Изгонването на единствения кандидат за "ВМЗ - Сопот" няма да спаси военния завод от съкращения. Това стана ясно от думите на синдикатите, които късно в сряда са получили анализ за състоянието на държавното дружество, който предвижда намаляване на персонала му с 900 души, което е близо 30% от него. Единственият кандидат "Емко" се отказа в понеделник, след като стана ясно, че на практика новият собственик ще бъде заложник на синдикалните организации и няма да може да съкрати дори един работник без тяхно съгласие. Причината е колективен трудов договор, подписан в края на миналата година, който предвижда задължително одобрение на всяко съкращаване от синдикатите на завода. Ден след развалянето на сделката икономическият министър Делян Добрев, синдикатите и ръководството на ВМЗ решиха да се подготви оздравителен план на завода и нова бърза приватизация.
Малко късно се сещаме
Добрев не изключи съкращения, но така и не стана ясно защо по-рано не е дадена възможност за такива, което щеше да позволи приватизацията на завода и поемането на дълговете му от новия собственик. За целите на бърза продажба, този път без стратегия, в сряда икономическата комисия одобри на първо четене изваждането на завода от списъка с компании, които могат да се продават само със стратегия.
Новите предложения за оздравяване, подкрепяни от ръководството, включват съкращаване на 900 души. Според синдикатите не трябва да има съкращение на повече от 500 служители. В момента в завода работят 3200 души, а съкращения не е имало от години въпреки спада на продажбите. От министерството на икономиката не коментираха проекта, като обясниха, че до тях не е изпращан никакъв оздравителен план. Пред радио "Фокус Пловдив" изпълнителният директор на ВМЗ Иван Стоенчев е заявил, че до понеделник ще има информация от кои звена се предвижда съкращение на работници, а освен това планът им включва намаление и на други разходи, преструктуриране на дружеството, прехвърляне на мощности от едно място на друго, намаление на потреблението на ток и всякакви консумативи, "които, да кажем, до момента са били в повече".
Защо точно толкова
От ръководството настояват да се съкратят 900 работници, но без никакви разчети защо се налагат толкова съкращения, обясни пред "Капитал Daily" Иванка Иванова, ръководител на КНСБ в завода. Иванова каза, че късно в сряда са получили данни за финансовото състояние на завода, но все още не са успели да ги проучат и да ги анализират.
Председателят на организация на КТ "Подкрепа" в завода Димитър Атанасов коментира, че са получили някакъв икономически анализ, който не е бил много ясен, но точни данни за оборота и договорите не могат да се дадат. По данни на синдикатите последните по-сериозни съкращения в завода са били през 2000-2001 г., когато са освободени около 2000 души.
Секретно безотчетни
Досега ВМЗ не е публикувало отчети и не е ясно колко са резултатите му за миналата година, какви поръчки има и на какви приходи може да разчита, след като една част от тях вече са платени авансово, за да се погасят заплати на работещите. Извинението за липса на отчети е класифицираната информация, която се съдържа в тях. Единствените данни са неофициални и според тях за миналата година оборотът е по-малък с 25% спрямо 2010 г.
По оценка на изпълнителния директор Иван Стоенчев, дадена през декември, за 2012 г. произведената продукция е за около 60 млн. лв. и това не стига за заплати на над 300 служители. След като единственият кандидат "Емко" беше изгонен, предприятието остава с дългове от над 150 млн. лв., някои от които не се обслужват или се погасяват частично. Пред радио "Фокус Пловдив" Стоенчев е заявил, че са започнали да работят по оздравителната програма, която да им даде възможност в следващите месеци да плащат заплати и да обслужват задълженията си. Освен това ВМЗ отново чака приходи по договор, завършен в края на миналата година, с които да се плати една заплата на работниците.
Изгонването на единствения кандидат за "ВМЗ - Сопот" няма да спаси военния завод от съкращения. Това стана ясно от думите на синдикатите, които късно в сряда са получили анализ за състоянието на държавното дружество, който предвижда намаляване на персонала му с 900 души, което е близо 30% от него. Единственият кандидат "Емко" се отказа в понеделник, след като стана ясно, че на практика новият собственик ще бъде заложник на синдикалните организации и няма да може да съкрати дори един работник без тяхно съгласие. Причината е колективен трудов договор, подписан в края на миналата година, който предвижда задължително одобрение на всяко съкращаване от синдикатите на завода. Ден след развалянето на сделката икономическият министър Делян Добрев, синдикатите и ръководството на ВМЗ решиха да се подготви оздравителен план на завода и нова бърза приватизация.
