Сделките на 2012
За пръв път пазарът на сливания и придобивания беше движен от примирилите се със загубите кредитори
Всяка делнична вечер получавате трите най-четени статии от деня, заедно с още три, препоръчани от редакторите на "Капитал"
Сделките на пазара на сливания и придобивания са малко и това е новата реалност от години. Двете ключови тенденции през 2012 г. са, че продажбите са движени от преструктуриране заради голям натрупан дълг, западните инвеститори продължават да се изтеглят и да се заместват главно от местни купувачи. Това подчертава процес, започнал още през предходната година и явно показващ, че бизнес средата става по-негостоприемна за чужди играчи, които трудно се ориентират в националните особености.
Стратегическите инвеститори останаха в сянка освен за наистина качествени и необременени с много задължения активи. А последното, за съжаление, бе и все още е рядкост. Но все пак го има.
Статиите от архива на Капитал са достъпни само за потребители с активен абонамент.
Абонирайте сеВъзползвайте се от специалната ни оферта за пробен абонамент
2 лв. / седмица за 12 седмици Към офертата
Вижте абонаментните планове
6 коментара
Не знам колко е чак на годината сделката с БТК, но определено беше належаща за тази компания.
Тепърва има да се случват.
Благодаря за статията.
Чуждите инвеститори напускат България, а местни олигархични структури мощно изкупуват на далавера. Потенциалните чужди инвеститори заобикалят България. Защо става така? След бума на недвижимите имоти много западняци изгоряха с инвестициите. Тука дори и в недвижимете имоти гориш камо ли за производства да се мисли. Свръх регулациите, убииствената корупция, отчайващата правосъдна система отказват хора с опит и здрави нерви. Като добавим неадекватната политика на правителството на Бойко Борисов, при която дефицитите растат, дълговете растат, растежа четвърта поредна година е под 1%, безработицата гони 14%, потреблението е само на стоки от първа необходимост,...Ченгета и мутри се прескачат и вихрят безнаказано. Няма сигурност и ред. Това виждат чуждите инвеститори, а и изнемощелите местни. Няма луд да дойде да си даде парите на местните тарикати. Имаме 10% корпоративен и подоходен данък, но това не е кой знае какъв стимул. Даже Жерар Депардийо предпочете Русия пред България. Ако бяхме нормална държава бихме могли да привлечем западните пенсионери да живеят тук, но те предпочитат Швейцария примерно. Кой иска да живее тук. Младите емигрират, раждаемостта е отрицателна,здравеопазван то, образованието,...Защо някой да дойде да си хвърли парите тука? Само компании които имат опит с корупционните практики вършеят тука.
[quote#4:"ЗА Революция"]Чуждите инвеститори напускат България, а местни олигархични структури мощно изкупуват на далавера. Потенциалните чужди инвеститори заобикалят България. Защо става така? След бума на недвижимите имоти много западняци изгоряха с инвестициите. Тука дори и в недвижимете имоти гориш камо ли за производства да се мисли. Свръх регулациите, убииствената корупция, отчайващата правосъдна система отказват хора с опит и здрави нерви. Като добавим неадекватната политика на правителството на Бойко Борисов, при която дефицитите растат, дълговете растат, растежа четвърта поредна година е под 1%, безработицата гони 14%, потреблението е само на стоки от първа необходимост,...[/quote
======================
Аз не бих се заклел в такъв революционен апокалипсис.
Изрично в статията е обяснено под черта, че сделките са били консултирани икономически и юридически.
А авторът на горния коментар в желанието си да изрази политическото си мнение, е съчинил определението за победилия комунизъм от позицията на "Позитано"20 (последния етаж).
Нов коментар
За да публикувате коментари,
трябва да сте регистриран потребител.