Технологията на успеха на потайната Huawei
Всеки трети човек на земята ползва продуктите на китайския производител на телекомуникационно оборудване


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Почти една трета от населението на земята използва под една или друга форма продукти на китайския производител на телекомуникационно оборудване Huawei, въпреки че все още са малко хора знаят нещо за тази изключително потайна китайска компания. Това пише в обширен материрал сп. Spiegel.
Трябва ли клиентите на Huawei да са загрижени поради слабости в сигурността на своите продукти или пък да са притеснени от военното минало на основателя на компанията, пита немското издание.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
18 коментара
Както върви светът ще трябва да учим мандарин.
Същинският ужас ще настъпи, когато тези икономически натрупвания доведат до над 2500 стратегически ядрени бойни глави, над 10 самолетоносачни групи, над 200 съвременни стратегически бомбардировача и над 15 подводници, носещи балистични ядрени ракети.
"Въпреки всичко изглежда няма как Huawei да бъде спряна. Следващата седмица например на международното изложение за потребителска електроника в Лас Вегас компанията ще представи първия си мобилен телефон, който използва операционната система Windows Phone 8"
Доста тъп пример за огромния им напредък. Даже много тъп е доста меко казано...
До коментар [#3] от "djikata":
Този превод от Шпигел е пълен с тъпи примери и с некачествени сравнения и аргументи.
Хуауей не е глобална компания, защото не е глобална компания тази която:
- Краде безочливо глобални технологии на конкурентите си и ги копира по най-грозния начин (Сиско, Ериксън, Епъл, Нокия, дори Самсунг и ЗТЕ).
- Патентите й са регистрирани главно в Китай и май не знаем много за тяхното комерсиално приложение в продукти, които се продават на западните пазари.
- Има офиси по целия свят, които се управляват само или предимно от китайски мениджъри, които са толкова прости, колкото прости не са били и амебите (никакво познание за местните култури и обичаи, освен даването на подкупи... питайте Аустрия Телеком защо Хуауей е забранена дума).
- Има офиси по целия свят, но избягва да споделя знания и умения с местните инженери и мениджъри на проекти, защото огромна част от проектите им се имплементират от 3 пъти по-големи китайски екипи в сравнение със западните фирми и защото се страхуват да споделят знанията си със западняците. Тези знания и технологии, които Хуауей са откраднали от самите западняци.
- Търгува със забранени технологии (използвани от авторитарни режими, или организации в тоталитарни държави).
- Собствените й глобални продукти са просто по-големи, по-тънки, по-черни, по-пластмасови, или по-андроидски от конкурентните продукти.
- Не попива нищо от западните култури, а само ги шпионира. Поради простия факт, че смята конфуцианската си праисторическа култура са висша форма на цивилизация.
Да не отваряме темата и че 200-300% от телекомуникационното оборудване или потребителски устройства в световен мащаб били произведени от Хуауей (и брандирани с марките на телекомите). Там маржовете на печалба са убийствено малки. Именно поради тази причина Ричард Чун-Мин-Шън, или както там се казва директорът на дивизията за мобилни устройства се изцепи през март 2012, че Хуауей щели да произвеждат умопомрачителни смартфони с 6-инчови дисплеи. Типично като за късопръсти комплексирани жълти човечета.
Изобщо смятам за проява на много лош вкус, когато любимите ми вестници на Икономедия питат/превеждат откровени рекламни материали. Сега за Хуауей, преди няколко седмици за спечелилите Generation Next (какви некадърници и лъжци са избрани няма да коментирам сега, а и в бъдеще, защото би било обидно дори за мен).
Оригиналният материал е от сп. Spigel. Явно неговите журналисти са забелязали интересното за китайците.
"Всеки трети човек на земята ползва продуктите на китайския производител на телекомуникационно оборудване"
Тъкмо си помислих, че съм от останалите 2/3 , докато не погледнах долната страна на рутера си...
До коментар [#4] от "nacionalka":
Така е, но оригиналната им конкуренция или е вече в историята или скоро ще пристигне там: Нортел, Сименс, Нокия (Сименс), Ериксон и т.н.
Ами няма как да е иначе. То като си изнесеш високите технологии да се произвеждат в Китай, после връщане няма. Копирането е гарантирано.
Засега все още в развойната дейност доминира Запада, но е въпрос само на време количествените натрупвания в Азия да доведат до качествени изменения.
Ериксон и Нокиа винаги ще са водещи поради простата причина ,че патентите им са истински а не измислени.Същото е валидно и за Алкател-Люсънт.
ХуаВей е фалшификат и трябва да се преследва законово!
Браво на САЩ и Австралия за забраните - ние какво чакаме?
Виваком и Глобул са заложили на ХуаВей , Само Мобилтел използват качествено оборудване от Ерисон,Нокия и Сиско.
Националка го е казала най-точно. Аз потвърждавам, живея на 2 км от централата им в САЩ, и имам поне дузина близки приятели, работещи там. Хуаей копират безсрамно, използват кризата и високата безработица като наемат поголовно американски инженери, така си осигуряват политически гръб, с мотивацията че осигуряват високоплатени работни места за електронни специалисти. Същото правят всички други хай-тек китайски компании, Самсунг и кой ли още не от Азия - за да се докопат до американския пазар.
От друга страна не ги виня - американските им конкуренти аутсорснаха всичко и из коридорите на Сиско например не можеш да видиш не-индийска физиономия. АйБиЕм се знаят като Индиан Бизнес Машинс :), и т.н. Китайците не са глупаци, и просто си купуват достъпа до пазара.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.