8 коментара
И към пълното информационно затъмнение да добавим, че се избягва отговорът към кого са тези 150 милиона лева задължения. Но не е трудно да се отгатне, че в челото на списъка ще бъдат дежурните абонати НАП, НОИ, НЕК, ВиК, Държавната банка за развитие, общината (особено откакто минималните данъчни оценки да важат и за фирмите, за такива километри имоти се дължат по милиони на година).
Първият човек, който трябва да си отиде е изпълнителният директор на ВМЗ, Иван Стоенчев. Той е подписал абсурден колективен трудов договор със синдикатите, който им дава право на вето върху съкращенията, и с това си решение е обрекъл приватизационния процес на провал. Той също е виновен за това, че не е намалил трудовите и оперативните разходи на предприятието в съотвествие със спада на приходите преди да започне приватизцията.
Когато нещо се продава, то трябва да се приведе в търговски вид. Хората си боядисват къщите и си мият колите, за да ги продадат. ВМЗ е пуснато на продажба, когато всичко е на вили и на могили. Няма съкращения, няма отчети, няма план за растеж... Смешно е да четем за такъв хаос в 2012г.
В държавно предприятие , като ВМЗ , в условия на частни конкурентни фирми (често пъти нелоялни и приближени до властта ) е в сила закона , куче влачи рейс , диря няма ?!?!
900 души, семействата им. Това е страшно много. Ужасяваща цифра на фона на малка България...
Тези работници колко са им заплатите точно от тези 150 милиона? И този Стоенчев защо е още на работа,след като изгони единствения инвеститор,а детето-чудо Добрев не е ли знаело за колективния трудов договор или тогава е било на Луната и се е правело,че продават най-лъскавия актив?
"Досега ВМЗ не е публикувало отчети и не е ясно колко са резултатите му за миналата година".
Мъглата е пълна! И това напълно устройва както ръководството, така и синдикатите!
Много е интересно:
"По данни на синдикатите последните по-сериозни съкращения в завода са били през 2000-2001 г., когато са освободени около 2000 души."
- трябва ли да разбираме, че персоналът е редуциран от 5000 на 3000 работници за периода(дали в този период са назначавани хора)?
- намален ли еперсонала за тези 10г. поради навършване на пенсионна възарст? Ако не, трябва да приемем, че държавата е много лош стопанин(за тези, които още се съмняват), защото единственият кандидат за приватизация реализира подобна по обем продукция само с 600 работници...
От лошо към все по-лошо... Откровено казано, твърде много предприятия с подобни размери не работят от години. Затова ми се струва, че времето на промишлените "мастодонти" е отминало. Поне за държава като нашата е много по-рационално предприятията да са с по-малки размери, по-гъвкави и по възможност - с по-разнообразно производство. И като се вземе предвид спецификата на оръжейното производство и търговията с оръжия, нещата стават много по-безнадеждни.
Така че, да си кажем нещата в прав текст - предстои тъжно сбогуване с една от гордостите на социалистическа България. Което повдига въпроса за отговорността на сегашния икономически министър - Дилянчо с биберона, на предния - Трайчо Трайков, на предшествениците им - Петър Димитров, Румен Овчаров, Милко Ковачев, Лидия Шулева, Николай Василев. Щом съкращенията са били в мандата на ОДС и Петър Жотев като министър, поне не е лошо да се анализира каква е била ползата от тях и какво може да произтече от съкращенията днес. Разбира се, трябва да се търси отговорност на директорите, от които покрай стачките популярен стана само сегашния - Стоенчев. Обаче колко от неговите договори за заробващи - едва ли някога ще стане ясно, нали е военна тайна...
До коментар [#2] от "bucconero":
Много хубав коментар,но не съм съгласен със следното:
"Първият човек, който трябва да си отиде е изпълнителният директор на ВМЗ, Иван Стоенчев."
Според мен, трябва да се уволни дисциплинарно и да се подведе под съдебна отговорност, а не само "да си отиде"