Борисов обеща нов тласък за зелената енергия
До месец спънките пред слъневите покриви трябва да бъдат премахнати


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Покрай референдума за развитието на ядрената енергетика секторът на зелената енергия в България може да получи нов тласък. Рязката промяна в мнението на правителството (в последните месеци управляващите наложиха сериозни рестрикции пред развитието на сектора на възобновяемата енергия) дойде след среща на премиера Бойко Борисов с представители на инициативния комитет за зелени алтернативи срещу АЕЦ "Белене" по време на правителственото заседание в сряда. На него е станало въпрос, че в последните години цената на фотоволтаичните технологии пада, което я прави все по-достъпна и много по-евтина от изграждането на нова ядрена централа. Така, освен че Борисов стигна до нова теза, защитаваща позицията на правителството срещу "Белене", достигна и до извода, че зелената енергия в България трябва да се развива. "Сега вече сте добре дошли – колкото повече вятър, колкото повече слънце, с две ръце ви подкрепям", е заявил Борисов, цитиран от "Фокус". "Много е важно да облекчим поставянето на панелите и перките (на покривни пространства - бел. ред.)" - е казал още премиерът. Ако това действително се случи, развитието на тази ниша, което беше спъвано в последните години, най-сетне ще се отпуши и ще позволи на множество домакинства да произвеждат електроенергия в домовете си.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
17 коментара
Има и технологични проблеми.Като гледам на кои е възложил да работят по проблема,ясно е че нищо няма да мръдне.Тези са увредени като боса си.Идеите трябва да дойдат от хората,които познават този бизнес,а те са доста радикални.Ако нещата станат като в Германия,заслужава си.
Може би,ако направят необходимите промени и стане по лесно....може и хората да си направят соларни панели и да станат независими от ЕРП-тата
До коментар [#2] от "sto67nes":
На хората никой не им пречи и сега. Слага си фотоклетките, ръга си акумулатори в мазето и се откача от ЕРП. Ама на никой не му е излезнала сметката. А докато е така ще ни карат да плащаме луди пари за да могат псевдо инвеститори (и екомафиози) да си избиват инвестициите.
Надявам се, че се има предвид собствена консумация и накрая ще се засича само нетото между консумирана и върната в мрежата енергия. Един жилищен блок може да си покрие така 5-10% от консумацията.
Да не се завъртят едни схеми с масово наемане на покриви от старите муцуни и изкупуването на преференциални тарифи за техния джоб, че точно на това ми мирише...
Не Му се връзвайте! Днес е за зелени покриви, утре Емо Ротманса или някой от сорта ще го навие за червени, резедави, морави или многоцветни.
До коментар [#2] от "sto67nes": Трудно, въж географията и климата :-) а ЕРП са електроразпределителни предприятия, не производители :-)
Защо фотоволтаичната енергия в България добивана от малки локални инсталации няма и няма как да има.
http://www.greentech.bg/?p=36570
[quote#4:"cinik"]Надявам се, че се има предвид собствена консумация и накрая ще се засича само нетото между консумирана и върната в мрежата енергия.[/quote]
Така е в Германия.Но у нас имало технологични проблеми.Сертифицираните електромери,които ползваме,ти начисляват за плащане и това,което си дал,и това,което си взел едно върху друго и става манджа с грозде.
Аз мисля,че в зелена енергия е бъдещето,а не в ядрената енергетика!
Според мен,не е ли по-добре да направим повече вецове, ветрогенератори или соларни колектори...
А панелките, където може да бъдат изградени, както слънчеви, така и зелени покриви и да се върне на природата това което сме й отнели. Трябва да се улеснят всичките процедури и колкото се може по-бързо да се състави стратегия, която да поущрява такива проекти, които от своя страна да търсят европейско финансиране. Длъжни сме да го направим!
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.