ДДС шанс за автопазара
С нови промени се връщат много отстъпки отпреди 2007 г. за ползването на данъчен кредит при придобиване и наем на коли от фирмите


Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Търговците на автомобили в България отдавна искат поправки в Закона за ДДС, чрез които фирмите да получават данъчен кредит при покупка и наем на коли. Досега една от малкото отстъпки беше възстановяването на ДДС при купените от компании превозни средства от категория N1 (товарни автомобили по регистрация в КАТ, но външно изглеждат като пътнически), като се търсеха всякакви законови "вратички" за доказване на изключението. Но през 2012 г. мерките бяха значително затегнати. Сега посоката е обратната - ограниченията се разхлабват.
Няколко нови промени в закона предоставят по-широки възможности пред компаниите да си приспадат ДДС. Накратко казано, фирмите ще могат да използват данъчен кредит в няколко случая: когато ползват оперативен лизинг, когато купуват за основния си бизнес коли с 6+1 седалки (които вече може да са префасонирани от вносителите) и когато транспортни и други специализирани фирми купуват коли, които ползват извън основната си дейност. И не на последно място по важност се връща една стара опция отпреди 2007 г., която дава възможност на фирмите да си регистрират транспортни дружества, чрез които всички коли и разходите по тях в групата ще ползват данъчен кредит. При всички опции става въпрос и за нови, и за употребявани автомобили.
Статията, която искате да прочетете е част от архива на "Капитал", който е достъпен само за абонати. Той включва над 200 000 стати с всичко за бизнеса, политиката и обществото в България от 1993 г. насам.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици * Към офертата
* Aбонамент за Капитал - 2 лв./седмица през първите 12 седмици, а след това - 7.25 лв./седмица. Абонаментът Ви ще бъде подновяван автоматично и таксуван на месечна база. Може да прекратите по всяко време. Само за нови абонати, физически лица.
29 коментара
Това е изключително лоша новина за държава, която не е автомобилен производител и на всичкото отгоре първите 4-5 големи града скоро ще колабират заради брой автомобили на глава от населението, по-висок от Швеция и Холандия. Дори в рамките на съществуващите ограничения практиката на източване на ДДС-кредит с джипове, ванове и пикапи е поголовна, а оттук насетне рискува да настане всенародно разграбване на ДДС - нещо като 950-те хиляди пенсионера по инвалидност, които никой вече не си помисля да преследва, ако мисли да управлява следващ мандат.
Как би могло да се прецизира формулировката "ако ги използват за своята икономическа дейност"? Малко идеи: няма ли я колата събота и неделя във фирмения гараж, засекат ли се в колата бебешки столчета, бъде ли засечена в почивен ден на паркинга под лифта на Банско, а лятно време на Какао бийч или в Асправалта - тогава начисляване със задна дата и лихви на целия ползван ДДС-кредит. Същото важи за други очевидни случаи на измами, като например фирма с 2 служител да си купува ван със 7 места. За съжаление, такива мерки не се прилагаха дори при затегнатия режим, пък какво остава сега като се отприщи масовата измама.
До коментар [#1] от "cinik":
Колега ''cinik'' видно е, че не знаеш какво точно означава ДДС и кой може да използва данъчен кредит. ДДС е данък върху добавената стойност, която всяка компания реализира, за да оцелее и за да печели и никой не може да ме убеди, че това може да се случи без какъвто и да е автомобил. Няма как в 21 век някой да печели и да се развива без автомобил и не виждам защо държавата ще ни налага какъв да е той, (пикап, ван, камион и т.н.). Може да разнасям мартенички и най-удобния за мен автомобил да не е 7 местен, а да е примерно Форд Фокус, защото с него ще мога да кача и семейството си после. А и още нещо, ползването на данъчен кредит съвсем не е крадене/точене на ДДС от държавата, защото просто предния преди теб го е внесъл и държавата не губи нищо! Като гледам профила ти виждам, че разбираш от всичко и се включваш във всякакви теми компетентно, така че ти пожелавам успех и да си по умерен в исканията си за следене на това кой къде си кара автомобила :)
[quote#1:"cinik"]Малко идеи: няма ли я колата събота и неделя във фирмения гараж, засекат ли се в колата бебешки столчета, бъде ли засечена в почивен ден на паркинга под лифта на Банско, а лятно време на Какао бийч или в Асправалта - тогава начисляване със задна дата и лихви на целия ползван ДДС-кредит. [/quote]
Това са комуняшки методи, ела и виж колко е либерте в Германия!
