Четвъртият мобилен оператор ще започне да предоставя услуги на крайни клиенти преди края на тази година. Това заяви Максим Заяков - единият от съсобствениците на "Булсатком", след като от името на компанията получи разрешителното й за тази дейност от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Церемонията се състоя малко преди края на работния ден в петък в КРС. "Цялата първоначална такса за лиценза, както и годишните такси за него вече са платени", обяви председателят на КРС Веселин Божков.
Така малко повече от година след като получи първоначалното разрешително от регулатора и след доста месеци закъснение с плащането, "Булсатком" може да стартира реална дейност като доставчик на мобилни услуги, конкурирайки се с "Мобилтел", "Глобул" и БТК.
След малкото милиони - още много
Таксата, която "Булсатком" внесе в КРС, за да получи окончателното си разрешение от нея, беше 19 млн. лв. Тя осигурява на сателитния тв доставчик възможност за следващите 10 години да използва две ленти по 5 MHz в честотния диапазон 1800 MHz, като през тях предоставя високоскоростен пренос на глас и данни. Тези пари обаче са капка в морето от инвестиции, които занапред българското дружество трябва да направи, за да стигне до крайния потребител.
Първоначалното финансиране за проекта от 41.7 млн. евро през декември беше договорено с Уникредит Булбанк със срок за връщане пет години.
Сумата за изграждане на цялата технологична мрежа - без да броим търговската, по изчисления на експерти от сектора ще е минимум 200 млн. евро. Очакванията на собствениците на фирмата впрочем са, че ще им трябват почти двойно по-малко пари. "Технологията, на която ще разчитаме, предвижда да използваме оборудване, предполагащо доста повече на брой базови станции с по-малък обхват спрямо стандартните. Така крайната цена ще е по-ниска от обичайното", обясни Максим Заяков.
Името на доставчика на станциите все още не се обявява официално. На първо време обаче "Булсатком" ще използва парите от Уникредит Булбанк за полагане на оптичните кабели между клетките. По думите на Заяков част от оборудването за мрежата ще се произвежда в България.
Шампанско в бурята
Юридическият старт на четвъртия мобилен оператор идва по време на ожесточена битка на "Булсатком" с два от партньорите в сегашния му основен бизнес - доставката на телевизия. Преди Коледа bTV спря първо временно, а после трайно да подава програмите си към абонатите му. Причината според производителя на съдържание е, че доставчикът дължи пари, крие реалния брой на клиентите си, за да плаща по-малко, и не желае да започне диалог за увеличаване на таксите. Настояването на телевизията е за тройно вдигане на месечните плащания. Така и в момента абонатите на "Булсатком" не получават нито един канал от пакета на bTV.
От този уикенд те останаха и без TV7 и Super 7 (виж карето). Последните две телевизии се свързват с мажоритарния акционер в Корпоративна търговска банка Цветан Василев, който отскоро е основен собственик и на БТК заедно с руската VTB. Това засилва съмненията, че спорът на "Булсатком" и с bTV точно в момента, когато операторът се опитва да стане конкурент на БТК в телефонията, е подклаждан от кръга около Василев. От миналата седмица "Булсатком" влезе в полезрението на прокуратурата и Икономическа полиция. Двата органа направиха съвместна акция в свързваната с компанията телевизия ТВ+ по подозрения за данъчни измами.
Двата отпадащи
От края на 2011 г. разрешително за дейност като мобилни оператори имат още две компании - "4Джи" и "Макс телеком" на Красимир Стойчев. Фирмата на Стойчев междувременно вече няма такъв лиценз, уточни председателят на КРС Веселин Божков. На свое заседание регулаторът е отнел разрешението на основание "неплащане". Същото най-вероятно ще се случи и с никому неизвестната "4Джи" още до края на месеца. Лицензите на двете фирми струват по 30 млн. лв., защото поисканият от тях честотен спектър е по-голям от този на "Булсатком".
