Процедурата за приватизация на "ВМЗ" - Сопот се спира, защото до крайния срок днес единственият кандидат "Емко" е подал обвързваща оферта, но без да внесе нужния депозит от 3 млн. евро. Това съобщиха от Агенцията за приватизация и след приватизационен контрол.
Така военният завод си остава държавна собственост и не е ясно какво ще се случи с над три хилядите му работници, които чакат забавени с месеци заплати, както и с други компании, на които "ВМЗ" дължи пари.
Общите дългове на предприятието са за над 150 млн. лв., една трета от които са за данъци и осигуровки, а много от другите не се обслужват редовно. Срокът за подаване на оферти беше удължаван няколко пъти – последно – в петък, по искане на кандидата. Днес в 15.00 часа обаче изтече последното удължаване, след което вече е ясно, че купувач няма да има скоро. Той трябваше да поеме дълговете на закъсалото предприятие и след оздравителна програма да го изправи на крака.
Миналата седмица представители на синдикатите, на правителството и на ръководството на "ВМЗ" се срещнаха с Емилиян Гебрев, собственика на военния производител "Емко", след което всички обявиха, че са много доволни от постигнатите договорки. Според стратегията за приватизация евентуалният купувач нямаше да може да намалява броя на персонала и разходите за труд в рамките на три години, което на няколко пъти беше подчертано и от синдикатите. Няколко дни по-късно обаче Гебрев предложи на синдикатите съкращаване на 70% от служителите. В момента в завода работят около 3200 души.
"ВМЗ" е сред дружествата, които се приватизират по специална процедура, с одобрена от парламента стратегия. Вариант за по-бързата му продажба е изваждането му от списъка на стратегическите предприятия, обясниха от приватизационната агенция.
Повече по темата в утрешния брой на в. "Капитал Dаily"
Процедурата за приватизация на "ВМЗ" - Сопот се спира, защото до крайния срок днес единственият кандидат "Емко" е подал обвързваща оферта, но без да внесе нужния депозит от 3 млн. евро. Това съобщиха от Агенцията за приватизация и след приватизационен контрол.
Така военният завод си остава държавна собственост и не е ясно какво ще се случи с над три хилядите му работници, които чакат забавени с месеци заплати, както и с други компании, на които "ВМЗ" дължи пари.
10 коментара
ужасно за хората там
Държавните дружества от години се пренебрегват като по социални причини работната се сила се поддържа над необходимото, разбира се идва момент, в който пренебрежението на политиците се плаща и то скъпо.Основният виновник за междуфирмената задлъжнялост е държавата, явно да се управляват зле предприятия не е присъщо само на Захариев
Там където има малоумни синдикатти - бизнес не цъфти!
В този си вид държавата наистина е ужасен стопанин.
Тя може да държи гладни 3 000 семейства на работещи във ВМЗ и в същото време иска да вкарва в затвора за неплатени осигуровки предприемачите. Ами принципалът стажант-министър Добрев да облича отсега пижамата!
И друго - кой наивник ще купи предприятие с многомилионни дългове и 3 000 души персонал без шанс да преструктурира и съкрати нерентабилни производства? За да съкрати работник, трябвало по КТД и двата синдикати да са съгласни!
А те съгласни ли бяха хората им да гладуват? Не се чу да имат кой знае какво против...
Казусът с ВМЗ - Сопот е симптоматичен за държавата. Каквито са управляващите, такива са и синдикалните лидери - некомпетентни, арогантни и не мислещи. Вместо да създадат атрактивни условия за привличане на инвеститор, законодателна и изпълн. власт като съвременни клонинги на Пилат си измиват ръцете с някаква стратегия, която не е никаква стратегия, а подигравка. Горките хора! Жал ми е за тях, но никой от това огромно и раздуто министерство ли не разработи виждането на принципала за развитието на целия този отрасъл. И при положение, че редуцирането на състава е задължително - да се мисли и работи за алтернативна заетост в общините. Всичко това обаче изисква няколкогодишна работа. И мисъл!
Жалко за хората манипулирани от синдикати, държавни чиновници и спекуланти. Отрасълът има перспективи и възможности, но навярно и това предприятие се нуждае от един добър анализ и преструктуриране съобразно реалните условия, технологично и организационно. Ако трябва да се редуцира бройката на работещите, да се подготви и финансира план за преквалификация с осигуренио средства за съществуване на тези хора. Не е за отхвърляне идеята за субсидиране от ЕС. Примери за реорганизации на този тип заводи има и от Словакия, и от Чехия.
Малкият Принц стигнал до една планета на която живял 1 човек , и той броял 10101, 10102, 10103....., и Малкият Принц се зачудил и попитал : "Какво правиш ?", :"Броя " ,:"Какво броиш ?", " Броя звездите " , " Защо ги броиш ? - попитал малкия принц, " Броя ги защото един ден те ще бъдат мой "..................
инвестирайте във В М З защото е по добре от АЕЦ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.......???.....може да направи площадка за ....ЯДРЕНИ отпадъци......това е много добра инвестиция за бъдещитите поколения.....в Бг.
на въпроса в римския сенат, дали да се строят колиби за бедни ли дворци за богати ,става сенатора и казва:' Да го духат бедните" . На въпроса че в Франция бедните нямало какво да ядат френската кралица " казала :' като няма какво да ядът да ядат пасти !" . Във в този смисъл не се различава от тази в средновековието......Да го духат бедните Бат Бойко!!!!!!.............комунизма си утива спете спокойно деца!!!!!!!!!!!!!...........
Катарзис във ВМЗ е необходим , но той трябва да се извърши от хирурзи , които да режат със скалпел и това е този скалпел да бъде в правилната ръка , а не в бивш комуняга , или "демократ " , така че всичко е в ръцете на данъкоплатеца ?!