Българските иновации се финансират основно отвън
С три пъти по-малък развоен персонал частният сектор прави 15% повече разработки от държавния


Иглика Филипова

Най-важното от деня. Всяка делнична вечер в 18 ч.
Средствата, които идват от чужбина, вече са основният източник за финансиране на нови разработки в България. Общо 44% от инвестициите в научноизследователска и развойна дейност през 2011 г. са дошли от външни източници, което се дължи и на по-широкото навлизане на европейските фондове. Това е един от основните изводи в последния годишен доклад "Иновации.бг" на фондация "Приложни изследвания и комуникации". "Наблюдаваме тази тенденция от две години и тя вече е факт", каза ръководителят на групата, изготвила документа, Руслан Стефанов.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
16 коментара
С риск да се превърна в латерна-магика, но нашите правителства предпочитат да инвестират нашите пари основно в МНО и МВР!!?! Възвръщаемост нулева! Друг мой любим пример е бюджета на НСО - кого и какво толкова пазят и охраняват и защо тази дейност струва такива значителни (а бедната ни страна) пари?
Скандалите с фонда за научни изследвания показаха нагледно, че дори малкото пари давани за наука се раздават в повечето случаи от наши на наши. Всички заявки трябва да са и на английски език и с външни, независими оценители!
И така харчим за глупости, а малкото което харчим се раздава по съмнителен начин. Добре, че има средства от чужбина!
[quote#1:"pzashev"]С риск да се превърна в латерна-магика, но нашите правителства предпочитат да инвестират нашите пари основно в МНО и МВР!!?! [/quote]
С риск, да бъда разбран погрешно ще си позволя да се съглася с теб :)
Така е - защото - който мрънка - получава! МНО и МВР са свикнали да мрънкат за пари...защото няма какво друго да правят на раб. си място. Интелигентните хора (лекари, учители, учени, и пр..) и работещите осъзнават положението на държавата,а и имат работа за вършене и не мрънкат, затова и не получават.. :(
Жалко - но факт..
Интелектуалното ни богатство също се краде и изнася навън, както и природните ни богатства. Единствен Волен Сидеров бие камбаната на тревога, на пожар, но той пък е оплюван от всички: и от тези, на които пречи, и от тези, на които иска да помогне, защото последните са заслепени от злоба и омраза, надъхвана от отровната комуноидна пропаганда по всички медии.
Само с 15% повече? Според мен процентът е 150, ако навярно и доста повече. Какви са тези "разработки" на държавния сектор, някакви рушвети ли ли са това? Иновативната сила на държавните структури е около нулата. Бихте ли разяснили малко повече тези термини.
До коментар [#4] от "ace":
[quote#4:"ace"]Иновативната сила на държавните структури е около нулата. [/quote]
Съгласен съм с Вас. Представете си каква "иновационна сила" има в БДЖ, пощите или каквото още държавно се сетите.
Жалко, че малко са нашенците, видяли супер-електрифицираните френски железници. Просто това е един от малкото начини да накараш хората с по-добро око да гледат на железниците. Освен това, руските железници ги рекламират в западни медии, а мнозина тук са си с манталитета, "изграден" при разграждането на државата през 90-те...
Ма то не е въпроса само да се отпуснат едни пари за наука, въпроса е да се отпуснат на правилното място.
Бюджета на БАН е над 100 мил.лв. и какво ?
всичко отива за заплати , да виждате някакви научни постижения ?
И 500мил. да им дадът ефекта пак ще е близък до сегашния, само персонала ще се е увеличил, и заплатите, и далаверките в академията.
В цлата статия е пълно само с данни какво се е вложило, ама няма и ред за това какво всъщност се е произвело и какви са тези иновации. Иначе по принцип иновации може д има има в БДЖ и МО и МВР. Даже в световен мащаб най-големите иновации са във въоръжението. Друг е въпроса, че ние почти нищо вече не произвеждаме, за да има каквито и да е иновации. Неслучайно почти всички средства идват по европрограмите, които често са корупционни схеми.
[quote#7:"ditora"]ditoraРейтинг: 175
Ма то не е въпроса само да се отпуснат едни пари за наука, въпроса е да се отпуснат на правилното място.
Бюджета на БАН е над 100 мил.лв. и какво ?
всичко отива за заплати , да виждате някакви научни постижения ? [/quote]
Държавната субсидия за БАН не е 100 млн, а вече трета година е 59 млн. лева. 95 млн беше планираната за 2009, дадена още тогава с 10% съкращение.
Тези 59 млн са от порядъка на бюджета на 240-членното Народно събрание. Тези пари не достигат за заплати, почти всички институти разпускат в неплатен 1-месечен отпуск
служителите си, средната заплата е паднала до 550 лв, началната е 350 лв. , няма пари за ток, парно. Резултатът е бягство на младите, а съчетано с пенсионирането на кадърни хора доведе до осезаем срив през последните 3 години.
Колко "правилно" е мястото, където се отпускат държавни пари за наука, показа последният скандал с фонда за научни изследвания.
Парите се окрадоха нагло и безцеремонно от световно неизвестните НБУ и библиотекарския институт на Стоян Денчев, като 37% от средствата отидоха в празни уманитарни ала-бали...
http://www.fund.nauka2010.com/Avramov.pdf
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.