Клиентите на "Булсатком" останаха и без каналите TV7 и Super 7, след като сателитният оператор не успя да постигне споразумение за излъчването им. В петък изтече крайният срок, който имаха двете страни, за да се разберат. "Булсатком" обяви, че е отправил предложение двата канала да бъдат поместени в отделен пакет от основния със собствена такса, като 35% от нея остава при телевизията. TV7 обяви, че преговорите между двете страни не са дали ефект и затова от събота абонатите на сателитния оператор няма да имат достъп до каналите. Телевизията се аргументира с декларация на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори (АБРО), че в момента доставчиците на телевизионен сигнал в България задържат 80% от приходите за себе си, докато в Европа делът е 50%. "Булсатком" отправи подобно предложение за отделянето на съдържанието и на bTV в допълнителен пакет, което не беше прието от медията. Допълнително TV7 подобно на bTV обвинява разпространителя, че укрива точния си брой абонати. Оказа се, че спорът между сателитния оператор и ефирната телевизия не е изолиран случай от тази година. Доста малки кабелни оператори от страната също не излъчват bTV заради прекратени договори с медията още преди три години, обявиха от сдружение "ТВ клуб 2000". Причините са същите – повишаване на цените за лицензионната такса. От сдружението обаче не поясняват кои точно са операторите със спрени права.
Четвъртият мобилен оператор ще започне да предоставя услуги на крайни клиенти преди края на тази година. Това заяви Максим Заяков - единият от съсобствениците на "Булсатком", след като от името на компанията получи разрешителното й за тази дейност от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС). Церемонията се състоя малко преди края на работния ден в петък в КРС. "Цялата първоначална такса за лиценза, както и годишните такси за него вече са платени", обяви председателят на КРС Веселин Божков.
Така малко повече от година след като получи първоначалното разрешително от регулатора и след доста месеци закъснение с плащането, "Булсатком" може да стартира реална дейност като доставчик на мобилни услуги, конкурирайки се с "Мобилтел", "Глобул" и БТК.
68 коментара
Дано успеят. Това ще увеличи конкуренцията и ще затрудни олигопола.
Трябва да премахнат задължителните договори от по една година и т.н. В Дания например всеки може да си купи СИМ карта без минимален срок на договора. Ако се купува и телефон, тогава има минимум 6м. за срок на договор. Ако тръгнат по този път с адекватни цени за роуминг и разговори, всичко ще се нареди много добре за тях и техните клиенти.
звучи много добре, ако е истина. Но малко се съмнявам как ще реагират гигантите. И се чудя отде се взеха пари.Но задължителни договори трябва да се премахнат веднага, да
тука се чудя, при положение че не се знае чии станции ще използват, по-скоро си мълчат за тях, защо използват името на един само оператор и го подозират в конспирации, а изобщо не намесват имената на другите оператори, особено имащи желание да придобият Булсатком - Мтел и Глобул, като последните нямат и телевизия.И защо се пише толкова много по темата, а нито дума преди това за Макстелеком и Боб
До коментар [#2] от "ltoshev":
Няма задължителни срочни договори никъде по света, включително в българия. Може да ползвате поне 4 ( 3 оператора + боб) предплатени услуги без срочен договор. Но като искате по-добри цени ще трябва да обещаете да сте клиент поне година.
До коментар [#5] от "m17":
пипалата на мтел са навсякъде. те са зад боб като мрежа, оказват се зад булсатком, май всъщност са едно
[quote#3:"todortrifonov"]И се чудя отде се взеха пари.[/quote]
Булсатком не са от вчера и със сигурност имат заделени пари. По-голямата част са от заема към Булбанк - пише си го в статията.
Тази компания, ми се издига в очите, спря няколко блудкави канала, които сами си изчисляват рейтингите, и които сами си вярват, че са най-гледаните, и ги замени с качествено съдържание за зрителите.
Пожелавам и успех на пазара на мобилните комуникации.
До коментар [#7] от "Sinergy":
Булсатком ще имат заделени пари съвсем скоро. От собствениците им. След като се продадат. Вече текат преговори, а Мтел почти ги е лапнал. Иначе следа съвсем скоро съдбата на основните им конкуренти от едно време, а някои от КРИБ това и чакат. Сценарият е познат и вече отигран, за справка - съдбата на Айтивипартнер
Булсаткома едва ли за толкова кратко време ще може да внесе оборудване и да изгради базови станции из цялата страна. Все си мисля, че ще използва мрежата на някой от съществуващите мобилни оператори, като например Глобул или ще колокира.