До коментар [#1] от "cinik":
А да се сещаш, че колата, фирмената както и жилището могат да ти бъдат плащани от фирмата... защото смяташ, че така е правилно? На същия принцип с мобилния, таблета и лаптопа? За допълнителното здравно осигуряване и т.н. - това са си социални придобивки и зависят от политиката на фирмата.
[quote#2:"jivko81"]А и още нещо, ползването на данъчен кредит съвсем не е крадене/точене на ДДС от държавата, защото просто предния преди теб го е внесъл и държавата не губи нищо! [/quote]
Странно!Предният внесъл,но ако бизнесът ти е скромен,след 3 месеца почваш да изнасяш,защото излизаш на възстановяване.
Новината е добра, ще е още по- добра ако вкарат изменението и в политиката за насърчаване на многодетните семейства, т.е. многодетно семейство при покупка на 7- местен автомобил да му се връща ДДС от държавата- разбира се това трябва да се дообмисли, с-у евентуални масови злоупотреби, примерно както бе навремето с правото на инвалидите...).
До коментар [#2] от "jivko81":
Ползването на служебен автомобил за лични нужди ще се окаже необложено потребление, което другите данъкоплатци трябва да покрият от джоба си. Иначе ясно ми е, как за фирмите ще се окаже най-евтино да дават по един служебен автомобил за лично ползване, вместо по-висока заплата. Досега не съм видял някой да разнася мартеници или кара зарзават с фолксваген тундра, въпреки че билбордовете подканват точно към това...Колкото до познанията ти по ДДС, направо ще си замълча.
[quote#2:"jivko81"]ДДС е данък върху добавената стойност, която всяка компания реализира, за да оцелее[/quote]
Брей, тва да не го преподават някъде днешно време?
Всеки знае, че ДДС измамите нанасят най-сериозни щети върху бюджета. Откакто започнаха да регистрират ООД-та с по един лев капитал, всеки който иска да си купи нещо по-скъпо (вила, яхта, кола) си регистрира едно такова ООД и купува всичко през него, а накрая си прибира 20% ДДС и държавата, т.е. ние, сме с пръст в ректума. ;)
С две думи, който няма поне едно ООД с което да си връща начисленият му ДДС е будала. :)
[quote#3:"Курт Деликуртев"]ела и виж колко е либерте в Германия! [/quote]
Германия е крупен автомобилен производител и отделно поддържа данъчна система с 50 % върхова ставка на данъка върху доходите, съчетан с хиляди изключения как да не го платиш. От системата печели този, който си намери по-добър данъчен адвокат. Ако си забелязал, в Германия сякаш няма такова нещо като счетоводител. Там всичко е "данъчен съветник" (Steuerberater). Тук ще кажеш "дай ми фактурата, да я предам на счетоводителката ми", там казват "...да я дам на данъчния ми съветник". Хич не се опитвай да копираш система, пригодена за 200-годишната желязна бисмаркова държавна машина върху наша почва, защото провалът е предизвестен.
До коментар [#8] от "Dorian Gray":
Да, и инициативата да се вдигне прагът на автоматичната регистрация на 200 000 лева нещо потъна. Въпреки че и под него можеше да се направи доброволна такава, поне фокусът щеше да е върху кандидатите да го направят и подбудите им.
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.