През 2012 г. българският телеком пазар ще достигне приходи от услуги от 2.6 млрд. лв. и ще отчете ръст от 1.7% на годишна база след близо три години на спад. Това е прогнозата на изследователската компания Pyramid Research, която е специализирана в изготвянето на анализи за различни индустриални сектори. Те очакват кумулативният ръст (CAGR) да достигне 3.1% в периода за следващите пет години до 2017.
Песимизъм по български
Данните в доклада на Pyramid Research за растежа обаче са на базата на CAGR, или съставната годишна норма на растежа. Тя измерва степента на възвращаемост на инвестициите в периода на инвестиране, в случая на доклада на изследователската фирма – от пет години. Поради тази причина може да има разминавания в прогнозата и растежа/спада, който ще отчете пазарът на базата на сравнение на годишни приходи. Защото при 2.6 млрд. лв. приходи, очаквани от Pyramid Research, означава, че пазарът при абсолютни стойности ще отчете поредна година на спад. Причината е, че за изминалата 2011 г. той е 2.9 млрд. лв., което се вижда от годишният доклад на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
Така ще се продължи тенденцията за понижение, която варира от 2009 г. насам, и през настоящата година той ще е около 10%. Това означава, че ще има по-голям спад от досегашния, който беше 6% всяка година в периода 2009 - 2011 г. Причините за тази тенденция са засилените мерки за регулиране на пазара на едро и дребно при мобилната и стационарната телефония, което удря по постъпленията на телекомите. Именно тези услуги в момента съставляват най-големия дял от приходите им и на пазара като цяло. Добрата новина в доклада е, че телекомуникационният сектор ще се върне на нивата от 2011 г. Това ще стане през 2017 г., когато според Pyramid Research той ще достигне общи приходи от 2.9 млрд. лв.
Оптимизъм в чуждите очи
Основният двигател на растежа ще е преносът на данни - както фиксиран, така и мобилен, смятат от изследователската фирма. Развитието на този тип услуги ще се засилва и през следващите пет години се очаква да се генерират кумулативни приходи от 6.8 млрд. лв. Сборно през 2017 г. те ще достигнат като паричен обем близо половината от телекомуникационния пазар. Силната конкуренция налага операторите да инвестират в развитие на инфраструктурата си, се посочва в доклада. За пример са дадени тестовете на мобилната мрежа от четвърто поколение LTE (Long Term Evolution), които проведе "Мобилтел" през тази и преходната година. При фиксирания интернет операторите разполагат с добре развита оптична мрежа до сградата (Fiber to the building – FTTB), което дава на българския потребител скорости за достъп до глобалната мрежа над средните за ЕС. В момента над 70% от фиксираните линии предлагат скорост от над 10 Mbps, докато в по-голямата част от Европа те варират между 2 и 10 Mbps, коментират от Pyramid Research. Допълнително приходите от тази услуга ще започнат да доминират при фиксираните услуги и през 2012 г. се очаква да достигнат 722 млн. лв.
България разполага с 605 интернет доставчици, което прави този пазар най-фрагментирания и конкурентен от всички други сегменти, заявява Олена Каплан, анализатор в Pyramid Research. Тази ситуация кара операторите да предлагат все по-високи скорости на сравнително ниски цени. Например кабелният оператор Blizoo има оферта за достъп до интернет от 150 Mbps за 39 лв. на месец. Компанията също така се очаква да нарасне най-много - с 4.2% за петгодишния период. Подобни оферти карат останалите оператори да търсят възможности да подобряват своята мрежа, като някои доставчици, сред които "М-Тел нетуъркс", започнаха изграждането на GPON оптична мрежа, която дава възможност за предоставянето на гигабитова връзка.
Диверсификацията към по-малко регулирания, но по-конкурентен пазар за мобилен и фиксиран интернет е логично действие, към което се ориентират големите играчи в сектора. Pyramid Research обаче не споменава и за тенденцията инвестициите в сектора да намаляват. През изминалата година те са се понижили с 10% на годишна база до 718 млн. лв., а през 2012 г. се очаква да спаднат до 659 млн. лв.
През 2012 г. българският телеком пазар ще достигне приходи от услуги от 2.6 млрд. лв. и ще отчете ръст от 1.7% на годишна база след близо три години на спад. Това е прогнозата на изследователската компания Pyramid Research, която е специализирана в изготвянето на анализи за различни индустриални сектори. Те очакват кумулативният ръст (CAGR) да достигне 3.1% в периода за следващите пет години до 2017.
5 коментара
Резултатът от съчетание на силно конкурентен пазар и ефикасни регулации в европейски мащаб.
ЕК няма как да не наложи регулациите, които се налагат в ЕС. Иначе западните собтсвеници със сигурност са в картел и освен, че са им равни цените, едновремено започват да таксуват всяка започната минута. Заттова и клиентите се отдръпват от този пазар и ги заместват със Скайп, Социални мрежи. Да не говорим, че не може и да се доверяваме на компаниите за това как използват даните от разговори, и пренос на данни - явно са престъпници.
[quote#2:"georgi345"] ....Да не говорим, че не може и да се доверяваме на компаниите за това как използват даните от разговори, и пренос на данни - явно са престъпници.[/quote]
+++++
Особено сега, когато стана ясно кои са новите собственици на БТК.
Очертава се тенденция на преориентиране към други начини на комуникация във големите компании, особено такива с преобладаващо западно участие. Просто НЯМАТ никакво доверие на руските собственици и се опасяват от следене на разговори, достъп до поверителна и жизненоважна информация за компаниите и злоупотреба с това.
Множат се компаниите с нови правила за конфиденциалността на бизнесразговорите през БТК и ВиваКом, хората с основание се притесняват от мръсни номера.
До коментар [#3] от "clutch":
Не разбирам , какво общо имат "руските собственици" , но като цяло да всички се "опасяват от следене на разговори" . Колкото до мръсни номера най-много съм патил от Мтел (мое мнение)
Очевидно е, че преноса на данни ще е пазара на бъдещето - когато мога да ползвам неограничен интернет на телефона си и да се обадя "безплатно" през скайп/вибер на някой - защо да плащам скъпата телефония?
Относно фиксирания интернет, разбира се че има какво още да се желае, но след една разходка до западна Европа и сравнение на цените/скоростите там ние сме поне 10 години напред.