винтергаз" и т.н. и т.н.) - веднага ще си оттегля твърдението и ще си посипя главата със сол и пепел...
[quote#4:"Станислав Янков"]руската "Лукойл" държи "Нефтохим"-а, немското дружество "Винтерсхал" държи газовите посредници "Овергаз" и "Винтергаз" и т.н. и т.н.) - веднага ще си оттегля твърдението и ще си посипя главата със сол и пепел...[/quote]
Химимпорт разработват нефтени находища в Либия, а Първа инвестиционна банка има клонове в Албания и Македония.
До коментар [#5] от "paranoiabla":
Не питам за находища, а за притежание на ЧУЖДИ СТРАТЕГИЧЕСКИ ЕНЕРГИЙНИ КОМПАНИИ от компании българска собственост (все едно държавна или частна, но българска). Примерно, както собствеността на чешката държава "ЧЕЗ" държи една трета от българското електроразпределение. (Впрочем - "Ий Ви Ен" също е държавна собственост, макар и не на самата австрийска държава, а на австрийската област Долна Австрия...)
когато нямаш средства да откриваш и оползотворяваш природни богатства единствената борба е борбата за време на оползотворяване.
но без задълженията за гарантирана продажба и цена.
без слънце за 800...25 години..- без шейхове в България.
всичко писано по горе няма нищо общо с бсп. за разлика от живота на всички нас..
До коментар [#6] от "Станислав Янков":
Станиславе, за 20-ина години пазарна икономика в страна бедна на ресурси, как очакваш българска компания да акумулира ресурс за да купи ЧУЖДИ СТРАТЕГИЧЕСКИ ЕНЕРГИЙНИ КОМПАНИИ? Бъди реалист! България не е Русия с огромни суровини, с приходите от износа на които могат да се натрупат много средства!
До коментар [#8] от "vassilun":
Очаквам с иновации и със смислена държавна активност. И на най-посредствен икономист е ясно, че само с разпродаване (приватизиране/крадене) на държавна собственост (създадена по комунистическо време) и със закриване на това, което не може да се продаде, икономика няма как да се развие. Не сме единствената държава на света, бедна на суровини (виж какво прави Южна Корея, да речем, която е подобна на нас), а за 20 години другите планини повдигат. Единствено трябва да се изберат кадърни управляващи, способни да възстановяват и създават, вместо досегашните продавачи (преди Борисов) и пъдари (Борисов).
До коментар [#9] от "Станислав Янков":
Виж що за народ сме и тогава мечтай за "кадърни управляващи".
Например ББ е съвсем добър пример за умствения багаж на българина.
При положение, че населението 90-те се обезкръви и по-лошото - точно образованите и кадърните хора напуснаха и напускат ежедневно (вкл. и аз ще се махам скоро). От къде да дойде?
Да падне от небето или от циганите, които на вероятно вече са поне 20% от населението.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.