ОББ продава "Лакрима" заради дългове
Млекопреработвателното предприятие е в несъстоятелност от октомври 2011 г.


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
млн. лв. е минималната цена за всички активи на компанията
Едно от най-старите млекопреработвателни предприятия в България - "Лакрима" - Пазарджик, се продава на търг заради натрупани дългове. Това става ясно от обява, публикувана от най-големия кредитор на компанията – ОББ, в "Капитал Daily". За продажба са обявени сградите, оборудването и марката "Лакрима" с минимална цена от 4.7 млн. лв. Активите на компанията се продават заедно, а крайният срок за изпращане на оферти до синдика е 11 часа на 21 януари, след което ще бъде проведен и самият търг.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
13 коментара
Реалната икономическа реалност.
Тъжно,много по-тъжно,отколкото ако някоя търговска верига,та макар и най-голямата,беше фалирала.Но нещата са организирани така,че първо доставчите да фалират.
В тон с името на фирмата - доколкото помня преводът е "Сълза".
Големи задължения към държавна фирма и несъстоятелност въпреки качествен продукт?
Звучи като класическо източване на фирмата от управителите. Така го разбират бизнеса в България. Крадат на името на предприятието, строят и потребяват като за 1000 души, а работниците кретат с 600 лева на месец, при това изплащани със забавяне. Баси капиталистите
Кой от големите кредити, отпуснат от ОББ се погасява редовно? Има ли наистина такъв, включително по облигационните емисии, на които банката е гарант? Всъщност редакцията може ли да даде пример, за някое предприятие у нас, което редовно погасява кредити с кредитна експозиция над 5-10млн.лв., плаща заплати, данъци, осигуровки и не на последно място - прави печалба. Дайте пример...
[quote#1:"Весела Николаева"]самото дружество на два пъти е било залагано заради кредити към ОББ. И двата залога са заличени през 2008 г.[/quote]
Е, тогава ОББ защо ги продава?
До коментар [#5] от "m_style":
Броих облигационните емисии на БФБ по които има просрочка или преструктуриране, но след 15-тата ми писна. Изрядните емисии се броят на едната ръка.
[quote#7:"Schwejk"]Броих облигационните емисии на БФБ по които има просрочка или преструктуриране, но след 15-тата ми писна. Изрядните емисии се броят на едната ръка. [/quote]
Но това не пречи да четем през ден акълите на различни камари, стопански асоциации, на отделни брокерчИта и пр. "специалисти", че било време Сребърният фонд да бъде "налят" на БФБ, за да "стимулира" родната икономика и дневните обороти в Кобос. Доста скъпи щяха да ни излезнат тези фетишизирани " борсови обороти", от които единствено 5-6 брокерчИта щяха да си сменят швейцарския часовник. Добре че Дянков го спряха в последния момент, че и той се беше вързал на колективния хор.
До коментар [#5] от "m_style":
Много точен коментар в частта за ОББ!
Пак цирка с неплатежоспособност със стара дата. Кога ли ще започне да се прилага ударно този текст от НК:
Чл. 227б. (Нов - ДВ, бр. 107 от 1996 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г., в сила от 13.10.2006 г.) Търговец, който изпадне в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спиране на плащанията не заяви това пред съда, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба до пет хиляди лева.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) С наказанието по ал. 1 се наказват и лицата, които управляват и представляват търговското дружество или кооперация, ако в 30-дневен срок от спиране на плащанията не са поискали от съда да открие производство по несъстоятелност.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.