Банановата война между Европа и Латинска Америка приключи
Двайсетгодишният спор за тарифите, които ЕС налага върху вноса на банани, приключи с подписване на споразумение
Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
Международният търговски спор за тарифите, които Европейския съюз (ЕС) налага върху бананите, внасяни от Латинска Америка, най-накрая е уреден. ЕС и 10 латиноамерикански държави подписаха споразумение, с което официално се слага край на осем отделни дела, които се водеха в Световната търговска организация (СТО), съобщава BBC.
Проблемният казус е с близо 20-годишна история. В началото на 1990 г. държавите, изнасящи банани, внесоха жалба в СТО против дискриминацоинната политика на ЕС. Износителите от Латинска Америка протестираха срещу тарифите на Общността, предназначени да защитават малките производители в бившите европейски колонии в Африка, Тохоокеанския регион и Карибския басейн.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
10 коментара
Ние понеже сме много платежоспособни и плащаме цени над 2,00-2,50 лв. за кг. банани, докато в САЩ цените са около 1 долар.
Ами САЩ са на 2-3 хиляди км от големите производители на банани, докато ние сме на 10 хил. км. Освен това един вносител в САЩ купува огромни количества за голям пазар и получава отстъпка, докато българският вносител купува мизерни част в сравнение с него.
Как искаш да са еднакви цените?
В Англия в повечето вериги магазини бананите са 1.70лв
Като за бананова република цените на бананите са високи у нас.
До коментар [#1] от "celeronix":
Статията отговаря на въпроса ви защо е така - има почти 200 еуро мито т.е 400лв на тон или 40ст на килограм. Заедно с транспорта и малките количества които се продават в БГ цената си идва.
Но вие трябва да сте доволен от митото специално - с тези пари ЕС после плаща субсидии на местните земедеслки производители. Т.е ядейки банани вие всъщност помагате на производителите на пшеница, заленчуци, грозде да си живеят добре.
До коментар [#5] от "m17":
Помагаме на тези в ЕС. Нашите нямат нужда, те са цъфнали и вързали.
Протекционистичните политики на ЕС са пълен абсурд. Защитаваме някакви маргинални производители в Африка с високи мита за банани и случайния производител на захарно цвекло в Европа с мита за вносна захарна тръстика/захар. В резултат наистина плащаме много по-високи цени за тези стоки.
Много се оплакваме от Миро Найденов, но е истина, че той има голяма конкуренция. В земеделието и храните, пазарния подход е кът.
До коментар [#5] от "m17":
Въобще не съм доволен, че някой си печели на мой гръб. Искам най-евтините земеделски продукти. Дали ги гледа Койчо от Перущица или Карлос от Гватемала някъде си не ме интересува.
Ми да изчакаме климата да се промени (затопли) още малко и ще почнем сами да си произвеждаме банани... Само дето дотогава ябълките и крушите ще са изчезнали съвсем, а и да ги има, цените им ще ударят не тавана, ами направо стратосферата...
До коментар [#7] от "bucconero":
"Маргинални производители в Африка": с фамилия Смит или Дю Боа :).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.