Не с танкове, с камиони
Българският бизнес започва да се възползва от глада за стоки и услуги на иракски Кюрдистан с надежда за повече бизнес в петролната държава
Седмични новини за европейски регулации, бизнес и финансиране.
Двайсет и пет километра преди турската граница с Кюрдския автономен регион (КАР) в Ирак пътят е задръстен от колона камиони в две редици. В тях има всичко: от автомобили и строителни материали до хранителни стоки. Тези нестройни колони, които чакат да бъдат обработени документите им на турско-иракската граница, са всъщност живителните артерии на една бързо развиваща се икономика. Кюрдистан, както е известен Северен Ирак, е най-безопасната част от бившата държава на Саддам Хюсейн, но дългите години изоставане и забрава са изиграли ролята си: за да преживява, на практика регионът внася всичко от чужбина.
С такъв рай за вносителите на 2100 км от Свиленград (до столицата Ербил, при това с път само през една държава) не е чудно, че българският бизнес все по-засилено поглежда към Кюрдистан. Няколко големи български компании вече имат регистрирани дружества там, а някои по-малки имат партньори. Тази седмица натам отпътува поредната делегация с бизнесмени, търсещи своето място в държава, която до няколко години може да се окаже един от най-близките и бързо развиващи се пазари в света.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
22 коментара
Много добре!Ето ти го пазара.
Чакайте бе, да няма някаква грешка :-) ? Аз бях слушал от нашите форуми другари, че войната от 1991 и "окупацията" на Ирак се случили с идеята, американците да заграбят петрола на местните трудолюбиви хорица и да си отнесат печалбата в Ню Йорк. Сега за какъв бум ми говорите, какви небостъргачи, молове, автокъщи, че и чак 25 километра с камиони, които чакат да внесат стоката. Откъде този потребител ще има пари да си я купи? Нали чичо Сам прибира всичко, за разлика от щедрия Саддам? Ааааа.....Нещо лъжете явно :-). Да не говорим за "Сега всеки е с нова кола" и "емигрирал през 1998 г. заради Саддам Хюсеин". Да емигрира от Чичо Сам разбирам, ама от Саддам???? :-)
Да,Буш старши освобождаваше Кувейт според официалната преса,но малки локални издания в Германия се занимаваха с незначителния факт,че синът му Буш-младши,е най-големият акционер в бизнеса с петрол в региона.
първия абзац на статията е добре да се разгледа през призмата на България, съседите,магистралите и митниците. за да се намери липсващото звено в история, право, и бъдеще.
Този регион не можем да го пренебрегваме- Кюрдистан е на същото разстояние от нас като Белгия, а предстои да се развива ( и политически моделира).
Къде са сега тези които плюеха по нашия контингент в Ирак? Ами Афганистан?
Много добро отношение се намира в думите на този чешит, дано такова се задържи и за в бъдеще.
До коментар [#5] от "Трезвен":
ot; и успехите на Хасковската търговско-промишлена палата (примерно) ???
[quote#5:"Трезвен"]Къде са сега тези които плюеха по нашия контингент в Ирак? Ами Афганистан? [/quote]
И къде видя връзка между нашите "наемници-освободители&qu
Нещо си объркал името си ...
Армия сме пратили, пък немаме посолство. Това по нареждане на мошетата ли е?
Недейте бе другари! Дайте да дадем за братска Северна Корея!
Пътем, населението на Иракски Кюрдистан е 5,3 милиона, да не останете с илюзията за някакви необятни пазари. А на целия Ирак е 31 милиона - вече по-добре. Ако обаче покрай Арабската пролет се отпуши Египет - там вече са 90 милиона гърла за изхранване - повече от най-голямата държава на ЕС - Германия. От тези 90 милиона 8 милиона са гастарбайтери навън, основно по-заможните арабски държави
много добра статия, заслужава внимание
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход