Трудова бомба във ВМЗ
Приватизацията на сопотския завод се провали заради държавна подкрепа на раздутия щат


Теди Василева, Деси Николова

Най-важното от света на личните финанси, пазарите и управлението на спестяванията.
ВМЗ остана без спасител, след като и единственият кандидат-купувач не внесе депозит в понеделник. Макар няколко пъти собственикът на "Емко" Емилиян Гебрев да беше декларирал пред премиер и министри, че има истински интерес към военния завод, сделка няма да има.
Причината: формално процедурата е прекратена, защото купувачът не е внесъл депозит от 3 млн. евро, а е подал само оферта, съобщиха от Агенцията за приватизация. Неформално обаче продажба няма, защото победиха синдикатите във ВМЗ със стачките си и несъгласието си персоналът да се свие. Вина за провала има и изпълнителният директор на дружеството Иван Стоенчев, който само 1-2 месеца преди приватизацията е подписал двегодишен колективен трудов договор, който на практика забранява съкращенията.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
64 коментара
Поредният случай, в който синдикатите искат 100% от нищо, вместо 30% от всичко.
Политиканстването на държавата отдалечава шанса за реалистично решение поне за една част от работниците. Другарят Павел Иванов размахва знамето на пропагандата, но предложението му е крайно наивно защото е тотално откъснато от възможностите за реално решение. Жалко за тези гладуващи семейства.
Е извинявайте, обаче Подкрепа и КНСБ извиват ръцете на инвеститор, чийто продукция е сходна,приходите също,с 5 пъти по-малко работници.Това обяснява защо беше сменен шефа на Кинтекс Антон Салджийски, който явно е виждал безнадежното положение на ВМЗ и явно се е противопоставил на още поръчки, обаче нали идват избори и лукса да се изгубят 3000 гласа, умножени по 10 заради медийния шум не е вариант. Управляващите допускат да се стига дотук, ама то парите не са техни, какво ги интересува, просто ще откраднат от другаде...
Сега вместо 1000 работещи и изплатени заплати , в Сопот благодарение на изумително идиотските идеи на синдикатите ще има над 300 гладуващи души без изглед да получат заплати ! Толкова ли са наивни и отàяни хората във ВМЗ да се вслушват в синдикатите?
* 3000 гладуващи занижил съм числото ...
Ако са толкова уверени в знанията и уменията си, нека синдикалните им лидери да регистрират едно РМД, да участват в приватизационния процес - да се съгласят с всички поставени именно от тях изисквания - и да работят. Те, обаче, могат само да извиват ръце и да се възползват от чужди беди. Само наглост не ще, трябва и мно-ого акъл!
"Ситуацията в момента е подобна на това да си купим апартамент и да нямаме право да го ремонтираме, да преустроим помещенията и да го обновим", коментира Гербев.
Тя тази абсурдна соц. ситуация си е така от 20 години. Затова и толкова много предприятия фалираха, в името на социалния мир, и антиикономическата логика.
Сега Тренчев и другия дебил от КНСБ - да започнат да плащат заплатите на персонала..
До коментар [#6] от "domakinq": Мога само да се съглася с Вас! Ролята на профсъюзите във всеки един процес е деструктивна. Не само в България, но в България с допълнителен бонус: наглост и арогантна демонстрация на (мнима) сила.
Да си го вземат и да го управляват както намерят за добре. Но те и не искат и не могат. Защото са функционери=търтеи!
Несъстоятелност. Колкото по-бързо толкова по-добре. Проблема трябва да се реши бързо и болезнено.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.