Липсата на кадри спъва растежа на софтуерната индустрия
От бранша предлагат стратегия за образователна реформа, обърната към нуждите на бизнеса
Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
хил. нови софтуерни специалисти ще са нужни на сектора към 2015 г.
Липсата на достатъчно и квалифицирани кадри е основната спънка пред растежа на софтуерната индустрия в България. Това съобщиха представители на сектора на пресконференция, посветена на необходимостта от образователна реформа. За целта от бранша са изработили документ със стратегически изисквания на софтуерната индустрия за реформа на образователната система.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Вече съм абонат Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
1 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
"Фактор за растящата нужда от кадри е и демографската картина в страната"
Не само софтуерни специалисти, скоро ще има недостиг на всякаква квалифицирана работна ръка. Е, с изключение на психолози, европеисти и икономисти, с тях сме се запасили за години напред. :)
Как да ги задържим като не можем да предложим условия не само за развитие а за нормална работа и съществуване. За обучението не говоря, добре че има интернет.
До коментар [#1] от "atropin":
" Е, с изключение на психолози, европеисти и икономисти, с тях сме се запасили за години напред. :)"
И с БАНяджии и "калинки"
Много ясно, че ще има недостиг. IT специалистите имат мозък и предпочитат да заминат извън страната, отколкото да работят за Български IT компании.
Как да започнеш работа в Българска IT компания, след като повечето са супер измамници? Не плащат заплати, не плащат осигуровки, не спазват трудовото законодателство.
Бях разочарован от повечето компании, в които работих през изминалите години. Вчера бях на интервю за работа в Платформ ООД. Останах потресен от техните планов да наемат хора и да правят бизнес в България.
Преди време работих за "Джей Ди Кей Интернешънъл" (Socialsoft.com) и Йордан Кацаров. Този човек ми вгорчи живота. Всички в компанията останахме с неизплатени заплати. Той не спазва трудовото законодателство. Подавах молби към компанията с искането да ми издаде извлечение от ведомостите за заплати. В продължение на месеци не ми издаде исканите документи. Подавах сигнали в Инспекцията по труда, но те не могат с нищо да помогнат.
В миналото, повечето от българските компании, за които съм работил са ме мамели. Те или не ми изплатиха заплатите, или не ми изплатиха неизползваните дни от отпуската, или ме караха да работя през почивните дни и извън работно време, и това време не ми беше платено.
От опит знам, че ако една компания не плаща осигуровки, не плаща извънредно изработените часове, забавя ти заплатата или още от начало започнат да те лъжат, давайки ти празни обещания, то по-добре стой далеч от нея. Рано или късно ще съжаляваш жестоко за това, че си работил за тези хора.
А за тези, които започват работа, първо проучете компанията в интернет и след това ходете на интервю. По-добре не започвай работа за измамници, защото ще бъдете излъгани и ощетени.
До коментар [#4] от "thelordofweb":
Е това че не сте случили при няколко измамници не значи че всички са такива. Пробвайте в големите и сериозни фирми ( те не случайно са големи). Обаче си има и изисквания - английски, компетенции и т.н.
Но пък вече има и доста по-малки софтуерни фирми с разнообразна дейност които са сериозни.
Но сте прав - не всички измамници са умрели все още и човек трябва да се поинтересува преди да подпише договор.
"От сектора предлагат преминаване от традиционния академичен модел на преподаване към т.нар. компетентностен подход, насочен към изграждането на основни и комплексни компетентности у учащите."
Не ми стана ясно, какво имат предвид тук. Истината е, че е необходимо качествено обучение по английски и информатика. В "информатика" включвам не само програмиране, но и системна/мрежова/уеб сървър администрация. Такива практически курсове могат да се предложат още в средното училище.Трябва и ъпдейт на висшото образование по информатика.
Също трябва да се помисли за имиграционна политика. Трябва да се поощри следването по информатика на студенти от чужбина (напр. от бившия Съветски съюз). Друга възможност е въвеждането на "зелени карти" за програмисти, но само ако имат осигурен договор за заплата, която съответства поне на средната за ИТ бранша (прибл. 3 хиляди лева месечно).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.
Вход