Нещо като малка Индия на Балканите
Навлизането на канадската Telus International в българската CallPoint затвърждава перспективите пред аутсорсинг индустрията в страната и обещава работни места


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Индия е царството на аутсорсинг услугите. Този бизнес нарасна до мегаиндустрия за 69 млрд. долара, превърна бедни градове като Ченай и Хайдарабад в икономически центрове и подпомогна за покачването на възнагражденията в страната. Но всеки бум си има и край. Според консултантската компания Everest Group през 2011 г. компании в Латинска Америка и Източна Европа са отворили 54 нови аутсорсинг центрове в сравнение с 49 в Индия. Една от тези държави е и България, която продължава да привлича компании от сектора. И макар това да не е точно заветната мечта за Швейцария на Балканите, вариантът страната да вземе своя пай от аутсорсинг бизнеса, който създава много и обикновено по-добре платени от средното работни места, никак не е лоша.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
30 коментара
що малка индия на балканите, направо си е такава в европа
Добро решение за намаляване на безработицата, но както си го казват в статията- такова което би повлияло в краткосрочен аспект.
Може би ако се пробва диференцирано минимално заплащане в различни райони на страната бихме могли да ги задържим тези компании и за по-дълго време.
Според АПИС служителите на НР са няма и 4000. 5-те хиляди е клише - един излъгал, другите преписали. Но лошото е нещо друго: "Добрев смята, че проектът за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите също ще стимулира повече чужди компании като Telus. Като една от най-привлекателните за тях мерки министърът посочи предвиденото частично възстановяване за определен период на направените от инвеститора задължителни осигурителни плащания за наети служители. "
>>> Значи компанията отдавна си е тук, а той ще я стимулира, като кара останалия бизнес да и поеме осигуровките. Същият скандал ще стане, както със щедрите тарифи за ВЕИ. Сега поне 10 световни концерна обикалят посолства, фондации и ангенции да плашат, че няма да стъпят у нас, докато държавата не им върне тарифите от 2011 г.
Нещо хубаво да се случи...
Чудих се за какво става дума = аутсорсинг (от английското outsourcing, което е съкращение от Outside Resource Using), е концепция за взимане на вътрешни функции на дадена компания и предоставянето им за изпълнение от външна компания. Организацията, към която се изнася дейността се нарича дестинация на производствения износ (outsource destination) :-) Ишлеме един вид! Добрееееее! По-добре от нищо и безработица. Дори малка Индия на балканите е по-добре от България без промишленост. Вече и на това се радваме!
До коментар [#3] от "cinik":
Не е съвсем така: законът за инвестициите се отнася само до нови проекти, така че няма как да предяви някой иск за възстановяване на разходи от 2011. Освен това той насърчава точно определени сфери, най-общо казано производството и няколко сектора при високотехнологичните услуги, както и аутсорсинга. Това са точно секторите, в които е необходимо да се създават работни места у нас, защото нашата икономика в момента прекалено много е ориентирана към търговия, дистрибуция и много малко създава експортно-ориентирани продукти и услуги. Така че, ако връщането на осигуровките е нещото, което ще докара този тип фирми у нас, аз не виждам нищо лошо.
До коментар [#6] от "Lord":
Тези фирми за аутсорсинг са си отдавна у нас и то надпропорционално застъпени в стопанството (виж данните в статията: 14 000 работни места на 7,3 млн население спрямо 20 0000 в Румъния на 20 млн. население). Никой няма да претендира за стари разходи, но ще почне всяко следващо разширение на персонала да го представя като "нов проект" и да си иска парите от държавата. Държавата съответно ще я закъса, точно както с ВЕИ-проектите. Още повече че ще се надигне недоволство, когато "новите", облагодетелствани от държавното подаяние. вземат да крадат от персонала на старите. Така ще се стигне до днешната ситуация със слънчевите паркове, където Самсунг, АЕС, Шарп и още 20-тина китайски конгломерата обикалят като цветарки вече 3-ти месец, по 10 часа на ден, да се оплакват по посолства, комисии, търговски камари, смесени парламентарни комисии, ЕС, Хага и т.н. как са ги извозили в България с подкастрените цени или де факто отказа за включване. И 30 милиона сега да налеете в реклама, няма да компенсирате тази беля. А следващата простотия от този тип - с осигуровките - вече се задава на хоризонта. По-следващата ще са ПЧП-тата (скрит държавен дълг).
До коментар [#6] от "Lord":
За този тип инвестиции по-силна мотивация от наличието на квалификацирани кадри едва ли съществува. Примерно в Сомалия, ако ще и заплатите да поеме държавата, инвеститори във високи технологии няма да дойдат. За сметка на това продължават да инвестират в щатите, въпреки че там заплатите в сектора са най-виските в света и никой не им връща осигуровките. Всяко данъчно облекчение е препоставка за злоупотреба, особено в България. Вместо това, намалете данъците на всички с по малко и си гледайте образование и правосъдие, другото само ще си дойде.
Имам опит в сферата и трябва да се спомене, че тези фирми не предоставят светло бъдеще на слижителите си. Започва се с добра заплата, може и да расте, но знанията, които се придобиват са малко. Израстването е само в самата аутсорсинг компания, клиента не се интересува от хората. В тези компании работят хора с висше образование и по два езика, а на запад това се прави от най-ниско квалифицираните служители. Може да се види и научи нещо в някои от фирмите, но винаги с мисълта за махане. Както с евро парите, комфорт сега, а после какво?
Хубава новина, ама защо трябва да надуваме цифрите в нея? Звучи като балоните за НР, когато нямаха 1000 човека, но навсякъде тръбяха за 3000 :))) И още нещо, като прочета фрази от типа: Приходите на компанията достигнаха 9 млрд. евро през 2011 г. спирам да чета по-нататък :)
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.